Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
edyta123

Wojna secesyjna, a powstanie styczniowe

Rekomendowane odpowiedzi

edyta123   

Jaki wpływ miało powstanie styczniowe na wynik wojny secesyjnej?

Temat przeniosłem do działu pomocowego, gdyż tu jest jego miejsce. Łyzio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mogę zapytać, po co koleżanka powiela temat?

Natomiast pytanie samo z siebie jest dziwne. Nie jestem specem od tego okresu akurat, ale mogę zapytać o związek tych dwóch wydarzeń?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedyny związek jakiego się doszukałem w tej całej sprawie i to taki, iż państwa europejskie zarobiły na tej wojnie. Prof. Chwalba w swoim podręczniku poświęconemu historii XIX wieku zwraca uwagę, że największego poparcia Unii udzieliła Rosja, która formalnie zachowała neutralność. Jej okręty stacjonowały w portach amerykańskich, gdzie dostarczano zaopatrzenie w broń i amunicje. Amerykanie dali wyraz swojej wdzięczności w roku 1863 kiedy to jak pisze profesor "wspierając Rosję przeciwko powstańcom". Przy tym cytuje jednego z polityków amerykańskich - "Nasze interesy leżą po stronie Rosji i są przeciwne reakcyjnej, katolickiej Polsce". To tyle z mojej strony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Łyzio: takie pytanie troszkę nieswiadomej osoby: którzy Amerykanie? Bo o ile wiem byli ci z Południa i ci z Pólnocy... A że i Południe i Pólnoc musialo kupować czy importować odpowiednio wszystko lub część potrzebnych utensylió do prowadzenia wojny - to czemu nie zrobić z nimi interesów?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
edyta123   

wiem tylko, że to ma związek z Rosją... tylko dokładnie nie wiem jaki...;/

Mój profesor już taki jest, zadaje dziwne pytania....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę jest na temat relacji rosyjsko-amerykańskich (i śladowo o roli sprawy polskiej) w L. Bazylow, P. Wieczorkiewicz, Historia Rosji, Ossolineum 2005, s. 299-302.

Sprawdziłbym także odpowiednie fragmenty książki L. Pastusiaka, Prezydenci amerykańscy wobec spraw polskich, Bellona 2003. Mam to gdzieś w domu, ale niestety nie uda mi się "odkopać" w najbliższym czasie.

Dopisek:

A jednak udało się szybko "odkopać". Zatem polecam L. Pastusiaka, Prezydenci amerykańscy wobec spraw polskich, (mam wydanie BGW, później chyba praca ukazała się w Bellonie). Relacje rosyjsko-amerykańskie i sprawa polska to oczywiście rozdział o Lincolnie, s. 45-49.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę po tym jak Karolina oderwała się od USA to wystosowano jakąś depeszę do Rosjan, ale coś więcej to przykro mi, a związku doszukiwałbym się pod kątem bierności USA w czasie owego powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

zajrzałem do Bazylowa. Enigmatycznie czy nie ale wspomina, że mimo różnic w polityce wewnętrznej Unii i Rosji, względy gospodarcze i polityczne przeważyły, że Rosja popierała Pólnoc. Dobre stosunki - datujące się jeszcze od lat 40 tych XIX w, spowodowały, że w zamian za rosyjskie popracie i wsparcie, Unia nie poparła protestów jakie składała Wielka Brytania, względem rosyjskiej polityki wobec powstańcow, czy szerzej względem działań władz rosyjskich wobec Powstania...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lincoln nie zgodził się na sformułowanie Legionu Polskiego, który próbował zorganizować Towarzystwo Demokratyczne Wygnańców Polskich w Nowym Jorku, a Rosja mimochodem zrezygnowała z roszczeń terytorialnych na kontynencie amerykańskim (tereny aż do Zatoki Bodega w Kalifornii).

No i pamiętajmy o Polakach, byłych powstańcach których zamierzał ściągnąć do walk po stronie Konfederatów Wincenty (Valery) Sulakowski. Uzyskał 8 VIII 1864 roku akceptację Izby Reprezentatntów Kongresu w Richmond, a miało to być 30 tys. Polaków, wcześniej wyasygnowano na podobny cel bawełnę na kwotę 77 tys. $.

Tyle, że realnego związku na wynik wojny secesyjnej, to ja tu za bardzo nie widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.