Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy można było zapobiec II Wojnie Światowej?

Recommended Posts

ciekawy   

Z najprostszych rozwiązań, ktore przychodzą mi do głowy, to trzeba by było kupić obrazki od malarza, przytulić go, pocieszyć - a nóż - widelec skłoniłby sie ku Sztuce, a nie polityce? :roll:

A z bardziej pragmatycznych i skutecznych rozwiązań: koło 1931r., kiedy jeszcze Adolf nie miał ochrony - po prostu go sprzątnąć (otruć lub zastrzelić), i w ten sposób nie dopuścić w przyszłości do wybuchu II WŚ :roll:

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinna być silna reakcja państw sąsiednych jak Polska interwencja lub żadne Monachia, czy polityka ustępstw tylko konsekwentne przestrzeganie Traktatu Wersalskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby od razu stosowano zasadę zera tolerancji, a nie ciągłych ustępstw Hitler nic by nie ugrał. Trzeba było trzymać Niemcy "krótko" "za mordę" i nie pozwalić na odrodzenie się potęgi militarnej Niemiec. Dobrym pomysłem była również propozycja Ciekawego. Trzeba było sprzątnąć Hitlera i ścisłe kierownictwo NSDAP dajmy na to w upozorowanym wypadku samochodowym lub lotniczym.. narodowysocjalizm umarłby w zarodku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Sposób pierwszy: lepiej kierować ogniem artylerii podczas I WŚ i nie spuszczać palca ze spustu na widok austriackiego kaprala (ponoć był żołnierz, który miał już Adolfa na muszce, ale nie strzelił).

Sposób drugi: identyczny z pomysłem ciekawego a propo jego rysuneczków.

Sposób trzeci (najtrudniejszy do wykonania): absolutnie nie ustępować Hitlerowi w żadnej kwestii, jak napisał Łukasz "trzymać krótko za mordę" i tyle. Żadnej remilytaryzacji Nadrenii, żadnego zajmowania Sudetów, żadnego Anschlussu etc.

Dobrym pomysłem była również propozycja Ciekawego. Trzeba było sprzątnąć Hitlera i ścisłe kierownictwo NSDAP dajmy na to w upozorowanym wypadku samochodowym lub lotniczym.. narodowysocjalizm umarłby w zarodku.

Tyle, że wtedy jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy z tego do czego ten kurdupel z wymuskanymi wąsikami jest zdolny. A że walka o władzę? Wtedy to była raczej norma, a im więcej zamieszania w Niemczech tym lepiej dla Francji i Wielkiej Brytanii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
chaniol   

Moim zdaniem, można było zapobiec II Wojnie Światowej. Wobec Rzeszy zastosowano zbyt wiele ustępstw, które pozwoliły Hitlerowi szybciej wykonać jego plany. Myślę również, że zabrakło stanowczej reakcji innych państw, m.in. Wielkiej Brytani lub Francji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Czy mozna było zapobiec II Wojnie Światowej? Próbując odpowiedzieć idziecie po jednej lini myslenia tzn: II Wojna Światowa = Hitler, czyli pytanie "jak zapobiec" = "jak powstrzymać / pozbyc sie Hitlera". Moim zdaniem jest to uproszczony i bardzo mylny tok myślenia. Z jakiegos powodu państwa zachodnie szły na ustepstwa wobec Niemiec, a przyczyna nie była tylko głupota czy niechęc do interwencji.

