Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
czytacz1967

Wanda Wasilewska

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ją oceniacie?

Powiem wam ciekawostkę: taki chichot historii - w sanatorium ( nie podam nazwy - nie chcę robić złej reklamy) są jej książki, i ludzie te książki czytają. Czy ona była wogóle Polką, czy taką "Cudzoziemką" Kuncewiczowską? Znacie tą powieść?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak ją oceniacie?

Powiem wam ciekawostkę: taki chichot historii - w sanatorium ( nie podam nazwy - nie chcę robić złej reklamy) są jej książki, i ludzie te książki czytają. Czy ona była wogóle Polką, czy taką "Cudzoziemką" Kuncewiczowską? Znacie tą powieść?

A jak można oceniać te patriotkę , która walczyła o pozostawienie Lwowa po sowieckiej stronie , jedyne co o niej dobrego można powiedzieć to to ze postanowiła wrócić po 45 na Radziecka Ukrainę i pozostać tam na stale .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Niezależnie od sądów czy opinii n. t. tej postaci historycznej - nazwiska piszemy z dużej litery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Dosyć obrzydliwa postać.

Od 1939 roku została obywatelką sowiecką a od 1940 była członkiem Rady Najwyższej ZSRR i należy ją oceniać tak jak resztę tej zbrodniczej bandy. Dosyć dobrze opisuje ją fakt, że nie straciła entuzjazmu dla swojej nowej ojczyzny nawet wtedy, gdy NKWD zamordowało jej pierwszego męża.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ta sama osoba, która na spotkaniu u Groszów na pytanie Berlinga co z deportowanymi Polakami odpowiedziała:

"Ja jestem obywatelką radziecką i członkiem WKP(b), od polskich spraw odeszłam i nic mnie to nie obchodzi"

To ta sama o której płk Kondratik mówił:

"Wanda Lwowna zrobi to, co jej każą"

ideowości nie można jej odmówić.

To ta sama, która w celach prewencyjnych optowała na spotkaniu ze Stalinem, w którym uczestniczył również gen. Żymierski, za skierowaniem żony Berlinga (Maria Mika) do Moskwy... ot tak na wszelki wypadek.

To ta sama, która tworzyła na zdobytych polskich ziemiach PKWN... nie będąc w ogóle wtedy w Polsce?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Leon Wasilewski na pewnie przewrócił się w grobie nieskończoną ilość razy z powodu "wyczynów" córki, a o Marszałku, który był jej ojcem chrzestnym już nie wspomnę.

W II RP oczywiście zasłynęła swymi artykułami, w których to polskiej młodzieży prezentowała idylliczne stosunki panujące w ZSRR.

A i jak już to nazwiska piszemy dużą/wielką literą, ew. od dużej/wielkiej litery, nigdy z dużej/wielkiej litery bo to rusycyzm, aczkolwiek Wasilewska to pewnie używała właśnie tej formy :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Secesjonista napisał:

To ta sama osoba, która na spotkaniu u Groszów na pytanie Berlinga co z deportowanymi Polakami odpowiedziała:

"Ja jestem obywatelką radziecką i członkiem WKP(b), od polskich spraw odeszłam i nic mnie to nie obchodzi"

U nas w rodzinie mamy do niej sentyment, bo nam wujka ocaliła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
U nas w rodzinie mamy do niej sentyment, bo nam wujka ocaliła.

Jakaś jej osobista interwencją Tomaszu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dokładnie. Napisał do niej, że chce do polskiego wojska i go wypuścili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Leon Wasilewski na pewnie przewrócił się w grobie nieskończoną ilość razy z powodu "wyczynów" córki, a o Marszałku, który był jej ojcem chrzestnym już nie wspomnę.

A to ciekawe, przyznaję, nie wiedziałem. Coś więcej o jej rodzinie?

Właśnie jak to było z tymi Wasilewskimi? Strasznie dużo ich ponoć było w przedwojennej Polsce. Moja babcia wywodzi się z domu Wasilewskich, ale nie tych od Wandy Wasilewskiej. Chyba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dla mnie ludzie ideowi, wierni do końca swoim przekonaniom [nawet komunistycznym] , mają "oddzielną szufladkę i pewien sentyment". O ile oczywiście nie mordowali rękami własnymi osób innych.

Osobną sprawą jest to, że być może charakter i zapatrywania ojca ją ukształtowały jako działaczkę antysanacyjną, a potem osobę, którą wystarczyło docenić aby przekabacić ją na nowy system. Przecież także w Niemczech ludzie starali się "nie zauważać", że istnieją obozy koncentracyjne i tak dalej...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
dla mnie ludzie ideowi, wierni do końca swoim przekonaniom [nawet komunistycznym] , mają "oddzielną szufladkę i pewien sentyment". O ile oczywiście nie mordowali rękami własnymi osób innych

O! To kolega i Hitlera musi lubić!

Był niewątpliwie ideowy a i z tego co mi wiadomo własnymi rękoma nikogo nie zgładził.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.