Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Józef Piłsudski - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Odrzucił plan przezbrojenia kawalerii w broń pancerną autorstwa gen. Rozwadowskiego z 1924 roku, mimo, że plan był do podołania przez budżet.

??? Można prosić o więcej szczegółów ? Bo tak naprawdę w całym 20 - leciu międzywojennym nie było takiego okresu, w ktorym byłoby nas stać na posiadanie dużej ilości broni pancernej (chyba, że Francja ogołociłaby swoją armię, i przekazała nam gratisowo wszystkie czołgi :mrgreen: ). Posiadaliśmy czołgi, i owszem, ale będące czołgami tylko z nazwy - przestarzałe FT-17, ktorych prędkość była mniejsza od piechura :roll: Natomiast przezbrajania w broń pancerną, i jej bardzo dynamiczny rozwój - ta dendencję obserwujemy w Europie dopiero w połowie lat 30 - tych (a więc w okresie śmierci Marsz. Piłsudskiego). Niedowiarkom i sceptykom pragnę przypomnieć przemilczany fakt, iż to właśnie na wniosek Marsz. Piłsudskiego w 1930r. stworzono pierwszą doświadczalną grupę pancerno motorową (a więc zalążek nowoczesnej jednostki).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
że władzę przejmowali skopomitowani politycy którzy mieli krew na rękach

i tu się uśmiałem. A Piłsudski nie miał??? Inni mieli jak już to cudzą krew a Piłsudski krew 400 rodaków. To chyba wystarczy aby odeprzeć twój argument.

To jakby teraz oddać np. Niemcom Gdańsk

Nie to dwie inne sprawy!!!

Doskonale wywiązywał się z tego co obiecał, czyli nie ubiegania się o Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk.

Więc widzicie jaki to zdrajca. Nie chciał przyłączenia takich dobrych gospodarczo terenów jak śląsk i wielkopolska oraz tzw okna na świat czyli pomorza. Wolał by do polski przyłączyć zacofane Wilno ponieważ to ON się w nim urodził!!!!!!

Jeżeli anarchią nie były wyczyny pułkowników i pretorianów Piłsudskiego, to naprawdę radzę odstawić sanacyjne broszurki. Robili, co chcieli, nie ograniczało ich żadne prawo, samowolka, oto najlepsze określenie. Próbujący głośno mówić o przestępstwach władzy, obrywali po gebie, bądź trafiali do Berezy.

idealna prawda

Bo tak naprawdę w całym 20 - leciu międzywojennym nie było takiego okresu, w ktorym byłoby nas stać na posiadanie dużej ilości broni pancernej

Czyli co lepiej było produkować obciążające budżet kilka dywizji kawalerii zamiast jednej dywizji dobrych czołgów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Rozwadowski zrobił to co do niego należało. Piłsudski nie był typowym wojskowym, nie znał się na pracy sztabowej, a Rozwadowski był wręcz ekspertem. To kto wymyślił plan kontrofensywy jest dla mnie w sumie nieważne bo gdyby to Piłsudski był Naczelnym Wodzem i to on podejmował wszystkie decyzje. Załóżmy np. że kontrofensywa się nie udała i nawet jeśli to Rozwadowski i stworzył jej plan to i tak cała krytyka spadłaby na Piłsudskiego. Mówiono by, że skoro był szefem to dlaczego nie odrzucił złego planu. Gdy dochodzi do klęski nikt nie zrzuca winy na sztabowców i zazwyczaj podobnie jest w wypadku zwycięstwa.

W tym problem, ze Piłsudski złożył dymisje i juz zanic nie odpowiadał. Jakby plan sie nie powiódł to by była wina Rozwadowskiego no bo przeciez Wódz i Ojciec Narodu sie zrzekł przed bitwą.

