Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Tybcia wypociny prosto z jego mandoliny

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cytuj

W 871 Frankowie ruszyli na Świętopełka (księcia wielkomorawskiego) po raz pierwszy. Ten trafił do niewoli, ale udało mu się z niej wydostać,  znowu stanąć na czele swoich wojsk i pokonać najeźdźców

 

Nieco mylące pomylenie chronologii wydarzeń.

Świętopełk, książę nitrzański buntuje się przeciwko księciu Rościsławowi i wydaje go w ręce Karlomana. Morawy popadają pod zarząd braci Wilhelminów. Nie dowierzając Świętopełkowi, zamiast mitry książęcej ofiarowują mu... więzienie. Na Morawach wszczyna się bunt i celem jego uśmierzenia, uwolniony z więzienia - Świętopełk, na czele wojsk bawarskich wkracza na Morawy i walczy... w sumie: ze swymi "poddanymi". Po czym robi woltę i zwraca się przeciwko swym bawarskim sprzymierzeńcom.

 

Innymi słowy, w 871 r. "Frankowie" rzeczywiście ruszyli na księcia wielkomorawskiego, ale nie trafił on do niewoli w wyniku tej akcji. Trafił tam przed tą wyprawą zbrojną. Był to raczej zatem element prewencji a nie wynik walki o charakterze militarnym.

Jest dyskusyjnym (wedle mej opinii) fakt, czy Świętopełk w całym okresie czasu: od buntu do uwięzienia był rzeczywiście księciem wielkomorawskim, zważywszy na rodzaj władztwa nad Morawami, myślę tu o "regencji" braci:  Engelschalka I Wilhelma II.

 

Wcale nie: "udało mu się wydostać", bo to zakłada jakąś aktywność wbrew zamierzeniom tych co go pojmali. Tymczasem po prostu został zwolniony i zaoferowano mu pewne korzyści jak i zadanie do wypełnienia. Jest pewna różnica pomiędzy stwierdzeniem: "został zwolniony z więzienia" a: "udało mu się wydostać z więzienia".

 

Tak już na marginesie dodam, że kiedy Świętopełk siedział w więzieniu przestał być księciem w myśl ówczesnych praw i zwyczajów, "zdetronizowali" go sami Morawianie (fakt, że powodowani byli błędnymi informacjami) i obrali sobie jego kuzyna - Sławomira.

 

Cytuj

(...) o czym świadczy fakt wysłania posłów do księcia Wiślan przez św. Metodego, który w 880 roku został arcybiskupem morawskim i legatem papieskim

 

Tego typu urzędy zyskał dalece wcześniej:

"Papież przystał na prośbę Metodego i ponownie erygował diecezję panońską z siedzibą w Syrmii, a jednocześnie w 869 r. udzielił sakry biskupiej Metodemu, mianował go arcybiskupem panońsko-morawskim oraz legatem papieskim dla wszystkich narodów słowiańskich".

/J. Budniak "Leonarda Górki dziedzictwo ojców wezwaniem do jedności w różnorodności", "Roczniki Teologiczne", Tom LXIII, zeszyt 7, 2016, s. 79/

 

"Konsekrowany na biskupa dla terenu starożytnej diecezji w Panonii, mianowany legatem papieskim „ad gentes” (dla ludów słowiańskich), Metody przyjął kościelny tytuł przywróconej stolicy w Sirmium. Jego działalność apostolska została jednak przerwana na skutek powikłań polityczno-religijnych, w wyniku których Metody został uwięziony na dwa lata, oskarżony o wtargnięcie na teren jurysdykcji innego biskupa. Uwolniono go dopiero dzięki osobistemu wstawiennictwu Papieża Jana VIII. Także nowy władca Moraw, książę Świętopełk, okazał się w końcu przeciwnikiem dzieła Metodego, opierając się stosowaniu liturgii słowiańskiej i poddając wobec Rzymu w wątpliwość prawowierność nowego arcybiskupa. W roku 880 Metody był wezwany ad limina Apostolorum, aby jeszcze raz przedstawić cały problem Janowi VIII. W Rzymie, oczyszczony ze wszystkich zarzutów, uzyskał wydanie przez Papieża bulli Industriae tuae, przywracającej w zasadzie wszystkie przywileje uzyskane dla liturgii w języku słowiańskim od poprzednika, Hadriana II".

/za: Jan Paweł II "Slavorum Apostoli"; podkreślenie - moje/

 

Cytuj

J. Roszko domniemywa, że Golęszyce i Wiślanie mogli być w jakiś sposób ze sobą spokrewnieni. Dowodzić temu może podobieństwo w ceramice. Garnki typu chodlikowskiego znaleziono również na terenie Bramy Morawskiej.

