Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Master Zeus

Włochy - najsłabsze ogniwo Osi ?

Rekomendowane odpowiedzi

Benito Mussolini miał wizje odbudowania Imperium Rzymskiego. Włosi jednak nie byli stworzeni do walki. Już podczas wojny z Grecją Mussolini potrzebował pomocy Hitlera, bo nie dawał sobie rady. Tak samo było w walkach Włochów w Afryce. Zdecydowanie byli najsłabszym ogniwem krajów Osi. A co wy o tym sądzicie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Przez nieudolność włoskiej armii Hitler miał opóźnienie w inwazji na ZSRR. To opóźnienie później go dużo kosztowało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że Włochy były członkiem Osi, Mussolini wolał nie angażować swoich sił zbrojnych, zanim nie upewni się, że Hitler zwycięży. Dopiero pod koniec ataku Niemiec na Francje, Mussolini wydał rozkaz natarcia z południa, nie na potykając się zresztą większego oporu ze strony Francuzów. Następnie zaatakowali małą brytyjską kolonie Somaliland w Afryce, którą zajęli w sierpniu 1940 roku. Był to jedyny sukces militarny Włoch, podczas całej II wojny światowej. Sukces okazał się jednak krótkotrwały, ponieważ po niecałym roku, Brytyjczycy odzyskali panowanie nad Somalilandem. We wrześniu 1940 roku siły włoskie zaatakowały od strony Libii okupowany przez Brytyjczyków Egipt, jednak po zaledwie 100 kilometrach czołgi włoskie stanęły z powodu braku paliwa. Brytyjczycy odpowiedzieli atakiem na Libię, wówczas kolonię włoską. Po niepowodzeniach w Afryce północnej, Mussolini postanowił poszukać szczęścia w Grecji i w październiku 1940 roku zaatakowały ten kraj. Zaledwie po kilku tygodniach wojska włoskie zostały wyparte z Grecji. Największą klęskę spotkało jednak Włochów w nocy z 11 na 12 listopada, kiedy samoloty startujący z brytyjskiego lotniskowca „Illustrious” zatopiły połowę sił morskich Włoch w Taranyto.:book:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

STK: w kwestii opóźnienia - Hitler go nie miał. Tak czy siak musiał podporządkować sobie Bałkany z Grecją włącznie. Niepodległa Grecja to potencjalny przyczółek dla ataku sił brytyjskich i wojsk sprzymierzonych, a Rumunia nie leży daleko. Węgry też nie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po kilku takich przegranych, Mussolini chciał udowodnić światu, że faszystowskie Włochy mogą odnosić takie same sukcesy jak Niemcy Hitlera. Nazwał nawet Morze Śródziemne „Włoskim Jeziorem” a Włochy „Nowym Imperium Rzymskim”. Jednak po kilku poważnych klęskach militarnych, Hitler musiał przyjść z pomocą Mussoliniemu. Niemieckie wojska zahartowane podczas wielu walk w Europie, wylądowały w Libii i odparły Brytyjczyków. Na wiosnę 1941 roku Niemcy zajęły Jugosławie i Grecje, później zajęły Kretę, aby uniemożliwić Brytyjczykom bombardowania pól roponośnych w Ploeszti i w Rumuni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: a z jakiego okresu jest to zdanie? '40? '41? czy '42?.... Tak czy inaczej z żadnego kiedy zaistniałby sytuacja: Grecja istnieje, a Adolf walczy z ZSRR. Przy okazji - wystarczyłoby regularnie bombardować Ploeszti i szyby węgierskie... Czołgi bez paliwa nie pojadą nigdzie. Kilka innych rodzajów wojsk także.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   

Nie negując istoty tematu mam kilka zastrzeżeń co do niektórych spostrzeżeń.

Już podczas wojny z Grecją Mussolini potrzebował pomocy Hitlera, bo nie dawał sobie rady.