Niemcy wygrywały na wschodzie przerzucenie wojsk na zachód mogło doprowadzić do klęski ententy. Piłsudski był po prostu wierny swojemu planowi z sprzed 1914

Żart? Jego planem była próba wywołania powstania w Królestwie Polskim. Na szczęscie nieudana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jakub   
W tym problem, ze Piłsudski złożył dymisje i juz zanic nie odpowiadał. Jakby plan sie nie powiódł to by była wina Rozwadowskiego no bo przeciez Wódz i Ojciec Narodu sie zrzekł przed bitwą.

Endecka bajeczka nigdzie nie potwierdzona i terazprzeważnie dementowana np w "Biały Orzeł Czerwona Gwiazda"

Żart? Jego planem była próba wywołania powstania w Królestwie Polskim. Na szczęscie nieudana.

Jedno w cale nie kłóciło się z drugim (wystarczy trochę bardziej zgłębić biografię Piłsudskiego)

Przestań aż tak kontestować rzady sprzed zamachu. Było, źle, ale nie bez udziału socjalistów dokonujacych wielu prowokacji (patrz wypadki z 1923 roku), słabość wynikała ze złej konstytucji marcowej, zbyt częste zmiany rządów. Jednak Piłsudski nie wprowadził spodziewanej normalizacji, miał szansę, ale z niej nie skorzytał, oddał Polskę w rękce swoich przydupasów. Wprowadził rządy autorytarne, które eliminowały wielu zasłużonych Polaków i fachowców, a promowały wierne marszałkowi miernoty. Jeszcze jedno nie powołuj sie na całe społeczeństwo, bo Pomorze, Wielkopolska, Śląsk i okręg Lwowa nie poparły Piłsudskiego, ale rząd

Ale i tak większość społeczeństwa akceptowała taki system i czy chcesztego czy nie Piłsudski dał społeczeństwu oczekiwaną normalizację, bo społeczeństwo uznało to za zrobienie porządku

To już jest doprawdy śmieszne, dzisiaj też dokona ktoś buntu jednostek wojskowych w Warszawie, zażąda oddania władzy i rząd powinien pokornie ją zdać. Zabawne

Piłsudski nie chciał przejmować władzy siłą. Jego porśbą do prezydenta było zdymisjonowanie rządu Witosa i być może rozpisanie wcześniejszych wyborów bądź powołanie rządu który by zaakceptowało społeczeństwo. Piłsudski chciał pokazać że wojsko i większość społeczeństwa chcę zmian

A teraz coś od siebie...

Jeszcze parę lat temu byłem zagorzałym przeciwnikiem Piłsudskiem, wyrażałem poglądy niektórych wypadkach takie same jak niektórzy z was. Jednak w końcu uznałem wielkość Piłsudskiego, bo zadałem sobie pytanie co gdyby nie było Piłsudskiego? Naprawdę uczciwie zainteresowałem się tą postacią i moim zdaniem jest to obok Jana Pawła II najwybitniejsza postać w historii Polski, ponieważ zmieniła bieg historii i nawet do dziś oddziaływuje na to nie tylko co się dzieje w polskiej ale i środkowoeuropejskiej polityce. Niektóre jego idee przecież zaczęły się realizować dopiero po 1990 roku (np. prometeizm). Szanuje przy tym równierz Dmowskiego i wielu innych przeciwników Marszałka.

Piłsudski kiedyś powiedział, że w Polsce każdego bohatera trzeba najpierw zmieszać z błotem, wyczołgać, opluć i poniżyć bo dopiero wtedy można uznać że jest godny Polski. Szkoda że to nadal jest aktualne...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Endecka bajeczka nigdzie nie potwierdzona i terazprzeważnie dementowana np w "Biały Orzeł Czerwona Gwiazda"

Dymisja jest faktem, potwierdzą ją nawet zwolennicy marszałka, z tym, że od razu mają przygotowane dla niego usprawiedliwienie.

Bądźmy poważni, książka pana Davisa przy całej sympatii do niego zawiera mnóstwo błędów i nieścisłości.

Jeżeli czegoś nie da się wytłumaczyć, najłatwiej powiedzieć, że to endecka propaganda

Owszem Dmowski i jego komitet odwalili kawał dobrej robyty, jednak gdyby nie Piłsudski o wiele trudniej by było utworzyć jeden ośrodek władzy w kraju.

