Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
ArekII

Źródło informacji

Recommended Posts

ciekawy   
''dajcie mi PRL-owski film wojenny, a znajdę w nim błąd''

"Westerplatte" Różewicza z 1967r. Jest to jeden z lepszych filmów o Wrześniu 1939r., jaki oglądałem.

W każdym razie - moim zdaniem - niezależnie od tego ile słów krytycznych wypowiemy o dorobku kinematografii wojennej z okresu PRL, bo były wśród niego dzieła różnego lotu i kalibru, to III RP nawet śladowo nie udało się w tej materii nawiązać konkurencji.

Np. serial "Pogranicze w Ogniu" z 1992r. Konica. Wprawdzie pierwsze odcinki powstawały jeszcze w PRL-u (1988-89), ale reszta już w wolnej Polsce. :D

Trochę to naciągane :D . "Pogranicze" poczęło się niewątpliwie w czasach PRL i zapewne potem poszło rozpędem.

A skoro przy realiach jesteśmy - "Tarantule" stojące w wojennym porcie gdyńskim (w scenie "dziejącej się" w latach 30.) wyglądały równie fajnie, jak "Spruance" wybuchające w Pearl Harbor :) . Ale przy mizerii środków z okresu przełomu ustrojowego i tak "Pogranicze" wyszło nieźle.

"Westerplatte" Różewicza z 1967r. Jest to jeden z lepszych filmów o Wrześniu 1939r., jaki oglądałem.

Film świetny, a nawet wspaniały, ale granaty rozdawali słynnego modelu F-1. Nader popularnego w Armii Radzieckiej i (l)WP. Nie to, żebym się czepiał :) .

Podejrzewam wszakże, że "Tajemnica Westerplatte" made in III RP, jeżeli się kiedykolwiek ukaże na ekranach, będzie z realiami epoki jeszcze bardziej na bakier, a film od PRL-owskiego będzie różnił się in plus jedynie liczbą słów na k... i ch... . Chciałbym się mylić, ale jakoś tak sobie antycypuję. (BTW - nie wnikam tu w słuszność argumentów w sporze "kto i kiedy dowodził na Westerplatte").

atrix   

Bruno wątpliwy napisał

W "Czterech pancernych" pojawił się bodajże w pewnym momencie nawet kałasznikow. też tak myślałem. Ale postanowiłem sprawe " zbadać" . To nie był kałach. To jednak był StG 44.

Andreas   

Były kałachy. Motocykliści w ostatnich odcinkach mieli takie.

Jestem bardzo wyczulony na obecność StG-44 i do tej pory niewiele filmów widziałem z wykorzystaniem tego cuda, wśród nich ''Godziny nadziei'' albo ''Album polski''.

Ciekawy: fajna historia, ale Sucharski wypchnięty jako główny autor obrony WST.

Pomijając uzbrojenie Niemców w MG-42, kangurki Sumpftarn i MP40. I na pewno coś jeszcze, ale nie pamiętam w tym momencie.

(...)

Pleciesz bzdury Andreasie. Obejrzyj "Zakazane piosenki". Film zrealizowany w zburzonej Warszawie, najbardziej realne odbicie wydarzeń, i oryginalne rekwizyty. Nie wspomnę już o filmie "Kanał". Film a film to różnica.

(...)

Tyle, że ów film w znacznej mierze został zrealizowany w... atelier w łodzi.

:(