Fakt niepodbicia Grecji przez Włochy poprzez blizkrieg wcale nie wyklucza zdarzenia w postaci podporządkowania sobie Hellady przez Duce. W marcu/kwietniu 1941 Grecja była na skraju zapaści demograficznej i ekonomicznej i prawdopodobnie kwestią czasu byłyby rozmowy pokojowe na wniosek Koryzisa.

Przez nieudolność włoskiej armii Hitler miał opóźnienie w inwazji na ZSRR

Upieranie się w twierdzeniu, że dodatkowy korpus pancerny w postaci 2 i 5 dywizji pancernej dobiłby ostatecznie Stalina i ZSRR pod koniec 1941 roku jest dla mnie dość niezrozumiałym pomysłem. Chyba, że dowiem się czegoś więcej.

Zresztą warto by agitatorzy tej teorii zapoznali się najpierw z datami spłodzenia Fall Marita i Fall Barbarossa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
w wypowiedzi do której się odnosisz nie ma stwierdzenia o "ostatecznym dobiciu".

Nie widzę innej zależności w interesującym nas kontekście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest, wskazanie, że dodatkowy czas to czas na lepsze przygotowanie.

Ja nie rozstrzygam, czy miało to znaczenie dla kampanii wschodniej, raczej staram się zrozumieć czemu zdaniem polityka WB był to prezent w postaci "opóźnienia".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
Jest, wskazanie, że dodatkowy czas to czas na lepsze przygotowanie.

Może konkretniej. Atak na Grecję to niewysłanie na czas 2 i 5 PzDivisions , 5 i 6 GJDivisions i LSAAH Brigade na wschód. Rzecz jasna należy dodać do tego paliwo, koniec i ciężarówki. Wykluczając obecność dywizji górskich na zasadniczych kierunkach ataku Ostheer, zostało nam zbyt mało by zadać decydujący cios RKKA.

Jest jeszcze 4.Flota Powietrzna w czasie operacji Merkury. No ale chyba to nie Włochów wina, że nie zamierzali atakować Krety :rolleyes:

Ja nie rozstrzygam, czy miało to znaczenie dla kampanii wschodniej, raczej staram się zrozumieć czemu zdaniem polityka WB był to prezent w postaci "opóźnienia".

Według mnie chodzi u usprawiedliwienie lub jak kto woli wskazanie realnych korzyści z wysłania W - Force do Grecji. Z militarnego punktu widzenia angaż korpusu Wilsona na lini Vermionu był skrajnym idiotyzmem. Niestety jak wiadomo, względy militarne nie zawsze mają nadrzędne znaczenie. A jako, że Eden dołozył swoje trzy groszę do awantury greckiej to mogło mu tym bardziej zależeć na wskazaniu plusów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro te jednostki nie zostały wysłane na czas, to nie rozumiem twych zastrzeżeń.

zostało nam zbyt mało by zadać decydujący cios RKKA.

Czyli?

Kto to powiedział?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
Skoro te jednostki nie zostały wysłane na czas, to nie rozumiem twych zastrzeżeń.

Twierdzę jedynie, że dwie dywizje pancerne i brygada zmotoryzowana SS atakujące w ramach HGr Sud to troszkę zbyt mało by myśleć o ostatecznym zwycięstwie na wschodzie.

Czyli?

Kto to powiedział?

Ja, czyli Żabs82. Jeżeli masz inne zdanie to z chęcia go wysłucham. Tylko umotywuj je proszę nieco konkrtniej, niż trącającym demagogią stwierdzeniem dodatkowy czas to czas na lepsze przygotowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie nie mam na ten temat wyrobionego zdania; stąd otwarty jestem na wszelkie sugestie; jak napisałem - zastanawiam się po prostu co miał na myśli Eden wyrażając taką, a nie inną opinię.

Nie przekonuje mnie stwierdzenie, że mówiąc o opóźnieniu usprawiedliwia się swe działania i interwencję w Grecji.

Pytanie jakie się nasuwa to ile razy Hitler przesuwał termin ataku i czym to motywował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.