Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera92

Wielki terror ZSRR 1917-1991 Pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Estera92   

Witam,

mam na imię Estera i jestem tutaj nowa. Znalazłam się tutaj bo mam problem z planem do pracy licencjackiej. Tematy historyczne są dla mnie kompletnie obce ale lubię podejmować nowe wyzwania dlatego taki temat i może też nieświadomość tego trudu. Porwałam się trochę z motyką na słońce. Nie wiem kompletnie jak zacząć, pustka w mojej głowie się szerzy.

Bardzo proszę więc życzliwą osobę o jakąkolwiek pomoc co do planu tej pracy na temat Wielkiego Terroru ZSRR 1917-1991. Chcialam dodac jako zalacznik moj cel pracy i bibliografie ale sie nie da :(

Pozdrawiam, Estera

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Tyle że pojęcie "Wielki Terror" nie dotyczy lat 1917-1991. Jest to pojęcie znacznie węższe. Zatem temat w mojej ocenie jest błędny już na starcie. Co na to promotor?

Oczywiście o terrorze w Rosji Sowieckiej napisano sporo, nawet w języku polskim.

Ojcem tego określenia jest Robert Conquest, anno 1968. Polecam książkę "Wielki Terror 1937-1938" Tomasza Kiznego, Agora/Bellona 2013.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera92   

Cześć. Dziękuję za odpowiedź. Otóż ten temat dostałam od samego promotora. Niestety problem jest tego typu, że w okresie wakacyjnym skontaktowanie się z nim należy do rzeczy raczej niemożliwych... Czyżby sam promotor wprowadzał studentów w błąd ?

Moja bibliografia wygląda tak:

1. Applebaum A., Gułag. Z angielskiego przełożył J. Urbański. Świat Książki.

Warszawa 2005

2. Bazylow L., Wieczorkiewicz P., Historia Rosji. Wydawnictwo Ossolineum.

Warszawa 2005

3. Bonusiak W., Stalin. Małopolska Oficyna Wydawnicza. Kraków 1992

4. Bullock A., Hitler i Stalin. Wydawnictwo Bellona. Warszawa 1994

5. Chojnicka K., Kozub – Ciembroniewicz W., Doktryny polityczne XIX i XX wieku.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2000

6. Conquest R., Wielki terror. Wydawnictwo M. Urbański. Warszawa 1997

7. Conquest R., Stalin. Z angielskiego przełożył W. Jeżewski. Świat Książki.

Warszawa 2000.

8. Conquest R., Uwagi o spustoszonym stuleciu. Wydawnictwo Zysk i S – ka.

Poznań 2002.

9. Courtois S. i inni, Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania.

Wstęp do polskiego wydania K. Kersten. Warszawa 1994.

10. Łewycki B., Terror i rewolucja. Z niemieckiego przełożył A. Palicki. Wydawnictwo

LTW. Warszawa.

11. Miedwieiew A., Ludzie Stalina. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych.

Warszawa 1989.

12. Mikeln M., Stalin. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Warszawa 1990.

13. Montefiore S., Stalin. Dwór czerwonego cara. Przekład M. Antosiewicz.

Wydawnictwo Magnum. Warszawa 2003.

14. Radziński E., Stalin. Pierwsza pełna biografia oparta na rewelacyjnych dokumentach

z tajnych archiwów rosyjskich. Wydawnictwo Magnum. Warszawa 1996.

15. Rosiński A., Stalin. Demon zbrodni i zła. Agencja Wydawnicza PINGWIN.

Warszawa 1989.

16. Smaga J., Narodziny i upadek imperium. ZSRR 1917 – 1991. Wydawnictwo Znak.

Kraków 1992.

17. Smoleń M., Stracone dekady. Historia ZSRR 1917 – 1991. Wydawnictwo Naukowe

PWN. Warszawa – Kraków 1994.

18. Spahr W. J., Generałowie Stalina. Przełożył J. Kozłowski. Dom Wydawniczy

Bellona. Warszawa 2001.

19. Wieczorkiewicz P., Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 3937 – 3939.

Oficyna Wydawnicza RYTM. Warszawa 2001.

20. Wilk M., Człowiek i stal. Państwowy Instytut Wydawniczy. Warszawa 1988.

21. Wilk M., Gruzin na Kremlu. Agencja Usług Naukowych UNIMAR. Łódź 1995.

22. Wilk M., Lata troski i nadziei ZSRR w latach 1918 – 1941. Wydawnictwa Szkolne i

Pedagogiczne. Warszawa 1988.

23. Wołkogonow D., Tajemnice historii. Stalin. Przekład M. Antosiewicz. Wydawnictwo

AMBER. Warszawa 1999.

Edytowane przez Estera92

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja admiratorem budowy socjalizmu czy komunizmu nie jestem, ale byłbym zdziwiony gdyby czasy Stalina i Jeżowa wkładać do jednego "worka" np. z premierostwem Iwana Siłajewa. Ja przy tak zarysowanych ramach chronologicznych miałbym ogromny kłopot ze zdefiniowaniem terminu "Wielki Terror" i wskazania jaka jest zbieżność wydarzeń z lat 1937-1938 z wydarzeniami np. z lat 1985-1991. Ja bym się jednak zwrócił do promotora o objaśnienie.

Z literatury dodać można:

T. Kizny i in. "Wielki Terror 1937–1938".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
W dniu 21.07.2015 o 9:55 AM, Estera92 napisał:

Czyli skupić się na jakimś węższym okresie ? Ale na jakim ?

