Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kris1910

Pozytywne skutki powstania Krzyżaków dla Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Kris1910   

Jakie byłe pozytywne skutki powstania Zakonu Krzyżackiego? Bo z pewnością jakieś były np. Rozwój gospodarczy ziem które później trafiły do Polski.

Pytam się, gdyż pisałem sprawdzian ze średniowiecza za panowania piastów i zabrakło mi 2pk do maximum m.in w zadaniu gdzie trzeba było wypisać pozytywne skutki osiedlenia się krzyżaków :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozszerzenie wpływów i zdobyczy cywilizacji zachodniej

Rozwój administracji

Rozwój nowych metod upraw

Rozwój sieci dróg lądowych i rzecznych

Rozwój nowych form budownictwa

Rozwój rzemieślnictwa

... ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Rozwój administracji

Rozwój nowych metod upraw

Rozwój sieci dróg lądowych i rzecznych

Rozwój nowych form budownictwa

Rozwój rzemieślnictwa

= rozwój gospodarczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rozszerzenie wpływów i zdobyczy cywilizacji zachodniej

Rozwój administracji

Rozwój nowych metod upraw

Rozwój sieci dróg lądowych i rzecznych

Rozwój nowych form budownictwa

Rozwój rzemieślnictwa

... ...

Kiedy nastąpiły te wpływy?

Co w średniowiecznej Polsce było ściągnięte od Krzyżaków w administracji, uprawach, budownictwie, rzemiośle i rozwoju dróg?

Jak wyglądała droga tych zapożyczeń?

Bo jeżeli chodzi tu o nasz zysk po uzyskaniu tych terenów, czyli po II wojnie światowej, to tak trochę na wyrost jest ten wpływ krzyżacki.

I jeszcze jedno.

Kris 1910

powstania Zakonu Krzyżackiego?

Powstania Zakonu czy sprowadzenia go do Polski?

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
Jakie byłe pozytywne skutki powstania Zakonu Krzyżackiego? Bo z pewnością jakieś były np. Rozwój gospodarczy ziem które później trafiły do Polski.

Pytam się, gdyż pisałem sprawdzian ze średniowiecza za panowania piastów i zabrakło mi 2pk do maximum m.in w zadaniu gdzie trzeba było wypisać pozytywne skutki osiedlenia się krzyżaków ;)

Moje zdanie wyraził Capricornus :huh:

Porównanie do "zdobyczy" cywilizacyjnych po 1945 nasuwa się samoistnie.

Ciekaw jestem co dokładnie mają na myśli przedmówcy mówiąc o zawdzięczanym Krzyżakom "rozwoju gospodarczym"?

Czy aby zachodnie "know-how"- wzorce cywilizacyjne, tudzież osadnicy nie przybywali zza innych, zachodnich granic?

Na mój gust ewentualne "korzyści" z polsko-krzyżackiego sąsiedztwa są zdeklasowane przez oczywiste minusy.

usunięcia zagrożenia pruskiego

Zagrożenie pruskie brzmi dość zabawnie w porównaniu do zagrożenia krzyżackiego, czyż nie :) ?

podniesienie prestiżu Polski, jako tej która szerzy chrześcijaństwo

Nie jestem mediewistą, ale my już chyba dobitnie szerzyliśmy chrześcijaństwo - vide śmierć Henryka Sandomierskiego na "krucjacie" w Prusiech.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mówcie co chcecie :)

Rozwój cywilizacyjno - kulturowy ziem wschodnich - zwłaszcza polskich - zależał w ogromnym stopniu od wpływów germańskich tudzież krzyżackich. Czyż "posiadanie" cywilizowanego wroga nie motywuje do ciągłej rywalizacji i dążenia do [przynajmniej] dorównania mu ? Zagrożenie ze strony Zakonu - można chyba uznać za pozytywny skutek - miało zapewne wpływ na zjednoczenie ziem polskich oraz przymierze z Litwą.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
Mówcie co chcecie :)

Rozwój cywilizacyjno - kulturowy ziem wschodnich - zwłaszcza polskich - zależał w ogromnym stopniu od wpływów germańskich tudzież krzyżackich. Czyż "posiadanie" cywilizowanego wroga nie motywuje do ciągłej rywalizacji i dążenia do [przynajmniej] dorównania mu ? Zagrożenie ze strony Zakonu - można chyba uznać za pozytywny skutek - miało zapewne wpływ na zjednoczenie ziem polskich oraz przymierze z Litwą.

Pozdrawiam :D

Niekoniecznie co chcemy, tylko co napisano :)

Rozwój zależał od wpływów z tzw. Niemiec, ale w marginalnym stopniu z Zakonu.

Czy stosowaliśmy prawo magdeburskie czy jakieś "malborskie"?

Czy osadnicy przybywali z przykładowej Nadrenii czy znad dolnej Wisły?

Nie wiem jak się sąsiedztwo miało do zjednoczenia ziem w ręku Łokietka. W każdym razie Krzyżacy oraz Czechy trochę sobie w tym czasie zagarnęły.

Co do związku z Litwą - tu chyba może tkwić jedyny dalekosiężny plus z sąsiedztwa Krzyżaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rozwój zależał od wpływów z tzw. Niemiec, ale w marginalnym stopniu z Zakonu.

Czy stosowaliśmy prawo magdeburskie czy jakieś "malborskie"?

Czy osadnicy przybywali z przykładowej Nadrenii czy znad dolnej Wisły?

