Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ladek

Czy Polacy w pełni wykorzystali czas międzywojenny?

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba Pak   
bez sojuszu z Niemcami

ZSRR wybierał między aliantami a III Rzeszą. III Rzesza zaoferowała dużo wiecej niż anglicy i francuzi, wiec ZSRR wybrało Niemców, podpisałopakt, a potem "wzięło w opiękę bratnią ludność ukraińską i białoruską", czyli zadało nam cios w plecy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

witam ... mam problem i nie wiem jak sobie z nim zabardzo poradzić ... otóż mam do napisania referat o sytuacji gospodarki polskiej w dwudziestoleciu międzywojennym ... wszystko ładnie pieknie napisane ... ale brakuje mi zakończenia, takiej oceny co byo porażką, a co sukcesem w gospodarce polski?? baaardzo bym bya wdzieczna za pomoc bo siedzę juz nad tym trochę i ... jakoś trudno mi cokolwiek sensownego napisać :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
witam ... mam problem i nie wiem jak sobie z nim zabardzo poradzić ... otóż mam do napisania referat o sytuacji gospodarki polskiej w dwudziestoleciu międzywojennym ...

Jeżeli idzie przemysł w COP-e, to książka Zbigniewa Dziemniako mówi o wszystkim. Polecam:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tę książke od razu jak sie tylko pojawiła ale na DWS ją zjechali i to równo i mieli racje,

Churchilów nie bylo w 1939 a tym brdziej brytyjczycy nie mieli 1000 huricianów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   

No, nie do końca wykorzystali... ale przynajmniej próbowali :P Mieliśmy przynajmniej silnego wodza, który myślał, przewidywał, nie to co nasi panowie dzisiaj. Może i nie był zbytnio demokratyczny, ale pamiętajmy, że bez niego nie doszło by do odrodzenia po 123 latach niewoli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Mieliśmy przynajmniej silnego wodza

No ale ten Wódz "był" do 1935r. - na 4 newralgiczne lata przed wybuchem wojny zabrakło nam go - zgadnij kto to powiedział:

"Wy nie idzcie w ta wojne beze mnie - wy ja przegracie".

"Wam to kury wyprowadzać szczać, a nie brać się za politykę" :mrgreen:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Ale rozwój nowoczesnych sił zbrojnych to sie zaczął jak "wodza" zabrakło.

To, ze miał niewiadomo jakie mniemanie o sobie nie znaczy, że z nim byłoby lepiej :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nasze PKB w 1939 było na poziomie 95% z roku 1913,

W 1939 była wojna :P Co w tym dziwnego że PKB było wtedy niskie? Jakie są dane z 1938? Według mnie Polacy zrobili kawał dobrej roboty, w szczególności na uznanie zasługuje rza fachowców pod kierownictwem W. Grabskiego. Gdy porównamy to co zostało zrobione wtedy (1921-1939) i to co zostało zrobione w czasach obecnych (1989-2007 - zauważmy że oba te okresy to 18 lat:) ) to dwudziestolecie międzywojenne nie wypada źle ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Jeszcze musimy wspomnieć o nietolerancji wobec mniejszości . Na wschodzie lekceważono Ukraińców . Nie pozwalano im na wykonywanie określonych zawodów , ignorowano ich w urzędach . Kiedy ACz wkraczała do wschodnich prowincji , ukraińcy traktowali ich jak wyzwolicieli . To też był poważny problem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Nasze PKB w 1939 było na poziomie 95% z roku 1913,

Chciałbym powtórnie zabrać głos - o jakim naszym PKB z 1913r. wy piszecie? Przeciez wtedy nie było Polski - możemy konkretnie odnieść się do danych statystycznych któregoś z zaborów, i tyle.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Chciałbym powtórnie zabrać głos - o jakim naszym PKB z 1913r. wy piszecie? Przeciez wtedy nie było Polski - możemy konkretnie odnieść się do danych statystycznych któregoś z zaborów, i tyle.

W moim podręczniku do historii tak pisze .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
W moim podręczniku do historii tak pisze .

Hmm... w takim razie trzeba przyjąć to do wiadomości (tylko ciekawe, który zabór miał wydawca na myśli?).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Raczej autor, a nie wydawca

Jednak o ostatecznym kształcie (i formie) treści decyduje wydawca...

pzdr.

//JKM Nie róbcie OT, bo do dyskusji nic nie wnosi czy autor, czy wydawca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.