Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
madhouse

Gwardia Ludowa "walczy" 1942-1944

Rekomendowane odpowiedzi

Koło pióra "cieniowi" robiła też organizacja partyjna?

Koło pióra robiła "Cieniowi" oddział AK?

Strasznie upierzony to był człek.

samodzielnie pojawił się "Cień" i wszedł do domu? Przecież była wojna i tych co byli stale w okolicy znano, tym bardziej, że znano także ich reputacje. Gdyby taki "Cień" pojawił się w okolicy raczej przywitano by go ołowiem, lub najpierw kazano pozbyć się broni jaką miał.

Logiki w tym - zero.

Na podstawie tego typu argumentacji, żadna banda zbrojna o charakterze rabunkowym nie mogła by zaistnieć.

A istniały, stąd argumentacja kolegi FSO w znaczącym stopniu leży w sprzeczności z ówczesną rzeczywistością.

przecież samodzielne najście na "majątek" oznaczało, że pomoc nadejdzie szybko, bo przecież jeden nie upilnuje wszystkich w dworku i jego okolicy

Rozumiem, że kolega FSO zaprzecza ogólnie faktowi napadania na dworki, bo zawsze ktoś mógł uciec i kogoś sprowadzić na pomoc.

Wobec powyższego w okresie II wojny światowej, zdaniem kolegi FSO, nikt nigdy nie napadał na żaden dworek, ani na żadną wieś.

Poza tym jak już balowano, to z samego domu wyniesiono by wszystko co miało jakąś wartość żywnościową,

Rozumiem, że kolega FSO posiada informacje, że nie wynieśli, to poproszę by nas zapoznał ze źródłem swej wiedzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

nie pisałem że nie wierzę w napady i inne takie. Pisałem, że nie wierzę w napady i libacje jednoosobowe, powiedziałem że nie wierzę iż na wojnie kiedy broni po wsiach dość nikt nie odważyłby się mu zrobić krzywdy, dać znać kto idzie... Wejście uzbrojonego człowieka w ilości sztuk jeden do majątku oznacza mniej więcej tyle, że w przeciągu kilku minut wszyscy będą wiedzieć kto zacz, a libacja oznacza że wchodzący nie żyje...

Wejście całego oddziału by rabować pić i palić? Okej, tylko po co zostaje świadek i to na tyle dorosły że może powiedzieć kto przyszedł, jak był uzbrojony, ilu chłopa, w jakim stanie. Przecież to proszenie się o samobójstwo.

Nie zakładajmy że Cień był głupszy niż ustawa nakazuje...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Może tytułem wstępu - wszystkich zainteresowanych w/w fragmentem odsyłam do publikacji pod redakcją Tomasz Strzembosza pt. AK na środkowej i południowej Lubelszczyźnie i Podlasiu, Lublin 1993, s. 150. Cała geneza powstania i działalność oddziału AK "Nerwa" została przedstawiona na s. 147-184.

Pisałem, że nie wierzę w napady i libacje jednoosobowe, powiedziałem że nie wierzę iż na wojnie kiedy broni po wsiach dość nikt nie odważyłby się mu zrobić krzywdy, dać znać kto idzie... Wejście uzbrojonego człowieka w ilości sztuk jeden do majątku oznacza mniej więcej tyle, że w przeciągu kilku minut wszyscy będą wiedzieć kto zacz, a libacja oznacza że wchodzący nie żyje...

A kto tu gdzie napisał, że "Cień" w pojedynkę napadł majątek ziemski ???? Taki popularny w moim rejonie "bohater" bez obstawy bałby się iść do wychódka, a co mówić o napadach na majątki ziemskie ? :)

P.S. Tu jest link do strony o "Cieniu": http://www.dws-xip.pl/PW/bio/k4.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Kolega Ciekawy podał bardzo dość ciekawy link do strony o zwalczaniu grup GL - http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw39.html

Zaciekawił mnie ten fragment artykuły

cyt z relacji rtm. Zuba - Zdanowicza " Licząc się z niespodziewanym atakiem z ich strony i mając dowody szerzenia się propagandy komunistycznej wśród nas i okolicy, postanowiłem działać natychmiast. Akcja dowodziłem osobiście.Użyłem 20 ludzi.Najpierw rozkazałem aresztować i rozbroić sześciu gości, następnie odszukałem biwak Słowika."