Kolega ma zupełną rację, ale... sąsiedztwo rozwiniętego [dzięki wpływom z krajów niemieckich] państwa krzyżackiego musiało mieć wpływ na rozwój gospodarczy ziem polskich. Jako przykład przytoczę działalność handlową jaką prowadził zakon krzyżacki [pomijając tu wysoki poziom rozwoju miast pruskich, dla których stanowił konkurencję]. Związki handlowe poprzez Mazowsze były niezaprzeczalne. Zakon importował głównie drewno i zboże. Do Polski trafiały za jego pośrednictwem towary zachodnie, np: sukno, sól i korzenie. Handel, a co za tym idzie, popyt na towary, musiał mieć wpływ, [za Kolegą secesjonistą], na:

Rozwój nowych metod upraw

Rozwój sieci dróg lądowych i rzecznych

Rozwój rzemieślnictwa i tartaków

Działalność polityczna i gospodarcza Zakonu cechowała się wieloma nadużyciami, co wywołało narastające niezadowolenie na zewnątrz i wewnątrz państwa, a w konsekwencji doprowadziło do jego upadku - można to chyba uznać za pozytywny skutek :)

Nie wiem jak się sąsiedztwo miało do zjednoczenia ziem w ręku Łokietka. W każdym razie Krzyżacy oraz Czechy trochę sobie w tym czasie zagarnęły.

Nie miałem na myśli tylko czasów Łokietka. Nawet jeżeli to stałe zagrożenie nie powodowało tendencji zjednoczeniowych, to na pewno zapobiegło głębszemu podziałowi - co też stanowi plus :)

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kris1910   

Capricornus chciałem napisać powstanie Krzyżaków na terenach Polski, to to samo co sprowadzenie ;D

A tak se teraz myślę, czy skutkami mogłoby być Umocnienie terenów granicznych z zakonem?

W prawdzie Kazimierz sporo wybudował zamków i i ogradzał miasta, ale czy za czasów Łokietka i wcześniej powstały silne twierdze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Capricornus chciałem napisać powstanie Krzyżaków na terenach Polski, to to samo co sprowadzenie ;D

Powstanie, a sprowadzenie nie są tożsame. Po drugie jak zakon mógł powstać na terenach Polski, skoro powstał w Lewancie?

A tak se teraz myślę, czy skutkami mogłoby być Umocnienie terenów granicznych z zakonem?

W jakim sensie miano umocnić te tereny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
Jako przykład przytoczę działalność handlową jaką prowadził zakon krzyżacki [pomijając tu wysoki poziom rozwoju miast pruskich, dla których stanowił konkurencję]. Związki handlowe poprzez Mazowsze były niezaprzeczalne. Zakon importował głównie drewno i zboże. Do Polski trafiały za jego pośrednictwem towary zachodnie, np: sukno, sól i korzenie. Handel, a co za tym idzie, popyt na towary, musiał mieć wpływ, [za Kolegą secesjonistą], na:

Rozwój nowych metod upraw

Rozwój sieci dróg lądowych i rzecznych

Rozwój rzemieślnictwa i tartaków

Działalność polityczna i gospodarcza Zakonu cechowała się wieloma nadużyciami, co wywołało narastające niezadowolenie na zewnątrz i wewnątrz państwa, a w konsekwencji doprowadziło do jego upadku - można to chyba uznać za pozytywny skutek smile.gif

Z tym, że gdyby Pomorze gdańskie było nadal w Polsce, więzi handlowe zapewne by nie ustały, czy nie :) ?

Działalność Zakonu powodowała poważne niezadowolenie wewnętrzne - jeśli dobrze kojarzę - dopiero po 1410 r., więc gdy już im "pokazaliśmy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
musiało mieć wpływ
musiał mieć wpływ

Skoro musiało to proszę o dowody tego wpływu, zawsze można sobie rzucić jakim stwierdzeniem ale powinno być jeszcze uzasadnienie poparte dowodami, chyba, że jest to tylko własne widzi mi się.

Związki handlowe poprzez Mazowsze

A jaki wpływ na to Mazowsze miały te związki handlowe? Dlaczego pomimo tych związków Mazowsze było jedną z najbiedniejszych i najgorzej rozwiniętych "części" Polski? Coś cienko wygląda ten wpływ.

Tu mamy jakąś mapkę pokazującą "drogi" XIV wiecznej Polski:

http://www.znaki-drogowe.pl/images/stories...ecze/polska.jpg

Jakoś szlaki to dosyć skutecznie omijają Mazowsze i nie ma żadnego ważnego szlaku prowadzącego z państwa zakonnego do Mazowsza.

Choć z drugiej strony, nie mam pojęcia na ile wiarygodna jest ta mapka.

Rozwój sieci dróg lądowych i rzecznych

A jak wyglądał rozwój dróg rzecznych? Puścili kilka nowych rzek? Przekopali koryta? Wykopali kanały?

na pewno zapobiegło głębszemu podziałowi

A to jest nie do udowodnienia.

No i czekam na odpowiedź kolegi secesjonisty, zauważyłem, że lubi innym zarzucać unikanie odpowiedzi a tu sam stosuje ten zabieg.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ano jednak wykopali pewne kanały.

No, taki kanał jagielloński (1483 albo 1495), pierwszy kanał w Polsce.

Teraz tylko trzeba udowodnić, że to wpływ krzyżacki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.