Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

PPS, Powstanie Warszawskie, Bitwa Warszawska 1920 r. - czyli o socjalistach i faszystach...

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

Capricornus: male pytanie: a gdzie został całkowicie wyeliminowany zwykły ludzki egoizm? Gdzie nikt nie będzie narzekał że chłopa pracującego 2 godziny dziennie stać na to samo co faceta 12 godzin w takich samych lub podobnych warunkach, wykonującego podobną pracę? Ja takiego nie znalazłem. Oczywiście ów egoizm działa w drugą stronę. zabranie komuś, co coś ma wiąże się z problemami : bo zabierają MOJE przywileje, które MI się należą.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

Capricornus: male pytanie: a gdzie został całkowicie wyeliminowany zwykły ludzki egoizm?

Małe pytanie: gdzie napisałem, że został on wyeliminowany?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

coś wspominałeś o naszych warunkach i naszej mentalności... co to oznacza? Że my jesteśmy ekstra egoistyczni nie zdolni do postaw typu altruizm? Czy może się mylę....

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy ekstra egoistyczni

Najpierw pytasz gdzie wyeliminowano ludzki egoizm teraz nieco odwrotnie.

To znaczy dokładnie to, co tam napisane.

Jesteśmy ludźmi, dla których własność prywatna jest wartością niezbywalną, najważniejszą, jeżeli coś nie jest moje ani twoje to znaczy, że jest niczyje. Altruizm? Dlaczego mielibyśmy być niezdolni altruizmu? Prawie każdy człowiek jest w stanie pomóc innemu, oczywiście w pewnych granicach. Tylko nieliczni są gotowi do pomocy bezwarunkowej.

Tylko co to ma do rzeczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

ano tylko tyle, że tak naprawdę aby komunizm jako system zaistniał ludzie w każdym wypadku muszą być gotowi do poświęceń, muszą być altruistami, i tak dalej. Nie mogą być egoistami. Nikt nie jest altruistą i egoistą cały czas. A komunizm tego wymaga.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Witam;

ano tylko tyle, że tak naprawdę aby komunizm jako system zaistniał ludzie w każdym wypadku muszą być gotowi do poświęceń, muszą być altruistami, i tak dalej. Nie mogą być egoistami. Nikt nie jest altruistą i egoistą cały czas. A komunizm tego wymaga.

pozdr

Czyli reasumując: komunizm wymaga altruzizmu (w imię jego samego) i poświęceń ? Wszystko można poświęcić ? Gdzieś tu pomiędzy zdaniami brzmi mi Pawlik Morozow ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu pomiędzy zdaniami brzmi mi Pawlik Morozow ...

Błąd wynikający z patrzenia poprzez pryzmat tego co już było u nas czy u sąsiadów, patrzenia poprzez naszą mentalność i kulturę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Jesteśmy ludźmi, dla których własność prywatna jest wartością niezbywalną, najważniejszą, jeżeli coś nie jest moje ani twoje to znaczy, że jest niczyje.

Nie do końca, ponieważ wielu ludziom nie jest obcy koncept dobra wspólnego.

Teraz będzie kontrowersyjnie (przynajmniej dla niektórych).

Śmiem twierdzić, że szacunku dla dobra wspólnego uczymy się poprzez szacunek dla dobra prywatnego. Jeśli mam mocno zakodowane, że to jest mój dom, to jest twój samochód, to jest jego rower to łatwiej zaakceptować koncepcję, ze ta ławka w parku też ma właściciela mimo, ze nie należy do konkretnej osoby.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, ponieważ wielu ludziom nie jest obcy koncept dobra wspólnego.

[...] ta ławka w parku też ma właściciela mimo, ze nie należy do konkretnej osoby.

Będę jeszcze bardziej kontrowersyjny.

Uznanie własności wspólnej to element komunizmu obecny w świadomości sporej części społeczeństwa.

Ale na takim elemencie nikt nie jest w stanie zbudować ustroju komunistycznego bo wyjdzie to, co już było i się rypło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

gregski: tylko prywatna własność, coś dla siebie i od siebie, nawet zrobionego "tymi ręcami" , posiadanie czegoś takiego sprawia, że gdzieś nikną owe zasady, że każdy pracuje ile chce a ma ile potrzebuje. Owa prywatna własność oznacza także znajomość wartości przedmiotu - ilości pracy włożonej by go zdobyć / kupić / dostać czyli znów coś co sprawia że komunizm się oddala.

Capricornus: zgadza się, tylko owo uznanie bierze się z prostego faktu - uznajemy że osobiście nie utrzymamy parku, więc składamy się na niego by ktoś za nas to robił. Z tego powodu jest to własność wspólna [spółdzielnia / miasto / państwo], lecz dojście do tego przyszło z drugiej strony, od wartości które uznaje kapitaklizm, od sposobu myślenia państwa liberalnego, czy kapitalistycznego.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Capricornus napisał:

Będę jeszcze bardziej kontrowersyjny.

Uznanie własności wspólnej to element komunizmu obecny w świadomości sporej części społeczeństwa.

Ale na takim elemencie nikt nie jest w stanie zbudować ustroju komunistycznego bo wyjdzie to, co już było i się rypło.

Ależ w tym nie ma nic kontrowersyjnego. Moje jest moje, a cudze wspólne. Ponadczasowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moje jest moje, a cudze wspólne. Ponadczasowe.

:blink: ???????????????????????????????????????????????????????????????????????? :( Nie rozumiem co tu napisałeś, według mnie to głupota ale to Ty jesteś ścisłowcem i za pan brat z logiką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Capricornus napisał:

????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Nie rozumiem co tu napisałeś, według mnie to głupota ale to Ty jesteś ścisłowcem i za pan brat z logiką.

Jak nie rozumiesz, to skąd wiesz, że głupota (to jest dopiero za pan brat z logiką).

P.S. A co w tym nielogicznego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak nie rozumiesz, to skąd wiesz, że głupota (to jest dopiero za pan brat z logiką).

Bo dla mnie jak coś jest cudze to jest cudze a nie wspólne.

P.S. A co w tym nielogicznego ?

Jak raczyłeś zauważyć, nie jestem najlepszy z logiki, sam musisz wpaść na to, co tu jest nielogiczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.