Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Polskie Siły lotnicze w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Woj   
Mim źródłem jest książka pt. „Zdradzona Polska”, ale jeśli znasz lepsze źródło to bądź tak miły i je poleć. :unsure:

Jeśli dokładnie przytoczyłeś dane z tego źródła, to właściwie każde niemal inne źródło będzie lepsze. :) A gdy o kwestie finansowe chodzi to najlepsze będą oczywiście preliminarze budżetowe Departamentu Aeronautyki MSWojsk. i dokumenty dotyczące realizacji budżetu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu użyć zdołano bojowo wedle dostępnych danych pięć egzemplarzy. Przy czym niekoniecznie znaczy to, ze tylko tyle ich wykonano. Problemem nie były płatowce, ani nawet silniki, ale... piasty do śmigieł, które z jakiegoś powodu zamówiono zbyt późno.

Me pytanie tyczyło się: ile wyprodukowano, i czemu: (przy podanej przez Woja produkcji) tylko tyle było gotowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Me pytanie tyczyło się: ile wyprodukowano, i czemu: (przy podanej przez Woja produkcji) tylko tyle było gotowych.

Ile wyprodukowano dokładnie nie wiadomo - z oświadczenia Bartla znamy tylko tempo produkcji. A dlaczego tylko tyle było gotowych masz wyjaśnione w (krótkim przecież!) tekście powyżej: brakowało piast do śmigieł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   

Czyli liczby nie znamy (raczej estymacje), a czemu nie chcesz się wypowiadać o "Jastrzębiu" jeśli wolo spytać?

W żadnym miejscu co do jednoznacznie ustalonej liczby wyprodukowanych egzemplarzy się nie wypowiadałem, pisząc tylko, że w sierpniu produkcja szła [wedle Bartla] całkiem sprawnie. Zresztą nie liczby kwestia dotyczyła, ale przytoczonej przez Ciebie frazy: samoloty te nie zostały wyprodukowane ani w roku 1938 ani 1939. Użycie pięciu egzemplarzy w działaniach bojowych dowodzi, że wprowadzała ona w błąd - nieprawdaż?

Zaś o Jastrzębiu pisać nie chcę, bo pewnych danych niewiele, a wyjaśnień trzeba by klepać sporo. W każdym razie i w tym przypadku sprawy były bardziej złożone niż w cytacie, który, o ile pamiętam, byłeś łaskaw przytoczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zaś o Jastrzębiu pisać nie chcę, bo pewnych danych niewiele, a wyjaśnień trzeba by klepać sporo. W każdym razie i w tym przypadku sprawy były bardziej złożone niż w cytacie, który, o ile pamiętam, byłeś łaskaw przytoczyć.

O nim jedno jedno jest pewne - że jedyny latający egzemplarz zestrzelono 5 września 193r., podczas lotu ewakuacjnego z PZL. I tu już zaczynają się schody - bo jedni piszą, że na lubelszyźnie, inni - że pod Lwowem. Nie wiadomo też, kto nim leciał, i czy się uratował. Tu trochę fotek: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=232844

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli dokładnie przytoczyłeś dane z tego źródła, to właściwie każde niemal inne źródło będzie lepsze. A gdy o kwestie finansowe chodzi to najlepsze będą oczywiście preliminarze budżetowe Departamentu Aeronautyki MSWojsk. i dokumenty dotyczące realizacji budżetu.

Niestety nie mogę użyć Twoich źródeł, mam tylko 14 lat i trudno mi do nich dotrzeć. Może polecisz coś na moim poziomie. :)

Edytowane przez Jack Sparrow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Może polecisz coś na moim poziomie. :)

Jasne. :) Tylko sprecyzuj, o jakie informacje chodzi. Bo jeśli o stronę finansową, to właściwie dobrych opracowań brak. Ale skoro pisałeś o zbrojeniach lotniczych z połowy lat 30., to budżet rezerwy zaopatrzenia Departamentu Aeronautyki MSWojsk. wyniósł w roku 1934/35 18.365.519 zł, a na rok następny planowany był w wysokości 23.962.700.

Rezerwa zaopatrzenia to co prawda nie całość lotniczych wydatków na zbrojenia, ale jednak w sumie ich część zasadnicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.