Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
treewood

Literatura - starożytność

Rekomendowane odpowiedzi

treewood   

Przeczytałem jakiś czas temu książkę o Aleksandrze Wielkim autorstwa Petera Greena, którą czytało się jak powieść. Dużo się dzięki niej nauczyłem o tym wielkim wodzu. Zainteresowałem się też starożytnością i średniowieczem. Zachęcony kupiłem kolejną książkę "Narodziny Grecji" Oswyna Murraya, która okazała się zbyt "ciężkim" kąskiem do przegryzienia. Praktycznie mówiąc książkę się ciężko czyta gdyż jest przepełniona mnóstwem danych. Zapewne idealna jako źródło wiedzy.

Następna książka to "Czyngis Chan" autostwa Johna Mana, która nie bardzo mnie przekonała do siebie. Miejscami czyta się ją ciekawie a miejscami sieje nudą.

Czy możecie polecić jakieś książki dla początkującego interesanta wiedzy o historii. Idealna książka to właśnie Aleksander Wielki wg. Petera Greena (http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/388581). Znacie książki pisane podobnym stylem (powieść/historia/trochę humoru) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Polecam koledze początkującemu Krzysztofa Kęćka, nie jest jakimś geniuszem historycznym, ale naprawdę łatwo czyta się jego książki. Jako kartaginofil polecam Dzieje Kartagińczyków i Wojnę Hannibala, czyta się je dużo łatwiej niż Hamonda czy Lancela.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Hetyci i ich sąsiedzi, to IMHO ciekawa pozycja., którą dość łatwo się czyta. Do tego, jak ktoś jest zielony, "Poczet cesarzy rzymskich" Krawczuka, który od razu robi też za szybki przegląd dziejów cesarstwa.

Tak nawiasem mówiąc na ilu forach założyłeś ten sam topic? Już wiem o dwóch..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A teraz w Bellonie wychodzi, też świetnie napisana, książka Matyszaka "Wrogowie Rzymu" - wszystko o uzbrojeniu, starciach, wrogach i rzymskich wodzach. Ale napisana tak, że można czytać do poduszki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Jako kartaginofil polecam Dzieje Kartagińczyków i Wojnę Hannibala, czyta się je dużo łatwiej niż Hamonda czy Lancela.

Bo też Keciek jest popularno-naukowy (ew. naukowo-popularny), a Lancel i Hammond naukowi :P

Hetyci i ich sąsiedzi

Mógłbyś powiedzieć coś bliżej o tej książce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem napisać o Kubiaku, ale polecam także niedawno wydaną książkę pt. Tajemnica grobowca Aleksandra Wielkiego. Skoro przeczytałeś już o życiu Aleksandra, to przeczytaj jego losy pośmiertne. Zapewniam, że jego ''życie po śmierci'' :wink: było co najmniej tak samo interesujące, jak to wcześniejsze. Nawet nie spodziewałem się, że takie walki o ciało znanej postaci, jakie toczyły się kilkakrotnie między Polską, a Czechami (chodzi mi o św. Wojciech) mogły mieć miejsce tyle setek lat wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tullus   

Ja polecam książki A.Krawczuka, ciekawe pozycje przeczytałem większość z nich, na prawdę warto do nich zajrzeć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

K.M. Ciałowicz, Początki cywilizacji egipskiej, Warszawa-Kraków 1999

K.M. Ciałowicz, J.A. Ostrowski (red.), Encyklopedia historyczna świata. Tom II: Starożytność, Część 1, OPRES Kraków 2000.

N. Grimal, Dzieje starożytnego Egiptu, Warszawa 2004

K. A. Kitchen, Ramzes Wielki i jego czasy, Warszawa 2002

J.A. Ostrowski, Starożytny Rzym. Polityka i sztuka, Warszawa-Kraków 1999

E. Papuci-Władyka, Sztuka starożytnej Grecji, Warszawa-Kraków 2001

J. śliwa, Sztuka i archeologia starożytnego Wschodu, Warszawa-Kraków 1997

J. śliwa, Skarabeusze egipskie, Wrocław 2003

K. Gawlikowska, Sztuka Mezopotamii, Warszawa 1975

J. Lipińska, W cieniu piramid, Wrocław 2003

K. Michałowski, Nie tylko piramidy, Warszawa 1966 i nast. wydania

K. Michałowski, Jak Grecy tworzyli sztukę, Warszawa 1970 i nast. wydania

G.Ch. Picard, Sztuka rzymska, Warszawa 1975

Powyżej przedstawiam liste lektur zalecanych przez Instytut Archeologii UJ z tej dziedziny. Należy pamiętac jednak, że Grimal obecnie jest dużo bardziej wartościowy i zdecydowanie aktualniejszy od Michałowskiego. Ponadto troszkę się dziwię, ze nie wspomniano tu np. o Wolskim czy publikacji tercetu Jaczynowska Maria, Musiał Danuta, Stępień Marek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Olek_570   

Witam

Mam ambitny zamiar nawojować się z innymi licealistami w trakcie Olimpiady Historycznej (poziom Liceum), dlatego proszę o pomoc: którą z wymienionych pozycji bylibyście skłonni polecić?

