Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Więźniowie polityczni w Polsce Ludowej

Rekomendowane odpowiedzi

W PRL nie było więźniów politycznych... chyba zasnąłeś na kilku lekcjach WOS-u. ;)

A na poważnie, to kategoria jest tak nieostra, że trudno szacować, czy członkowie podziemia antykomunistycznego to więźniowie polityczni?

Może Samuelu zakreśl ramy i zdefiniuj formułę: "więzień polityczny".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na poważnie, to kategoria jest tak nieostra, że trudno szacować, czy członkowie podziemia antykomunistycznego to więźniowie polityczni?

Jeśli zostali złapani z bronią w ręku, to chyba ten status im nie przysługuje. Zresztą tysiące członków zbrojnego podziemia skorzystało z amnestii.

Może Samuelu zakreśl ramy i zdefiniuj formułę: "więzień polityczny".

Jest to trudne do zdefiniowania, bo zależy od tego, jak kwalifikujemy czyn, za który dana osoba została osadzona.

Czy żaden badacz nie pokusił się o obliczenie tego chociażby mniej więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pokusiło się wielu, od tych PRL-owskich do dzisiejszych, tylko trzeba Samuelu czytać więcej niż Nazarewicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam.

milicja czy pan prokurator jak zechce to może wykorzystać różne paragrafy. Pytanie dość ciekawe czy np. Pomarańczowa Alternatywa to były akcje polityczne, czy nie, a jeżeli tak to jak traktować uwięzionych jej działaczy? Jako politycznych, czy tych na których znaleziono paragrafy - bo milicja ówczesna zatrzymała galopującą inflację?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Milicja zatrzymując członków Pomarańczowej Alternatywy działała na rzecz zatrzymania inflacji?

:lol:

Proszę rozwinąć tę nowatorską myśl.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

"Galopująca inflacja", to była akcja łódzkiej grupy PA, polegająca na bieganiu po Piotrowskiej z tabliczkami "inflacja", tak długo aż chłopaków zgarnęła Milicja. Funkcjonariuszom następnie złożono gratulacja z tytułu powstrzymania galopującej inflacji :thumbup:.

O ile pamiętam, to Major trafił do ciupy, za rozdawanie podpasek, więc chciano mu postawić zarzuty za spekulacje :)De facto nie był więziony, a tylko aresztowany "do sprawy". Zdaje się, że rozeszło się po kościach.

Nie śledziłem sprawy, ale chyba nikt z uczestników happeningów nie został skazany przez sąd na więzienie. Mnie zgarnęli podczas akcji Wigilia Rewolucji Październikowej. Rozmowy na SB - cji zaczęły się z grubej rury : "próba obalenia siłą ustroju", czy jakoś tak. Skończyło się na wniosku do Kolegium za udział w nielegalnym zgromadzeniu, jednak nigdy nie dane mi było stanąć przed tym organem. Gliniarz, który mnie spisywał, coś pochrzanił w papierach i nie mogli mnie namierzyć. Też się rozeszło. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie zatrzymano za okrzyk "Jaruzelski Smok Wawelski"

Niektórzy na takich aresztowaniach budują całą karierę polityczną, może warto spróbować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za późno i nie chce mi się.

Spróbuj jutro rano.

Mądrzy ludzie w polityce są na wagę złota, niewielu ich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jutro rano.

Mądrzy ludzie w polityce są na wagę złota, niewielu ich.

Szkoda Secesjonisty , polityka zmienia ludzi :(

Kolega , z pokoju w Akademiku z którym na jednym łóżku spałem ( piętrowym :unsure:on na dole ) jest posłem PIS-u , kiedyś i wypić można było i o kobietach pogadać , teraz matoł tylko o polityce ..... :angry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

harry: dokładnie o to mi chodziło. Major opisuje więcej podobnych numerów. Na ten chyba wpadł Skiba i sp. Ale nieważne.

Zarzuty z grubej rury o system. Ktoś się godzi ktoś nie, papiery ginął, się znajdują i ląduje w ciupie z przypisem polityczny. Ba czasem zarzut wystarczył. Do tego teczka i wezwania, paragrafy, rozmowy... W tym tempie spora część Polaków siedziała czy miała szansę być za politykę. Tak naprawdę osób jak Kuroń, Michnik i im podobni nie było zbyt wielu. Ale wówczas okazałoby się że państwo nie było zbyt represyjne, opozycjonistów takich realnych nie było z zbyt wielu...

pozdr

PS> Podobno potem były artykuły w gazetach i awantura na Milicji. Z czasem ta ostatnia uczyła się swojego zachowania, ale inne resorty i służby można było liczyć -> wojsko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A na poważnie, to kategoria jest tak nieostra, że trudno szacować, czy członkowie podziemia antykomunistycznego to więźniowie polityczni?

Początkowo członkowie APZ (oraz osoby przeciwne utrwalaniu władzy ludowej) stanowiły główny trzon więźniów politycznych. Później, jak słusznie zauważasz kategoria (i klasyfikacja) bycia owym więźniem zaczęła się rozmywać, by później zahaczać o naprawdę absyrdalne zarzuty. Wyrażający się nieprzychylnie o władzy ludowej, słuchyjący Radia "Wolna Europa", bumelant lub złodziej zakładowy mógł odpowiadać z tego samego paragrafu, co strajkujący i opozycjoniści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.