I Wojna Światowa pozostawiła wiele problemów - choćby ponizone Niemcy, ale owocem I wojny było też powstanie ZSRR. Nie mozna o tym zapominać. Komunistyczna ideologia zakąldała "eksport rewolucji na cały swiat" co po przetłumaczeniu na nasze znaczy: "podbić cały świat" (pewnymi skrótami pisze) Taka próba "eksportu" na dużą skalę była juz w 1920 roku kiedy Armię Czerwoną zatrzymał "Cud nad Wisłą". Dla wszystkich było jednak jasne, ze to nie była próba ostatnia, a na cuda tez nie mozna wiecznie liczyć, stad np. Polsko - Rumunski sojusz na wypadek agresji ZSRR. Ale groxbe ze strony komunistów musieli tez powaznie traktowac Brytyjczycy czy Francuzi, popatrzcie z ich punktu widzenia na mape polityczną Europy końca lat 20-tych i nie zapominajcie o istnieniu zbrojących sie komunistów. Jesli przy kolejnym ataku ZSRR nie bedzie "cudu nad Wisłoa" to komuniści zajmują Polske i zaraz później Niemcy, bo przeciez 100 tyś niemieckiego wojska pozbawionego nowoczesnej broni (pancernej i lotnictwa) ich nie zatrzyma! W efekcie praktycznie bez walki ZSRR zajałby potęzne zasoby surowcowe i potencjał przemysłowy Niemiec, oraz mógłby zagrażać Francji. No chyba, ze armia francuzka miałaby "wyjśc na przeciw" i bronic Niemców, ale to raczej by nie przeszło, poza tym nie gwarantuje powodzenia. W tych okolicznościach staja sie zupełnie zrozumiałe ustepstwa aliantów wobec Hitlera, który deklarował: 1) koniec z ekspansja na zachód, Niemcy musza szukac rpzestrzeni na wschodzie, 2) komunizm trzeba zniszczyć. Z punktu widzenia państw połozonych na zachód od Niemiec facet wydawał się byc wygodny. To moze tłumaczyc także zachowanie "aliantów" w czasie "dziwnej wojny" czyli bezczynnośc po wypowiedzeniu wojny Niemcom. Bo i po co mieli cos robic? W owym czasie do głowy nikomu nie przyszło (moze poza Niemcami), ze ufortyfikowana Francja moze tak szybko przegrac wojnę, zatem dla aliantów było jasne, ze jak juz bezie granica Niemiecko - Radziecka to dojdzie do wojny między najwiekszymi ideologicznymi wrogami.

Czy II Wojnie Światowej można było zapobiec? Na pewno nie przez "trzymanie Niemców za morde", w takim ukąłdzie wojna miałaby najwyżej inny charakter - obrony Europy przed ZSRR (a niemiecka ludnonośc ciemieżona reparacjami wypłacanymi kapitalistom z zachodu mogłaby miec bardzo prokomunistyczne nastawienie!), a porównajcie sobie przedwojenny stan uzbrojenia (liczba czołgów, dział, samolotów) ZSRR i Niemiec ... co z tego że znaczna częśc była przestarzała? Pzkpfw I i II tez były przestarzałe podobnie jak sporo zachodniego sprzętu.

Zapobiec wojnie moznaby tylko niedopuszczając do zwycięstwa komunizmu w Rosji (co pomimo korpusów ekspedycyjnych itp. się nie udało) i nie narzucajac tak poniżajacych warunków Niemcom w traktacie Wersalskim (ale tego sobie Francuzi raczej nie potrafili odmówić).

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Czy mozna było zapobiec II Wojnie Światowej? Próbując odpowiedzieć idziecie po jednej lini myslenia tzn: II Wojna Światowa = Hitler, czyli pytanie "jak zapobiec" = "jak powstrzymać / pozbyc sie Hitlera". Moim zdaniem jest to uproszczony i bardzo mylny tok myślenia. Z jakiegos powodu państwa zachodnie szły na ustepstwa wobec Niemiec, a przyczyna nie była tylko głupota czy niechęc do interwencji.

Z pewnym zastrzeżeniem - nie zganiajmy ciągle winy na państwa zachodnie - przecież jak by nie było Hitlera, zachowywałyby sie identycznie! I dlatego uważam, iz problem nr 1 to Adolf (chociaż byli juz przed nim "rewizjoniści" TW, choćby niejaki d-ca Reichswehry, gen. Hans von Seeckt, głoszący, iż "Polska to podstawowy problem na wschodzie (...) Polska nigdy nie może być pożyteczna dla Niemiec; gospodarczo nie, poniewaz jest niezdolna do rozwoju, politycznie też nie, ponieważ jest wasalem Francji (...) Nie ma potrzeby, by stanowisko Niemiec wobec Polski bylo z lękiem ukrywaną tajemnicą" *

pzdr.