Czytając całą relacje zauważamy że jedyne przewinienie tej grupy GL to to że byli partyzantką komunistyczna.Nie pada żadne oskarżenie o bandyctwo, czy grabieże.Z rozkazu relacjonującego rozstrzeliwuje się 28 ludzi.Czytając cały artykuł z podanego linku odnieść można wrażenie że dla AK- czy NSZ-wców GL-owski partyzant był niczym. Jedyne co należało zrobić, to go zlikwidować. W większości relacji określenie GL-owca to bandyta itd. Wczytując się dokładnie w tekst można dojść do zadziwiającego wniosku - sposób postępowania, określenia używane, przedstawienie win przez AK-wców i NSZ-wców wskazuja właśnie że te oddziały zachowywały się jak typowo bandyckie watachy. Proponuje dokładnie przeczytać artykuł z linku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Czytając całą relacje zauważamy że jedyne przewinienie tej grupy GL to to że byli partyzantką komunistyczna.Nie pada żadne oskarżenie o bandyctwo, czy grabieże.Z rozkazu relacjonującego rozstrzeliwuje się 28 ludzi.

Wychodzi na to, że nie czytałeś jednak zbyt dokładnie:

"Podobnie rzecz się miała na Lubelszczyźnie, gdzie 9 sierpnia 1943r. oddział NSZ rtm. Leonarda Zub - Zdanowicza "Zęba" rozbił komunistyczną grupę "im. Kilińskiego", dowodzoną przez Stefana Skrzypka "Słowika". Oddział "Zęba" natknął się na gwardzistów nieopodal majątku Borów. W skład oddziału GL wchodzili byli członkowie grup rabunkowych Antoniego Palenia "Jastrzębia" i Józefa Liska "Liska", cieszących się jak najgorszą opinią w okolicy, z którymi kierownictwo GL miało poważne kłopoty."

W większości relacji określenie GL-owca to bandyta itd.

Bo to była prawda. Potwierdzają ją relacje żołnierzy AK/ NSZ, oraz ludności cywilnej.

Wczytując się dokładnie w tekst można dojść do zadziwiającego wniosku - sposób postępowania, określenia używane, przedstawienie win przez AK-wców

Warto napomknąć, iż GL też dybała na AK-owców: Zbrodnia w Owczarni była związana z wydanym przez komendanta okręgu Armii Ludowej Tadeusza Szymańskiego ps. "Lis" (późniejszy oprawca UB, nazwany "katem X pawilonu"), w dniu 5 maja 1944 oddziałom szturmowym AL m.in. "Cienia" rozkazem tropienia i rozbijania oddziałów NSZ, pod który podciągano także Armię Krajową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał

Wychodzi na to, że nie czytałeś jednak zbyt dokładnie:

Akurat czytałem i to dość dokładnie.

Co znaczy niezidentyfikowana grupa GL? takie stwierdzenie pada w artykule.Skoro grupa jest niezidentyfikowana, to jak można wiedzieć że to akurat GL?

Wymordowanie całej grupy GL, pod pretekstem że GL-owcy zabili leśniczego.To trochę za mało. Nikt jednak nie pokusił się o podanie przyczyny zlikwidowania leśnika. Artykuł wskazuje dość wyraźnie na bandycką działalność grup spod znaku AK i NSZ. Możliwe że autor miał odmienny zamiar przedstawienia walk AK kontra GL. Wyszło zupełnie przeciwnie. Trzeba dodać że AK jako ugrupowanie partyzanckie powstało wcześniej. Było lepiej zorganizowane. GL było młode, dopiero wchodziło w teren.Dla grup AK, było dość łatwym przeciwnikiem .Moim zdaniem była to walka o wpływy. Argumenty jakie użyto w relacjach, to tylko pretekst i usprawiedliwienie dokonań przez oddziały AK zwalczające ugrupowania GL. Najlepszym wyjściem jest analizowanie obu stron sporu - AK i GL. Jak narazie GL nie wychodzi aż tak czarno, jak ostatnio prubuję się udowodnić.Przypomina mi to zabiegi propagandowe, podobne jak za czasów PRL-u, że wszystko co GL/AL jest OK, a reszta to banda. Prawdy jak zwykle tkwi po środku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   

Nikt nie twierdzi, że GL/AL to zawsze bandyci. Z istoty jednak sprawy, przede wszystkim późnego "osadzenia" jako partyzantki dobór kadr poprzez "wpisywanie" dzikich grup i tym podobnych gromad sugeruje pewien problem kadrowy. Te grupy nie bez powodu nie załapały się do AK, NSZ czy BCh - ich członkowie najwyraźniej nie mieli w tym interesu. Jeśli szukamy prawdziwej lewicowej (bo co by nie mówić to NSZ było jednak politycznie "nakierowane") partyzantki to trzeba szukać wśród organizacji wcześniejszych GL WRN i tym podobne. One generalnie "zagospodarowały" osoby kierujące się określonymi poglądami politycznymi. Nie widzę szczególnych powodów aby GL/AL znienacka zostały zasilone jakimiś tłumami chętnych, którzy do tej pory, ot tak bez powodu, siedziały w domach i wyszli z nich bo się pojawiła PPR z GL jako "ofertą".