Pytanie, co takiego twoim zdaniem zrobił Piłsudski, bo ja widzę tylko ruch strzelecki, który był jego wielką zasługą. Natomiast Legiony tworzy NKN, Legionami Piłsudski nigdy nie dowodził. Gdy stawała się Polska Józef P. zamiast na czele siły zbrojnej, która chciał utworzyć, siedział w Magdeburgu, potem przyjezdża w zaplombowanym wagonie i przejmuje władzę z rąk Niemców (RR była organem uzależnionym od Niemiec). Czy bez piłsudskiego nie było szans na utworzenie jednego ośrodka władzy, trudno stwierdzić jednoznacznie, przeciez nawet gdy on przejął władzę, niektóre ośrodki władzy działały niezależnie w Wielkopolsce, czy na Śląsku. Poza tym był KNP w Paryżu. Rząd Moraczewskiego nie był żadną ugodą, mocarstawa zachodnie nie uznawały Piłsudskiego. Dopiero rząd Paderewskiego stabilizuje sytuację. Niemcy po prostu wybrali Piłsudskiego, wiadomo, że nie bez powodu, ale to był ich wybór.

Ale i tak większość społeczeństwa akceptowała taki system i czy chcesztego czy nie Piłsudski dał społeczeństwu oczekiwaną normalizację, bo społeczeństwo uznało to za zrobienie porządku

Zastraszenie, łamanie wolnosci słowa, to normalizacja, no cóż w takim razie Hitler i Stalin także wprowadzili normalizację.

Jeszcze parę lat temu byłem zagorzałym przeciwnikiem Piłsudskiem, wyrażałem poglądy niektórych wypadkach takie same jak niektórzy z was. Jednak w końcu uznałem wielkość Piłsudskiego, bo zadałem sobie pytanie co gdyby nie było Piłsudskiego? Naprawdę uczciwie zainteresowałem się tą postacią i moim zdaniem jest to obok Jana Pawła II najwybitniejsza postać w historii Polski, ponieważ zmieniła bieg historii i nawet do dziś oddziaływuje na to nie tylko co się dzieje w polskiej ale i środkowoeuropejskiej polityce. Niektóre jego idee przecież zaczęły się realizować dopiero po 1990 roku (np. prometeizm). Szanuje przy tym równierz Dmowskiego i wielu innych przeciwników Marszałka.

Piłsudski kiedyś powiedział, że w Polsce każdego bohatera trzeba najpierw zmieszać z błotem, wyczołgać, opluć i poniżyć bo dopiero wtedy można uznać że jest godny Polski. Szkoda że to nadal jest aktualne...

Uff znowu się powtarzam, ale tego typu stwierdzenia mogę określić w jeden sposób, brzmią jak wstępniak z sanacyjnej gazety. A porównanie do Jana Pawła II lepiej przemilczeć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
i czy chcesztego czy nie Piłsudski dał społeczeństwu oczekiwaną normalizację, bo społeczeństwo uznało to za zrobienie porządku

czyli co to samo można odnieś do A. Hitlera. Bo dał społeczeństwu normalizacje i też zaczął robić porządek. A to że robił to kosztem np. opozycji to to samo co robił Piłsudski

Piłsudski nie chciał przejmować władzy siłą. Jego porśbą do prezydenta było zdymisjonowanie rządu Witosa i być może rozpisanie wcześniejszych wyborów bądź powołanie rządu który by zaakceptowało społeczeństwo. Piłsudski chciał pokazać że wojsko i większość społeczeństwa chcę zmian

Z dobrych chęci jest piekło zbudowane. W takim razie mi się nie podoba że polska jest taka zacofana więc napisze list do prezydenta żeby zdymisjonował rząd??? :wink:

Jeszcze parę lat temu byłem zagorzałym przeciwnikiem Piłsudskiem, wyrażałem poglądy niektórych wypadkach takie same jak niektórzy z was. Jednak w końcu uznałem wielkość Piłsudskiego, bo zadałem sobie pytanie co gdyby nie było Piłsudskiego? Naprawdę uczciwie zainteresowałem się tą postacią i moim zdaniem jest to obok Jana Pawła II najwybitniejsza postać w historii Polski, ponieważ zmieniła bieg historii i nawet do dziś oddziaływuje na to nie tylko co się dzieje w polskiej ale i środkowoeuropejskiej polityce.