To co napiszę nie mieści się w datach 1917-1991, ale w końcu rok 1917 nie wziął się z powietrza. Nie wiem czy nie należałoby się cofnąć do lat 1860-tych, czyli do powstania Ziemstw i prób reform Loris-Melikowa. Ten okres zakończył się udanym zamachem na cara Akleksandra II, którego niektórzy nazywali carem wyzwolicielem, ale ujawniły się wówczas siły i tendencje które pozwalają zrozumieć wydarzenia po 1917 roku. O tym okresie można to i owo znaleźć u Jana Kucharzewskiego w jego książce "Od Białego do Czerwonego Caratu"

Ale to tylko taka moja sugestia do rozważenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czyli skupić się na jakimś węższym okresie ? Ale na jakim ?

Sprawa jest dosyć prosta. Jeżeli chcesz pisać pracę o okresie w historii ZSRR zwanym "wielkim terrorem" (czy "wielką czystką"), to powinnaś uwzględnić rady Amona i Secesjonisty i zająć się tylko końcówką lat 30. (a najlepiej 1937-1938).

Wielkiego Terroru ZSRR 1917-1991

Jeżeli już koniecznie chcesz/musisz poruszać się w przedziale czasowym 1917-1991, to należy zmienić tytuł. Na coś w rodzaju "okresy największych represji w historii ZSRR1.".

A w każdym razie najlepiej zapytać promotora - co miał na myśli?

1. Dodatkowa sprawa, o której należy pamiętać wymyślając tytuł, to fakt, że w 1917 nie było jeszcze państwa o nazwie ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera92   

Dziękuję Wam bardzo za pomocne rady. Mam takie jeszcze jedno pytanie. Czy z okresu 1937-1938 zwanego "Wielkim terrorem" spokojnie można napisać dobrą i bogatą pracę ? Wybaczcie mi za te głupie pytania ale historia to kompletnie nie moja brocha...

Edytowane przez Estera92

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to już wyłącznie kwestia zaangażowania i ambicji. Niektóre książki, które wskazałaś w bibliografii - mają powyżej 1000 stron. Zatem, na ten temat na pewno da się "coś" napisać. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera92   

No tak ale w tych książkach nie jest zbyt wiele o tym konkretnym okresie 1937-1938. Chyba, ze można się opierać tez na artykułach z neta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bym nieco polemizował, czy np. w "Łańcuchu śmierci" nie jest zbyt wiele o tym okresie. ;)

Już na poziomie różnojęzycznych haseł w Wikipedii o "wielkiej czystce" masz wskazanych wiele pozycji książkowych, które możesz wykorzystać. W mojej ocenie jest to temat-samograj. Ale - de gustibus...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

No tak ale w tych książkach nie jest zbyt wiele o tym konkretnym okresie 1937-1938. Chyba, ze można się opierać tez na artykułach z neta.

O sprawie Tuchaczewskiego jest trochę w książkach Andree Brissaud "Canaris" i "Historia nazistowskich służb specjalnych". Wszystkiego razem może ze 20 stron A-4. Nie wiem tylko czy ta książka jest dostępna po polsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bogatą w treść pracę mozna napisać, a radę euklidesa bym zignorował - przesada z tym wpływem, a powiedziałbym, że żadnego nie było.

Jeśli by się ograniczyć do lat 1937-1938 to wypada wpierw wskaząć skąd takie a nie inne ramych chronologiczne. Należy zdefiniować (ów Wielki Terror) czy opisać co wówczas się działo, jak to się ma do wcześniejszych czystek - np. działań w myśl Dekretu o czerwonym terrorze (z września 1918 r.) czy dyrektywy Stalina tzw. "prawo 1 grudnia" (lex Kirow). Wskazać jak terror zmienił swój charakter (zakres) stając się opérations de masse (określenie Nicolasa Wertha). Czy początek można upatrywać w dyrektywie N. Jeżowa z 2 lipca 1937 roku. Jak w miarę trwania operacja zmieniała swój zakres: czyli jak zmieniały się kategorie osób, regiony - podległe terrorowi. Na ile działania były efektem wyłącznie władz centralnych a na ile inicjatywą "dołów" partyjnych czy niższych szczebli administracji lokalnej.

Z literatury dodać można:

"Rozstrzelać Polaków. Ludobójstwo Polaków w Związku Radzieckim w latach 1937-1938. Dokumenty z centrali" red. i wstęp T. Sommer

J.A. Getty, O.W. Naumow "Jeżow – żelazna pięść Stalina".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera92   

Dziękuję Wasze uwagi są dla mnie bardzo pomocne. Zastanawiam się czy musi być wysunięta jakaś teza. Jak myślicie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Dziękuję Wasze uwagi są dla mnie bardzo pomocne. Zastanawiam się czy musi być wysunięta jakaś teza. Jak myślicie ?

Jeżeli będzie Szanowna Userka czytała na ten temat to proponuję by zwrócć uwagę kim byli terroryści sprzed 1914 roku. Według mnie wywodzili się oni z partii eserów. Po 1917 roku wielu z tych ludzi znalazło się u władzy i wtedy ten terror z indywidualnego przerodzil się w państwowy. Tak jak przed 1914 roku nauczono sie rozwiązywac spory przy pomocy bomby i pistoletu tak robiono to po 1917 roku, a że władza dawała większe mozliwości to i skutki były odpowiednio większe, nawet przerażające.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.