"historia społeczna starożytnego Rzymu" Alfoldy G.

"Człowiek Rzymu" pod redakcją A. Giardina

"Dwunastu cezarów" Grant M.

"Dzieje Imperium Romanum" Jaczynowska M.

"Starożytny Rzym. Polityka i Sztuka" Ostrowski J.A.

"Wschód Rzymski" Sartre M.

Szukam trzech najlepszych, takie są zasady Olimpiady :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To teraz ja, aktualnie nie czytam chyba nic innego jak książki poświęcone starożytności:

Włodzimierz Lengauer "Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego"; opracowanie stosunkowo nowe, chociaż ma już kilka lat, zwięzła synteza historii starożytnej Grecji, napisana w sposób przystępny i łatwy do ogarnięcia, autor (nota bene bardzo miły człowiek, chociaż szalenie wymagający... no i mój dziekan jak by nie patrzeć :D ) pokazuje, że ma naprawdę sporą wiedzę i co najważniejsze nie ulega mitom nt. funkcjonowania niektórych poleis, szczerze polecam (zwłaszcza jeśli ktoś myśli o studiach na UW bądź też olimpiadzie historycznej).

Thomas Martin "Starożytna Grecja od czasów prehistorycznych do okresu archaicznego"; kolejna ceniona synteza dziejów Grecji w starożytności, mógłbym napisać o niej niemalże to samo co o pozycji poprzedniej, warto przeczytać.

Ewa Wipszycka&Benedetto Bravo "Historia starożytnych Greków" tomy I, II i III z czego tom II-gi to niemalże legenda, ponoć gdzieś jest, ale nie znam osoby która by go widziała :wink: ; jeśli chodzi o rekomendację, to powiem tylko że jest to jedna z podstawowych pozycji jeśli chodzi o I-szy rok na IH-u na UW (obok m.in. Lengauera i Martina).

Adam Ziółkowski "Historia Rzymu"; ostatnia pozycja ponoć najlepszego historyka starożytnego Rzymu w Polsce (a już na pewno największego oryginała, o jego akcjach chodzą legendy), jednak aktualnie jest to chyba najbardziej wyczerpująca synteza dziejów Rzymu.

Maria Jaczynowska "Dzieje Imperium Romanum"; obok Ziółka najlepsza pozycja o Rzymie, chociaż praca Ziółkowskiego jest na pewno bardziej "aktualna", jeśli tak można powiedzieć.

Ryszard Kulesza "Sparta w V-IV wieku p.n.e."; jeszcze nie czytałem, ale raz że mam zamiar to w niedługim czasie zrobić, a dwa słyszałem iż jest to pozycja naprawdę świetna, poza tym jest szansa aby przypodobać się Kuleszy, a mi może się to przydać za jakiś czas (facet jest co prawda naprawdę miły, ale zawsze lepiej się zabezpieczyć:wink:.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Być może w przeciągu roku na rynku pojawi się legendarny II tom "Historii starożytnych Greków" profesor Wipszyckiej. Na razie przechodzi fazę "aktualizacji". Być może już niedługo będę miał okazję zapoznać się z częścią poświęconą wojnie peloponeskiej. A to wszystko dzięki koledze, który ma zajęcia z doktorem Wolickim, który razem z doktorem Węcowskim jest odpowiedzialny za nowe wydanie (jak to dobrze mieć znajomości:). Swoją drogą cieszę się, że mam szansę uniknąć konieczności czytania całości na egzamin, ponoć za rok już ma być w wymaganiach... kolejna cegła do czytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Mogę polecić "Republika Rzymska i Kartagińczycy" z serii Armie świata starożytnego Daniela Gazdy. Wydaje mi się, że jest to dość profesjonalna pozycja. Omawia wszystkie wojny Rzymu i Kartaginy (nie tylko miedzy sobą), prezentuje poszczególne bitwy łącznie z planami taktycznymi i ilustracjami ich przebiegu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Gazdę przeglądałem w Empiku - z tego co pamiętam to omawia wprawdzie wojny Rzymu i Kartaginy, ale ze szczególnym uwzględnieniem Rzymu (od czasów królewskich do Cezara). O Kartaginie jest bardzo mało, wręcz nic (dwa rozdziały, z czego jeden o wojnach punickich - o wojnach z Grekami na Sycylii praktyczne ZERO, ale jest trochę o podboju Hiszpanii).

Zresztą - książka ma nędzne 190 stron i w tej objętości po prostu nie da się rzetelnie tego tematu opisać.

Książkę tę można spokojnie wypozyczyć z biblioteki, jak gdzieś jest - jest to po prostu kompendium. Ale za cholerę nie kupować! Cena to coś koło 60 PLN zdaje się - totalne imho zdzierstwo. Jesli dobrze skojarzyłem, to ilustracje są zerżnięte z Warry'ego :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.