Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
666

Współczesne czołgi Wojska Polskiego

Rekomendowane odpowiedzi

666   

Dużo piszemy o armiach innych państw, więc pomyślałem że dla odmiany założę temat odnoszący się do Wojska Polskiego. A konkretnie do naszych sił pancernych.

WP dysponuje obecnie trzema typami czołgów:

- T-71M1, jako czołg podstawowy w liczbie około 500 sztuk, produkowanym u nas niegdyś na radzieckiej licencji;

- PT-91, będącym czołgiem naszej rodzimej produkcji, opracowanym na bazie T-72M1 i ulepszonym o nowy system kierowania ogniem oraz pancerz reaktywny. Obecnie mamy ich 233;

- Leopard 2A4 - maszyna produkcji niemieckiej, jak na standardy zachodnie trochę już przestarzała ale i tak najlepsza w Wojsku Polskim. Dostaliśmy od Niemiec 128 egzemplarzy.

Co myślicie o tych maszynach ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A dlaczego uważasz że Leopard to przestarzały sprzęt jak jest na razie podstawowym czołgiem w siłach niemieckich i nie tylko :)

A co ja myślę przydałoby się trochę nowego sprzęty... Może akurat wypali program Polsko- Indyjski i stworzą jakiś czołg.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Dlaczego przestarzały ? Dlatego że to wersja A4, a Niemcy mają już A6.

Ogólnie rzecz biorąc to należy dokonać pilnej modernizacji naszych T-72M1.

Nie posiadają pancerza reaktywnego i można je skasować jednym strzałem z RPG. Tak więc dobrze by było pancerz reaktywny na nich zainstalować.

Uważam też że km-my przeciwlotnicze kal. 12,7 mm to przeżytek. Mogły sprawdzać się w czasie II wojny światowej ale nie dzisiaj. Postuluję zainstalowanie na wieżyczkach naszych czołgów wyrzutni pocisków ziemia-powietrze krótkiego zasięgu (Strela-2/3, Igla, może Stinger).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego przestarzały ? Dlatego że to wersja A4, a Niemcy mają już A6.

Ogólnie rzecz biorąc to należy dokonać pilnej modernizacji naszych T-72M1.

Nie posiadają pancerza reaktywnego i można je skasować jednym strzałem z RPG. Tak więc dobrze by było pancerz reaktywny na nich zainstalować.

Uważam też że km-my przeciwlotnicze kal. 12,7 mm to przeżytek. Mogły sprawdzać się w czasie II wojny światowej ale nie dzisiaj. Postuluję zainstalowanie na wieżyczkach naszych czołgów wyrzutni pocisków ziemia-powietrze krótkiego zasięgu (Strela-2/3, Igla, może Stinger).

Drogi florku-xxx masz obsesję, dla Ciebie wszystko można załatwić RPG, a możesz wskazać jakąś literaturę fachową potwierdzającą twe opinie?.

Czy to tylko gdybanie Politologa?

Czy postulaty zostały wysłane już do szefa MON-u... w świetle twych wcześniejszych doświadczeń w zakresie korespondencji z wieloma oficjelami tego świata?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Pamiętam jak kiedyś pojechaliśmy z kolegami na poligon pod Warszawą (na strzelanie ostrą amunicją z AKMS). Wtedy po raz pierwszy miałem okazję obserwować czołgi (typu T-72) w akcji na żywo.

Pamiętam że zwróciłem uwagę na trudności w manewrowaniu nimi między gęsto rosnącymi sosnami (chodź oczywiście można przejechać po sośnie...).

I pomyślałem w tym kontekście że załogi naszych czołgów powinny od czasu do czasu poćwiczyć jazdę po ulicach miast. Chodzi o nabranie wprawy. Niektóre ulice w polskich miastach są takie ciasne że trudno się w nich manewruje nawet samochodami osobowymi, a co dopiero czołgiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Myślałem raczej o nowoczesnych ulicach.

Secesjonista pytał o możliwość zniszczenia z RPG. Cóż.

Jeżeli czołg X nie posiada ani ekranów przeciwkumulacyjnych, ani pancerza reaktywnego (tak jak wspomniany T-72M1), to trafienie z pociskiem z głowicą kumulacyjną zwykle kończy się poważnymi uszkodzeniami lub zniszczeniem.

Chociaż przykładowo Leopard 2A4 posiada ekrany przeciwkumulacyjna, a mimo to wytrzymałość pancerza burtowego mierzona w ekwiwalencie jednolitej stali to max. 380 mm. Tymczasem z RPG-32 można przestrzelić 650 mm.

A tu bibliografia o Leopardzie, gdyby ktoś chciał poczytać:

Igor Witkowski, Czołgi '94, WiS 1994.

Foss F. Ch.: Jane’s tank & combat vehicle recognition guide. New York: HarperCollinsPublishers, 2000.

Jak można przeczytać na stronie SinoDefence, ChRL rozwinęła czołgi typu 98 i 99 właśnie w reakcji na straszliwe straty jakie irackie T-72 poniosły w starciu z amerykańskimi M1A1 i brytyjskimi Challenger 2.

Myślę że powinniśmy pójść w ślad z Chińczykami i również zmodernizować nasze T-72 lub zastąpić je PT-91.

Edytowane przez Florek-xxx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A czy masz jakieś dośw w jeździe czołgiem T 72? Skąd możesz wiedzieć że źle manewrują może akurat dobrze jak na czołg i na pewno czołg by się nie pchał w malutkie uliczki bo po co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Florku, ja mam pytanie: a po co czołgi mają walczyć w terenie zabudowanym? One do tego nie są stworzone.

Patrz: Berlin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Wiem że czołgi nie są stworzone do walk w terenie zurbanizowanym, nie mniej od czasu do czasu zdarza się że w takim terenie walczą.

Weźmy np. rosyjskie szturmy na Grozny w Czeczeni, amerykańskie szturm na Faludżę w Iraku, albo rosyjski szturm na Gori w Gruzji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ale to, że czołgi walczą w terenie zurbanizowanym, to jest błąd dowódców. I jeszcze gorzej jest, gdy nie mają wsparcie piechoty.

Czołg z założenia ma walczyć na otwartej przestrzeni, gdzie zdaje egzamin. A przypadki walki czołgów w terenie miejski z reguły kończą się dla nich tragicznie: Berlin, Wrocław, Konigsberg.

Tak więc uważam, że załogi czołgów z założenia nie powinny się szkolić do walki na ulicach miast.

Zwłaszcza, że nikt nia widzi takiej potrzeby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Rzecz w tym że na różnych dowódców, z różnymi pomysłami możesz trafić.

Wyobraź sobie sytuację gdy jesteś dowódcą czołgu. Nagle dostajesz rozkaz:

- Andreas, wchodzimy do Mińska. Poprowadzi Pan kolumnę naszych PT-91 w kierunku centrum, w celu przełamania ulicznych barykad przeciwnika. Uważajcie na gołębiarzy - siedzą w oknach i na dachach z RPG. Piechota będzie się posuwać za wami. Powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

No właśnie po co mają się pchać do miasta jak siedzą z RPG? Są tam wroga czołgi? Czołg nie musi tak manewrować jak wjedzie trochę w dom nic się nie stanie. Tak jak wyżej piszę czołg nie jest potrzebny w mieście bo po co? Najwyżej transportery wojskowe...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.