Jump to content

sowa

Użytkownicy
 • Content count

  153
 • Joined

 • Last visited

About sowa

 • Rank
  Ranga: Wykładowca

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność
 1. Chciałbym "odświeżyć" temat. Wg jakiego kalendarza podawana jest data dekretu uwłaszczeniowego chłopów w Królestwie - 2 marca 1864?
 2. Tatar - sprawa FON i teczek personalnych. Okulicki - dziwne działania po uwolnieniu z sowieckiej niewoli
 3. Jak głęboko mogła sięgać inwigilacja AK i PSZ przez Sowietów? Kto z wyższych oficerów i generałów mógł być "kretem"? Moje typy to generałowie Tatar i Okulicki.
 4. Tylko czy jako działacz Związku Młodej Polski nie mógł przejść takiego szkolenia? Ciężko uwierzyć, żeby Jasiński bez żadnego przygotowania od pażdziernika '39 zaczął organizować i zorganizował tak dużą organizację jaką był "Odwet".
 5. Czy ktoś się zetknął z tematem szkolenia przed wrześniem w zakresie dywersji pozafrontowej? Niektóre źródła podają, że takie szkolenie przeszedł "Jędruś" Władysław Jasiński twórca "Odwetu".
 6. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Jak się chcesz bronić to się trzyma, ale okopaną piechotę. W '39 roku nasza piechota po przybyciu nad granicę okopywała się i budowała zapory. Sowieci przerzucali kolejne dywizje piechoty nad samą granicę, ale raczej się ona nie okopywała, Korpusy pancerne trzyma się w odwodzie. W razie czego jest czym zatkać przerwany front, albo kontratakować. Sowieci natomiast mieli na zachód od Białegostoku jeden pełny korpus zmechanizowany i drugi w trakcie dochodzenia do stanów etatowych. Ciekawe gdzie te wszystkie czołgi i samochody trzymali by w ziemie z '41/'42.
 7. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Jeśli miał nie atakować to po co te wszystkie korpusy pancerne i zmechanizowane prawie nad samą granicą?
 8. Kody RAF - u

  Dzięki.
 9. Kody RAF - u

  Witam Czy istniał dywizjon myśliwski RAF - u o kodzie IW?
 10. Bitwa pod Konarami

  Czy ktoś może orientuje się z kim tak naprawdę walczyła I Brygada w maju 1915 roku pod Konarami? W jednym źródle znalazłem, że to była 83 dywizja piechoty składająca się z czterech pułków: obojańskiego, złotoustowskiego, kozołuckiego, orskiego. W drugim źródle jest znowu podana 17 Dywizja Piechoty w skład której wchodził 67 Tarutyński Pułk Piechoty płk. Antoniego Listowskiego. Do tego podana jest tam również 75 Dywizja Piechoty i wspomniana wyżej 83 Dywizja Piechoty. Która wersja jest poprawna. I jak to było z Listowskim? Znowu w innym źródle znalazłem, że nie było go w tym czasie w 17 Dywizji.
 11. Poszukuję Kodeksu dyplomatycznego małopolski. Ktoś może wie w jakiej bibliotece cyfrowej jest dostępny?
 12. Na pewno określił ich: [...] plemię ich, przez sąsiedztwo z Germanią, wyćwiczone w codziennychbojach niewiele różniło się od Germanów sposobem życia i dzikością, i nigdy nie wykonywało tego, co zostało mu nakazane, chyba tylko przymuszone przez wojsko. [...] [...] Wszystko to wywarło wstrząsające wrażenie na trewerskich jeźdźcach, cieszących się wyjątkowym uznaniem u Gallów dzięki męstwu, a którzy właśnie zjawili się przysłani przez plemię na pomoc Cezarowi [...]
 13. Hyazinth Graf Strachwitz

  Dwa lata procesu denasyfikacyjnego. Sądzony napewno nie był. Jest jeszcze sprawa prawdopodobnego zamordowania rannych powstańców śląskich. Czy Graf rzeczywiście był tak dobrym pancerniakiem jak go niektórzy próbują przedstawiać?
 14. Hyazinth Graf Strachwitz

  Jak oceniacie tego ponoć najlepszego niemieckiego pancerniaka? Czy po wojnie był oskarżany o zbrodnie wojenne?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.