Edytowane przez Delwin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Akurat czytałem i to dość dokładnie

I jakie kolega wyciągnął wnioski ?

Wymordowanie całej grupy GL, pod pretekstem że GL-owcy zabili leśniczego.To trochę za mało.

Owe "grupy GL" miały nieco więcej za paznokciami, niż zabójstwo leśniczego. W ich skład wchodzilło sporo przedwojennych bandytów i rzezimieszków (którzy wyszli na wskutek wrzesniowej amnestii), a którzy uprawiali swój niecny proceder ("prywatę") pod szyldem GL, napadając, mordując i rabując miejscową ludność ( w tym właścicieli ziemskich, bo tam najszybciej można się obłowić). W tekście można też znaleźć info o twoim regionie:

"Raport wywiadu AK stwierdza że:

Na terenie Gór Świętokrzyskich działają dwa oddziały GL im. gen. Sowińskiego oraz im. Zawiszy Czarnego w sile około 100 i 60 osób. W oddziałach tych znajdują się również spadochroniarze radzieccy, którzy pełnią rolę politruków. Obecnie przejawiają działalność prawie wyłącznie rabunkową. W rejonie Ożarowa działa grupa GL "Brzozy", która bezwzględnie rabuje dwory".

Argumenty jakie użyto w relacjach, to tylko pretekst i usprawiedliwienie dokonań przez oddziały AK zwalczające ugrupowania GL.

Czyli w/g Ciebie lepiej by było, by 380tys. partyzantów AK, działających od kilku lat dało się zpokojnie wyrżnąć świeżo założonej przez komunistów ze wschodu 30 tys. GL ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał

I jakie kolega wyciągnął wnioski ?

napisałem powyżej

Owe "grupy GL" miały nieco więcej za paznokciami, niż zabójstwo leśniczego. W ich skład wchodzilło sporo przedwojennych bandytów i rzezimieszków (którzy wyszli na wskutek wrzesniowej amnestii), a którzy uprawiali swój niecny proceder ("prywatę") pod szyldem GL

Wszyscy przedwojenni bandyci po amnesti sie skrzykneli i wstąpili do GL. Baju baju będziem w raju. A jakie to kroki podjął okupant Niemiecki, w stosunku do odbywających kary za bandyctwo w przedwojennej Polsce? Czy nie były to osoby poszukiwane przez włądze okupacyjne?

Na terenie Gór Świętokrzyskich działają dwa oddziały GL im. gen. Sowińskiego oraz im. Zawiszy Czarnego w sile około 100 i 60 osób. W oddziałach tych znajdują się również spadochroniarze radzieccy, którzy pełnią rolę politruków. Obecnie przejawiają działalność prawie wyłącznie rabunkową. W rejonie Ożarowa działa grupa GL "Brzozy", która bezwzględnie rabuje dwory".

Czy przypadkiem dwory po 1939 rokiem , nie przeszły pod zarząd Niemiecki? Kolega Ciekawy zna chyba z innego tematu na forum taką miejscowość jak Daniszów. Otóż od 1939 roku zarząd tego dworu ziemskiego sprawowali Niemcy. Właściciel siedział sobie jak mysz pod miotłą. Jakoś nie narzekał że go okupant grabi.Tylko jest ta różnica , że zaopatrywujące ( rabujące) się na wsiach w żywność oddziały AK czyniły to w imię Polski. Ale skoro to czyniło GL, to był to czysty rabunek. Tylko ja w tych czynach różnicy nie widzę.

Czyli w/g Ciebie lepiej by było, by 380tys. partyzantów AK, działających od kilku lat dało się zpokojnie wyrżnąć świeżo założonej przez komunistów ze wschodu 30 tys. GL ?