 

Całkiem sporo ceramiki typu chodlikowskiego znaleziono w Szeligach pod Płockiem, czy jednak z tego faktu można wysuwać supozycję o pokrewieństwie tamtejszych ludów z Wiślanami? A chodlikowska ceramika w:  Cipău w Transylwanii czy w: Liscoteanca,  Sălasuri - też mają o tym świadczyć?

/por. A. Gardawski "Z zagadnień kultury wczesnego wczesnośredniowiecza południowej Polski: uwagi dyskusyjne", "Rocznik Lubelski", T. 9, 1966/

 

Cytuj

Konflikt wygasł do 883 roku, kiedy to margrabiowie frankisjcy chcieli podbić Panonię (należącą do Moraw)

 

Nie wiem w czym rok 883 miałby tu być graniczny?

Walki o Panonię, jakie toczyli: Megingoz, Ruppert, Wilhelm III - synowie Wilhelma II, oraz: Engelszalk II, Pabo i Werner - synowie Engelszalka I z margrabią naddunajskim Arno (Arbo) toczyły się od 871 roku i nie zakończyły się w 883 roku. Wreszcie to w kwestii panońskiej Karol III Gruby spotkał się ze Świętopełkiem na górze Kaumberg, a było to dopiero w 884 roku. 

 

Cytuj

chcieli podbić Panonię (należącą do Moraw)

 

Czy aby na pewno? Całą Panonię?

Czyim urzędnikiem był Arno, czy to Świętopełk przywrócił go na stanowisko? 

/por. E. Rymar "Slavia Antiqua", T. XXXII, R. 1989/1990/

 

 

Jak zwykle kilka uwag językowych, z ukontentowaniem zauważam, że Tyberiusz zaczął wreszcie pisać w "języku polskim", to znaczy: coraz mniej w jego wpisach błędów ortograficznych czy gramatycznych. Jak widać można jednak zapanować nad "feelem" związanym z użyciem klawiatury. Warto popracować nieco nad stylem i być w tej mierze konsekwentnym. Nie rozumiem czemu mamy u Tyberiusza: "w Pradze czy w Cordobie"? Jak już sięgać po wersje obcojęzyczne to w takim zestawieniu powinno być: "Praha" i "Córdoba".

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, Tyberiusz zmienił medium na którym wyraża swe opinie, ale nie zmienił swej niefrasobliwości co do reguł języka polskiego.

Jak mamy poznawać przeszłość przy takich kwiatkach, jak: "nie jeden zwykły rzymianian"? Raptem, zdanie składa się z czterech słów, a Tyberiusz potrafił w nim popełnić dwa błędy ortograficzne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyberiusz już nas nie zaszczyca informacjami o wpisach na swym blogu, ale warto go śledzić. Oto Tyberiusz prowadzi krucjaty w których domaga się oparcia w źródłach i poszanowania reguł języka polskiego - aż mi się łza kręci w oku...Atoli jak ktoś w celach: prześmiewczych czy piętnujących zamieszcza link do informacji o pomyłce pewnych urzędników z dołączonym komentarzem, że trzeba było uczyć się na języku polskim, to ja polecam Tyberiuszowi również naukę tego języka.

Osoba co to postponowała innych na forum, iż słowo: "Słowianie" to trzeba pisać z wielkiej litery, może nam objaśnić czemu można pisać:"rzymianie" czy: "chociaż prof. Bruckner wybitnym historykiem był". Nie dość, iż historykiem nie był, to jego nazwisko cokolwiek inaczej zapisujemy.

 

A czy na fakt krytycznych uwag co do rekonstrukcji nie ma wpływu pewne zdarzenie: w postaci wywalenia z wielkim hukiem Tyberiusza z grupy rekonstrukcyjnej, którą sam założył? Czy nie ma wpływu pewna dezynwoltura Tyberiusza co do wiary? Bo na tym forum to Tyberiusz zaczął od postponowania katolików: za wierzenie w średniowieczne zabobony. Po czym przekonywał nas do kultywowania wiary dawnych Słowian i potrafił mówić o wierze. A jak go wyrzucili z grupy rekonstrukcyjnej to już przestał wierzyć? Labilna ta wiara...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, gdzie panowała Emma Parker?

 

Cytuj

Darczyńczy opactwa New Minister w Winchesterze - król Kanut i królowa EmmaParker wkładka
Parker wkładka

 

Tak to już jest jak się wkleja a nie: czyta...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.