* H. Seeckt, "Aus meinem Leben 1918 - 1936", Leipzig 1940, str. 316

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pawik   

Mozna bylo zapobiec gdyby Hitler dostal sie na studia plastyczne...a tak bardziej konkretnie to jak niektorzy z was sie juz wypowiadali powinna byc ostra reakcja panstw zachodnich z poparciem krajow z reszty europy...Przyszli alianci widzieli ze w Niemczech co chwile sa strajki i rozne skrajne frakcje probowaly przejac wladze i zamiast zainterweniowac zbrojnie nic w tej sprawie nie zrobily

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
a porównajcie sobie przedwojenny stan uzbrojenia (liczba czołgów, dział, samolotów) ZSRR i Niemiec ... co z tego że znaczna częśc była przestarzała? Pzkpfw I i II tez były przestarzałe podobnie jak sporo zachodniego sprzętu

Tzn. :w którym roku mamy dokonać tego porównania? Przeciez wiemy, że obydwie strony nie miały jeszcze nanowszych czołgów i samolotow, technologia była zdecydowanie po stronie Niemiec, ale potencjał gospodarczo - militarny po stronie Sowietów.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Co do usunięcia Hitlera - była ku temu okazja już w 1923 r. Podczas marszu, podczas puczu monachijskiego policja zaczęła w końcu strzelać do puczystów - w tym do Hitlera. Hitlera przed kulami - zasłaniając go własnym ciałem - uchronił ochroniarz, Ulrich Garf. Garf dostał kilka kulek i padł na ziemię. Hitler też upadł, ale nie został nawet draśnięty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Galileo   

Przeraża mnie myśl, że gdyby Niemcom udało się zdobyć Paryż w 1914 (tak jak planowano). Przy założeniu zawarcia tego samego roku pokoju z Rosją, to mało tego, że nie ma II Wojny Światowej, ale i komunizmu w kraju Romanowów. Jest to myśl przerażająca, ponieważ świat, który znamy nie miałby racji bytu. Pod znakiem zapytania pozostaje w takiej rzeczywistości istnienie niepodległego państwa Polskiego. Co z Hitlerem i Stalinem ? obaj w trwającej nadal Le Belle epoque nie mają czego szukać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Co z Hitlerem i Stalinem ? obaj w trwającej nadal Le Belle epoque nie mają czego szukać.

O ile taki Stalin, rewolucyjny watażka zapewnie skończyłby (jak wielu przed nim i po nim) na Sybirze, to nie powiedziałbym tego samego o Hitlerze - Niemcy epoki Republiki Weimarskiej Hindenburga były słabe (wyniszczone wojną, ze zrujnowaną gospodarką), i nawet jeśliby wyszły z tej wojny zwycięskie, nie mialyby dość sił i środków do zaprowadzenia Ordnungu na obszarach opanowanych. W takiej sytuacji populista Hitler, lub inni narodowi socjaliści też doszliby do władzy.

Pod znakiem zapytania pozostaje w takiej rzeczywistości istnienie niepodległego państwa Polskiego.

Ta kwestia nie ulega wątpliwości - Polski by nie było, a kwiat naszej młodzieży spoczywałby na frontach I WŚ.

Przy założeniu zawarcia tego samego roku pokoju z Rosją, to mało tego, że nie ma II Wojny Światowej, ale i komunizmu w kraju Romanowów.

Komunizmu nie, ale carska Rosja bylaby i tak targany ruchami rewolucyjnymi.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Galileo   
O ile taki Stalin, rewolucyjny watażka zapewnie skończyłby (jak wielu przed nim i po nim) na Sybirze, to nie powiedziałbym tego samego o Hitlerze - Niemcy epoki Republiki Weimarskiej Hindenburga były słabe (wyniszczone wojną, ze zrujnowaną gospodarką), i nawet jeśliby wyszły z tej wojny zwycięskie, nie mialyby dość sił i środków do zaprowadzenia Ordnungu na obszarach opanowanych. W takiej sytuacji populista Hitler, lub inni narodowi socjaliści też doszliby do władzy.

To zależy od roku, w którym Niemcy odniosłyby zwycięstwo. Jeśli w 1917/18 masz rację, gdyby jednak wojna skończyłaby się przed gwiazdką 1914, to mamy rzeczywistość, w której nadal istnieje Cesarstwo Niemieckie z dynastią Hohenzollernów, które militarnie i gospodarczo ustępuję już tylko Imperium Brytyjskiemu. W takich Niemczech po prostu nie ma miejsca dla demagoga jak Hitler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.