Jump to content

Master Zeus

Użytkownicy
 • Content count

  12
 • Joined

 • Last visited

About Master Zeus

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa
 1. Najlepszy myśliwiec II Wojny Światowej

  Moim zdaniem Supermarine Spitfire. Myśliwiec uczestniczący w Bitwie o Anglię.
 2. Benito Mussolini miał wizje odbudowania Imperium Rzymskiego. Włosi jednak nie byli stworzeni do walki. Już podczas wojny z Grecją Mussolini potrzebował pomocy Hitlera, bo nie dawał sobie rady. Tak samo było w walkach Włochów w Afryce. Zdecydowanie byli najsłabszym ogniwem krajów Osi. A co wy o tym sądzicie ?
 3. Wojna Zimowa

  Napisałem że to fińscy żołnierze jeździli na nartach.
 4. Wrzesień '39 w moim mieście/wiosce

  Niedaleko mojej miejscowości jest wieś Krojanty. Tam podczas wojny obronnej toczyła się Bitwa pod Krojantami. Skorzystam z opisu przebiegu walki z wikipedi, ponieważ jest tam wszystko dokładnie opisane. Dowódca 18 p. uł., płk Kazimierz Mastalerz, po otrzymaniu rozkazu o kontrnatarciu, uznał za niemożliwe przeprowadzenie czołowego ataku i w związku z tym rozkazał, aby dwa szwadrony pułku, wzmocnione dwoma plutonami, obeszły skrzydło nieprzyjaciela. Na ich czele wyruszył mjr Stanisław Małecki. Plan ten wydał się na tyle nieprawdopodobny, że młody oficer, który przywiózł rozkaz, zaprotestował. Pułkownik K. Mastalerz miał mu ponoć odpowiedzieć: Za młody pan, młodzieńcze, żeby mnie uczyć, jak się wykonuje niewykonalne rozkazy. Około godziny 19.00 oddziały polskiej kawalerii, wychodząc z lasu na wschód od Krojant, dostrzegły w niewielkiej odległości oddział niemiecki w trakcie odpoczynku (wersje tego wydarzenia są sprzeczne, część historyków podaje fakt, iż oddziały niemieckie były znakomicie przygotowane do boju). Był to II batalion zmot. 76. p.zmot. z 20 DZmot. Natychmiast zapadła decyzja o wykonaniu szarży. Ułani w pełnym biegu dopadli wroga, siekąc szablami uciekających. Jednakże Niemcy szybko uporządkowali swoje szeregi i – kiedy szwadrony 18 p.uł. w pościgu wpadły na rozległą polanę – ostrzelały je od strony Chojnic niemieckie samochody pancerne oraz granatniki, kładąc celny ogień na szarżujących. Forpoczta pułku wraz z dowódcą płk. Z. Mastalerzem została zmieciona seriami karabinów maszynowych. Ułani wycofali się za najbliższe wzgórze, tracąc ok. 25 zabitych i 50 rannych z ponad 200 szarżujących. Polegli – płk K. Mastalerz (pierwszy zabity dowódca pułku podczas wojny) oraz rotmistrzowie Świeściak i Godlewski. Straty niemieckie nie są dokładnie znane. W rezultacie zadanie postawione 18 p. uł. zostało wykonane; rozpoznano ugrupowanie wroga, zdezorganizowano i zatrzymano jego oddziały. Piechota polska mogła się wycofać, a Niemcy nie osiągnęli w tym dniu przepraw na Czarnej Wodzie. Szarża odniosła także pewien efekt psychologiczny, o którym wspomina H. Guderian w swoich wspomnieniach: Zastałem ludzi z mego sztabu w hełmach bojowych, w trakcie ustawiania działka przeciwpancernego na stanowisku bojowym. Na moje pytanie, co ich do tego skłoniło, otrzymałem odpowiedź, że każdej chwili pojawić się może polska kawaleria, która rozpoczęła natarcie. Po zakończeniu kampanii polskiej propaganda hitlerowska - na podstawie tej bitwy - stworzyła zafałszowany mit bezsensownego szarżowania polskich ułanów na czołgi, który był także powielany w okresie PRL-u.
 5. Wojna Zimowa