Porównywanie tego łajdaka do JP II niepoważne (jak by się Rydzyk dowiedział!!!) człowieku jak by nie było Piłsudskiego to Polska była by bardziej rozwinięta nie było by procesu brzeskiego Berezy kartuskiej, i możliwe że II wojna światowa była by dla polski zwycięska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Czyli co lepiej było produkować obciążające budżet kilka dywizji kawalerii zamiast jednej dywizji dobrych czołgów?

Nie wiem, jak u ciebie z wiedzą n/t naszej woskowości w okresie międzywojennym, ale dywizji kawalerii w IIRP produkować nie było potrzeby - od chwili uzyskania przez Polskę Niepodległości, one były, istniały i miały się dobrze :roll: . Dlaczego były ? Z prozaicznego powodu - przez cały okres międzywojenny Polska szykowała się do odparcia atkau zagrażającej jej Rosji sowieckiej, i BK były jedynymi formacja, mogacymi się w miarę mobilnie i szybko przemieszczać po Polesiu czy Wołyniu. Same DP nic by nie wskurały. I jeszcze jedna ważna rzecz - tej kawalerii nie było wcale tak dużo - na stopie pokojowej stanowiła raptem niecałe 10% stanu wojska. I podreślam - na żadne dywizje pancerne nie bylo nas stać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
RR była organem uzależnionym od Niemiec

I penwie dlatego ogłosiła wbrew Niemcom niepodległośc 7 X? Z tego tez powodu zapewne zaczeto rozbrajac Niemców, czy pozbawiono ich władzy nad Wojskiem Polskim (Polnishe Wermacht).

Jeszcze parę lat temu byłem zagorzałym przeciwnikiem Piłsudskiem, wyrażałem poglądy niektórych wypadkach takie same jak niektórzy z was. Jednak w końcu uznałem wielkość Piłsudskiego, bo zadałem sobie pytanie

Jeszcze parę lat temu byłem zwolennikiem Piłsudskiem, wyrażałem poglądy niektórych wypadkach takie same jak niektórzy z was. Jednak w końcu uznałem zmieniłem zdanie, bo zadałem sobie pytanie: co on walściwie zrobił ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

OD SIEBIE

Jeszcze kilka lat temu także lubiłem Piłsudskiego. Patrzałem na telewizje a tam co chwilę Rocznica urodzin wielkiego ojca narodu Polskiego, Rocznica śmierci szanownego pana marszałka, Rocznica odzyskania niepodległości - Nasz marszałek pokonał wszystkich i utworzył państwo Polskie, Rocznica cudu nad Wisłą - Szanowny Piłsudski wykonał ryzykowny manewr i wywalił z Warszawy ruskich, Rocznica konstytucji, Rocznica przewrotu majowego- Piłsudski nie mógł patrzeć jak w Polsce jest źle i zrobił zamach stanu i od razu podwyższył zarobki itp itd. Na szczęście przeczytałem kilkanaście książek i powiedziałem do siebie. PRZECIEŻ TO WSZYSTKO KŁAMSTWA NASZEJ TELEWIZJI.

DOSYĆ TYCH KŁAMSTW!!!!

