Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Co zrobiłby Napoleon, gdyby udało mu się zdobyć Rosję?

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Sukces ogromny, ale niewykorzystany. Ale to inny temat :wink: No coż... Napoleon swój sukces, napewno by wykorzystał (jeśli chodzi nie tylko o Moskwę,ale całą kampanię)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Chyba by nie zrezygnowal z dalszych podbojów i zajął by sie odwiecznym wrogiem francji -Anglia , na która juz sie próbował wybrac ale sie nie udało , ale musiałby wzmocnic flote , rozbudowac ja i zreorganizowac a ponadto najpierw próbowałby "uspokoic" Hiszpanię.

Tylko tak wielkie połacie terenu pod panowaniem trudno byloby mu utrzymac wiec zaczalby tez umacniac panowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Oczywiście, że ruszyłby na Indie.

Zacytuje fragment, który potwierdzi moje przypuszczenia:

Waldmar Łysiak "Cesarski Poker"

"Napoleon, dokonując kolejnych przebić, starał się osłabić wiecznie groźną Rosję wystawieniem jej na sztych brytyjski, i był tego bardzo bliski- starcie floty rosyjskiej i angielskiej na Bałtyku wisiało na włosku. Celem podstawowym było dla Bonapartego odebranie Anglikom Indii. Nie zdołał dotrzeć tam poprzez Syrię, podjął więc próbę dotarcia przez ziemie rosyjskie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Przede wszystkim - Bonaparte nie mial wystarczających sił, aby kontrolować wszystkie terytoria Rosji, i w związku z tym musiałby się rozdrabniać i skupić na wielu potyczkach partyzanckich (brak kontroli na terytorium okupowanym = powstanie ruchu oporu). Siły francuskie by topniały, a partyzanckie rosły ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A jak myślicie- jak ułożyłyby się stosunki francusko-brytyjskie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby udałoby się Napoleonowie zdobyć Rosję uważam, że próbowałby podbić, wspomniane już w tym temacie, Indie.

A jak myślicie- jak ułożyłyby się stosunki francusko-brytyjskie?

Trudno powiedzieć.

Napoleon próbowałby uzależnić (podbić) również Anglię albo dalej próbowałby osłabić ją poprzez blokadę kontynentalną, (chociaż co do tej opcji nie jestem pewna – blokada osłabiała również Francję). Pokój z Anglią raczej nie wchodzi w grę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Nie zaprzestałby podbojów, ale nie wyszłoby to na dobre. Francja była zmęczona, żołnierze też, wszyscy mieli dosyć wojny, ale on szedłby dalej.

Myślę, że dalej próbowałby pokonać Anglię, nie bezpośrednio, ale innymi środkami, podbijając konkretne terytoria, osłabiając ją jakoś stopniowo.

Nie dałby też, Polsce niepodległości- tak mi się zdaje. A Wy co myślicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie dałby też, Polsce niepodległości- tak mi się zdaje.

Podbój Rosji wydaje mi się, ze nic by nie zmienił w sprawie Polski… Może byśmy dostali trochę więcej ziemi.

Pełnej suwerenności Polska nie miała i nie miałaby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Napoleon to nie jakiś Macedoński wypłosz, zawarłby traktaty pokojowe - najpewniej starałby się o takowy z Anglią, ale wątpliwe, by zgodziła się od razu. Po takim sukcesie mogłaby nastąpić kilkuletnia stabilizacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Myślę, że gdyby Napoleon zdobył Rosję, nie byłaby ona tak wpływowym państwem podczas I i II wojny światowej. I może nie byłoby komunizmu...

Tylko domysły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że gdyby Napoleon zdobył Rosję, nie byłaby ona tak wpływowym państwem podczas I i II wojny światowej. I może nie byłoby komunizmu...

Zależy na ile Rosja byłaby w jakiś sposób podporządkowana Napoleonowi (Francji). Sądzę, że np. 20-40 lat nie wystarczyłoby by komunizm na pewno się nie narodził.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przypomnę, ze Komunizm narodzil się w Niemczech, Paryżu, Londynie

Wiem.

Rosja nie ma tu wiele do rzeczy.

Ale to w Rosji komunizm się zakorzenił.

Nie wiadomo jaki byłby stosunek Francji do Rosji. Czy coś by się tam nie zmieniło…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.