Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Stalin i wielka trójka marszałków

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

sowa: z tego co wiem, Żukow nie opracowywal osobiście żadnej większej operacji, która zostala zapamiętana z racji blyskotliwości i szybkości ataku, a jedynie wcielal w życie to co zostalo ustalone. Jego "największymi" "sukcesami?" byla Syczewska lub obrona Leningradu, dokladniej to, że zostal okrążony.

Za "sukcesy" nalezy policzyć mu także ataki czolgów na miasto, kiedy można bylo to odpuścić. W Berlinie, z tego co pamiętam straty w wojskach pancernych wynosily w granicach 50% i to w sytuacji kiedy klęska Niemiec i sama kapitulacja byly kwestią dni, lub conajwyżej krótkich tygodni...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas: dzięki, pamięć ludzka choć dobra bywa ulotna. Oznacza to straty 75%, czyli na każde 4 czołgi, w ciągu tygodnia 3 stawaly się kupą kilkudziesięciotonowego złomu. Co ciekawe, z tego co pamiętam początkowo Berlin miał atakować ktoś inny [Rokossowski lub Koniew], tylko na wyraźną prośbę Stalina robił to Zukow. mord na samym końcu wojny.

sowa: przy okazji, podobno Potapow, wracając na front z omawiania planu u Stalina otrzymal telefonogram [szyfrogram], że jest już generalem.

Tak naprawdę jednym ze zdoliejszych marszalkow radzieckich był Własow, skazany na zapomnienie z racji tego co zrobil bodajże w '42 r. - został wzięty do niewoli w '42 r. kiedy bląkał się od dłuższego czasu po lasach, a potem zmienil front, wierząc że wersja Hitlera jest nieco lepsza...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
A na jakich podstawach uważasz, że Własow był jakimś szczególnym orłem?

FSO-Po pierwsze Własow był generałem lejtnantem a nie marszalkiem.

Po drugie-w bitwie pod Moskwą był dowódcą jednej z DZIESIĘCIU armii Frontu Zachodniego,którym dowodził Żukow ze swoim szefem sztabu.Zresztą obecność Własowa w armii w grudniu 1941 jest kontrowersyjna-jest relacja szefa sztabu że Własow dołączył dopiero w Wokołamsku.

Po trzecie w innych razach-czy to pod Kijowem czy to na froncie Wołchowskim-Własow nie popisał się.

1234-przypuszczam że na podstawie mitu o Własowie-zbawcy Moskwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
A jak wygląda jego służba pomiędzy 22 czerwca a Moskwą?

Dowodzil ne bez sukcesów 4 KZmech a potem (nieudanie)próbował bronic Kijowa.Generalnie -dowodząc 37 armią nie wykazał w walkach odwrotowych 1941 tych zdolności co np Rokossowski-armia Własowa została doszczętnie rozbita.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wolf : przepraszam - myślałem o generalicji a pisałem o marszałku. Tak naprawdę pomiędzy czerwcem a grudniem '41 niewiele osób mogło się wykazać, lecz Własow był jednym z tych kilku:

1. Przed wojną Własow dowodzil 99 Dywizją Strzelecką, która jako jedna z pierwszych [jako całość] została odznaczona Orderem Czerwonego Sztandaru...

2. Na samym początku wojn został dowódcą IV K. Zmech 6. Armii i także nieźle sobie radził, na pfrzelomie lipca i sierpnia został komendantem Kijowskiego R.U., i przy okazji musiał utworzyć z tego co mial [i dowodzić] 37. Armią. Opinie o tej Armii:

A.I. Rodimcew: "Dzięki bohaterskim wysiłkom 37 Armii odsunięto bezpośrednie zagrożenie Kijowa"

"... Na pierwszej linii Kijowskiego R. U., 11 - 14 lipca został odparty pierwszy atak piechoty i czołgow przeciwnika, które próbowaly z marszu zdobyć Kijów i przeprawić się przez Dniepr. Następnie, opierając się na tym samym Kijowskim R.U. wojska 37. Armii w ciągu 71 dób odpieraly ataki 17 dywizji przeciwnika..."

Po wyjściu i przedarciu się z okrążenia dowodzil 20 Armią Frontu Zachodniego, a w czasie obrony Moskwy walczył w taki sposób że jest wymieniany wśród bohaterów obrony Moskwy [a gazety publikowaly jego portret. - 13.12.1941 i 3.01.1942]

W czasie pokoju Żukow osobiście napisal znakomitą opinię n.t. Wlasowa, on sam dostal najwyższą nagrodę państwową - Order Lenina. Jeszcze 24-01-1942 opinia Żukowa o Własowie była następująca: "Generał lejtnat Własow w kontekście operacyjnym jest dobrze przygotoway, ma zdolności organizacyjne. Z dowodzeniem wojskami armii radzi sobie w zupełności..." Zdaie to zostało napisane po tym jak pod dowództwem Wlasowa 20. A przeprowadzila wzorcowy atak nad rzeką Łyną...

Potem, w marcu [8-go] Stalin wyznaczyl go na dowódcę 2. Armii Uderzeniowej - mial ją ratować, była zamknięta w okrążeniu, a jej sytuacja była tragiczna

Wlasow do czasu służenia RKKA był bardzo doceniany i to przez samego Stalina!.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

sowa: dzięki za poprawę mojego blędu. Tak chodzilo mi o Łamę, nie wiem skąd mi się Łyna skojarzyla:)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.