Czy według Ciebie lepszym wyjściem było wyrżnięcie przez AK, członków GL? Co jak widać czyniono. Może to GL zaczęła się bronić? Jak sam napisałeś AK w stosunku do GL miała ogromna przewagę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie GL to zdrajcy, którzy wysługiwali się okupantowi ziem RP. Jako takich należało likwidować za kolaborację.

Edytowane przez Jaś Puchatek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   
Tylko jest ta różnica , że zaopatrywujące ( rabujące) się na wsiach w żywność oddziały AK czyniły to w imię Polski. Ale skoro to czyniło GL, to był to czysty rabunek. Tylko ja w tych czynach różnicy nie widzę.

Mimo wszystko AK było siłą zbrojną legalnego rządu polskiego. GL/AL nią nie było. A czyją "ekspozyturą" była to wiadomo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Wszyscy przedwojenni bandyci po amnesti sie skrzykneli i wstąpili do GL. Baju baju będziem w raju.

Nigdzie tego nie napisałem (a jeżeli napisałem, to proszę mi wskazać stosowny ustęp). Napisałem natomiast: W ich skład wchodzilło sporo przedwojennych bandytów i rzezimieszków (którzy wyszli na wskutek wrześniowej amnestii), a którzy uprawiali swój niecny proceder. O obecności bandytów w oddziałach GL świadczą raporty AK i zeznania ludności cywilnej. "Sporo" a "wszyscy" stanowi jednak (jak w przypadku Żywca) istotną różnicę - nie sądzisz ? :)

Czy przypadkiem dwory po 1939 rokiem , nie przeszły pod zarząd Niemiecki?

A siedzieli w nich jacyć niemieccy zarządcy lub kontrolerzy ? Oczywiście - administracyjnie podlegali władzom GG. A wydaje mi się, że właściciele ziemscy byli zobowiązani do płacenia kontyngentów i świadczeń dla III Rzeszy jak chłopi (oczywiście - w odpowiednio większych proporcjach). Pracownicy fizyczni w GG także płacili podatek, i tym samym utrzymywali gospodarkę niemiecką.

Jak sam napisałeś AK w stosunku do GL miała ogromna przewagę.

Sumarycznie tak, ale szczegółowo, w terenie - zależało od obszaru i miejscowości. W takiej Ludmiłówce, czy Księżomierzy niepodzielnie władali "czerwoni", dlatego przeprowadzono akcje propagandowe i przemarsze demonstracyjne (vide: działalność oddziału AK H. Dekutowskiego "Zapory"). W pobliżu Krasnika leży wieś Rzeczyca, w czasie II WŚ złośliwie przez gmin nazwana "Moskwą" ;). Było to zagłębie AL i GL (to właśnie tam działał Aleksander Szymański "Ali", zamordowany na wskutek wewnętrzych porachunków wśród komunistów).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

link rzeczywiście ciekawy. Tak naprawdę to pisany jest on dość ciekawym językiem: my [NSZ i AK] walczymy - oni [GL / AL] mordują, my zdobywamy niezbędne utensylia na działalność - oni rabują, my chwalebne i sławne wojsko które jest jako ta lelija - oni banda zbirów i oprawców... Przecież tak naprawdę nie jest podana przyczyna - czemu zaatakowano kogoś z NSZ - może wydał, albo szepną tu i ówdzie gdzie ukrywa się oddział wrogi ideologicznie? Może zabił, zranił, pobił jakiegoś gwardzistę, który akurat był po cywilu? Nie ważne, grunt że teraz naszych biją, nie ważne że mają na sumieniu, ale to nasze kanalie. Potem już łatwo było. Tym bardziej, że sama GL / AL zaczęła swą działalność bardzo późno. Potem było już łatwo...

Na marginesie w GL/AL są politrucy a u nas praca oświatowa... no i oczywiście: my to organizacje niepodległościowe, oni to komuniści. Propagandówka w najlepszym stylu...

Czasem ma się wrażenie, że ktoś stare teksty przepisał, tylko ozdobniki pozamieniał.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Czyli w/g Ciebie lepiej by było, by 380tys. partyzantów AK, działających od kilku lat dało się zpokojnie wyrżnąć świeżo założonej przez komunistów ze wschodu 30 tys. GL ?

ciekawy, tak z czystej ciekawości :) zapytam się, ilu było partyzantów AK w terenie w 1943 roku, a ilu AL/GL ?

To po A.

Po B, to każdy facet/ oddział z bronią brał sobie od chłopa to co chciał/potrzebował.

Prowinencja polityczna , nie miała tu nic do rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.