  Stalin uderzył na Finlandię, ponieważ chciał zagarnąć terytorium w celu chronienia Leningradu. Myślał że szybko upora się z słabszym przeciwnikiem. Wybrał złą porę do ataku. Był listopad, miesiąc w którym często padają deszcze. Czołgi radzieckie grzęzły w błocie. Stalin myślał że szybko upora się z Finlandią, dlatego żołnierze radzieccy nie byli przygotowani do zimy. Gdy ona nadeszła zaczęli marznąć, w letnich mundurach. Finlandia była znakomicie przygotowana do warunków panujących na ich terytorium. Mieli białe skafandry, dzięki czemu trudno było ich zauważyć na zimowym tle. Mieli żołnierzy, którzy potrafili jeździć na nartach, co także dawało im przewagę. Mieli także doskonałych snajperów, którzy wykańczali radzieckich dowódców. Jednak w końcu musieli się poddać. ZSRR miało przewagę liczebną. Stalin zagarnął 10 % terytorium Finlandii, ale stał się pośmiewiskiem w całej Europie. Moim zdaniem fińscy żołnierze wykazali się ogromną odwagą. Stawili czoła dużo silniejszemu wrogowi. Choć stracili część swojego terytorium to ostatecznie obronili swoją suwerenność.
 6. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Stalin najprawdopodobniej planował atak na Niemcy. Gdyby Hitler nie podjął ofensywy to ZSRR ruszyłoby pierwsze do ataku. Gdy Hitler zaatakował Związek Radziecki to Rosjanie na początku przegrywali, ponieważ wojska Stalina były nastawione na ofensywę. Prędzej czy później musiało dojść do konfrontacji pomiędzy dwoma europejskimi mocarstwami.
 7. Studia historyczne

  Po co mam iść do technikum i uczyć się zawodu, który mnie w ogóle nie interesuje.
 8. Studia historyczne

  Mam jeszcze jedno pytanie. Na którym roku studiów wybiera się specjalizacje ?
 9. Studia historyczne

  Czytałem że na studiach historycznych są takie przedmioty : * język łaciński, * vademecum studiów historycznych, * nauki pomocnicze historii, * historia starożytna, * prahistoria ziem polskich, * historia średniowieczna, * historia nowożytna, * historia XIX wieku, * historia XX wieku, * statystyka i demografia historyczna, * translatorium z języka łacińskiego lub nowożytnego, * warsztat naukowego historyka, * metodologia historii i historia historiografii. Czy wszystkie przedmioty są w każdym semestrze, czy są podzielone ?
 10. Studia historyczne

  Witam ! Chodzę do 3 klasy gimnazjum. Po jego ukończeniu chciałbym kontynuować naukę w Liceum o profilu humanistycznym, a następnie chciałbym studiować historię. Mam w związku z tym pytanie : Gdzie można znaleźć pracę po wybraniu specjalizacji Historia wojskowa, służb mundurowych i specjalnych ?
 11. Bandyci Dzikiego Zachodu

  No i co z tego, pisałem w poprzednim poście żeby opisywać, nie pisałem skąd możesz czerpać wiadomości, a skąd nie.
 12. Bandyci Dzikiego Zachodu

  Tutaj możecie opisywać najsłynniejszych bandytów Dzikiego Zachodu. Ja zacznę: Jesse James (ur. 5 września 1847 w hrabstwie Clay w stanie Missouri, zm. 3 kwietnia 1882 w St. Joseph w stanie Missouri) - amerykański bandyta, rewolwerowiec. Urodził się w rodzinie pastora Kościoła baptystów. W czasie wojny secesyjnej (1861-1865) dołączył (wraz ze starszym bratem Frankiem) do grupy bojowników sympatyzujących z konfederatami. Po wojnie obaj bracia James oraz ich kuzyni nazwiskiem Younger sformowali nową bandę rabującą pociągi, dyliżanse i małe banki. Jesse James przewodził co najmniej 25 napadom w Missouri i kilku innych stanach. Zabito przy tej okazji pewną liczbę ludzi. Niektórzy piewcy legendy Dzikiego Zachodu pisali, że Jesse był bohaterem, który odbierał bogatym. W rzeczywistości był zwykłym przestępcą. W roku 1871 bankierzy wynajęli agencję detektywistyczną Pinkertona, ale ta przez dziesięć lat nie zdołała niczego osiągnąć. W 1875 r. bomba, wrzucona przez okno do domu Jamesów, ciężko raniła matkę bandyty i zabiła jego przyrodniego brata. Pogłoski mówiły, że była to sprawka Pinkertona i że Jesse James jest niewinnie prześladowany. W roku 1881 gubernator stanu Missouri Thomas Crittenden wyznaczył nagrodę w wysokości 5000 dolarów za zatrzymanie Jesse'go lub Franka.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.