ZADAJCIE SOBIE PYTANIE CO ON ZROBIŁ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Patrzałem na telewizje a tam co chwilę Rocznica urodzin wielkiego ojca narodu Polskiego, Rocznica śmierci szanownego pana marszałka, Rocznica odzyskania niepodległości - Nasz marszałek pokonał wszystkich i utworzył państwo Polskie, Rocznica cudu nad Wisłą - Szanowny Piłsudski wykonał ryzykowny manewr i wywalił z Warszawy ruskich, Rocznica konstytucji, Rocznica przewrotu majowego- Piłsudski nie mógł patrzeć jak w Polsce jest źle i zrobił zamach stanu i od razu podwyższył zarobki

Bez przesady - znacznie dłużej oglądam od ciebie telewizję w Wolnej Polsce, i jakoś fakt szczególnego wychwalania Marszałka, i piania peanów (kultu) na jego cześć umknął mojej uwadze - nie mijajmy się więc z prawdą :roll:. Co prawda przez ostatnie dwa lata bracia Kaczyńscy usiłowali coś w tej materii posiać propagandy, ale im (tradycyjnie) nie wyszło.

I jeszcze jedna moja uwaga natury ogolnej: Jest coś w naszym społeczeństwie, coś, co trudno mi osobiście nazwać (samomasochizm?). Nie istnieją dla nas żadne Swiętości, Symbole Narodowe, czy Wybitne Postaci (Kościuszko - zdrajca, Wałęsa - agent, Piłsudski - zdrajca/agent, Poniatowski - agent, nawet sanacja = komunizm/ faszyzm). Rzecz jasna - można negować wszystkich i wszystko, każdemu przypiąć łatkę (bo ilu jest ludzi, tyle jest charakterów) - ale do czego to prowadzi ? Czy wszyscy będą ukontentowani, jeżeli każda z naszych postaci historycznych będzie opluta, i zmieszana z błotem (szczególnie, że nie może się już bronić)? O to chodzi ?

TO WSZYSTKO KŁAMSTWA NASZEJ TELEWIZJI.

DOSYĆ TYCH KŁAMSTW!!!!

ZADAJCIE SOBIE PYTANIE CO ON ZROBIŁ???

Ano - nic nie zrobił. Ale ktoś coś musiał zrobić, (skoro Polska odzyskała Niepodległość) i mam nadzieję, że dowiem się kto ( chociażby z owych rzekomo przeczytanych "kilkunastu książek". Czekam na opisy postaci, charakterystyki, i czego wielkiego dokonały w latach 1914 - 1918.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
I jeszcze jedna moja uwaga natury ogolnej: Jest coś w naszym społeczeństwie, coś, co trudno mi osobiście nazwać (samomasochizm?). Nie istnieją dla nas żadne Swiętości, Symbole Narodowe, czy Wybitne Postaci

Bo mamy wiele postaci przemilczanych, a inne sa wywyzaszne z powodów bardzo politycnzych.

Kościuszko - zdrajca

Prosze sie od Kościuszki odczepic :wink:

Wałęsa - agent

Narozrabiał troche i co? Nie wolno skrytykowac juz?

Piłsudski - zdrajca/agent

Gorzej: zamacowiec, dyktator zbrodniarz. tego sie trzymajmy.

Poniatowski - agent

To z tofikiem pogadajcie :wink:

nawet sanacja = komunizm/ faszyzm

Bliżej do faszyzmu (penwie dlatego Hitler tak szanował Piłsudskiego).

Kaczyzm to tez nawrót do sanacji, stad proba wprowadzania kultu wokól "Marszałka".

Rzecz jasna - można negować wszystkich i wszystko, każdemu przypiąć łatkę (bo ilu jest ludzi, tyle jest charakterów) - ale do czego to prowadzi ?

Nie mamy innych postaci? Co z Kakowski, Korfantym, Rozwaowskim, Paderewskim itd? dlaczego ci ludzie nie sa wysuwani na pierwszy palan, tylko zbrodniarz wokół którego probuje sie tworzyć kult jednostki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I penwie dlatego ogłosiła wbrew Niemcom niepodległośc 7 X? Z tego tez powodu zapewne zaczeto rozbrajac Niemców, czy pozbawiono ich władzy nad Wojskiem Polskim (Polnishe Wermacht).

W niczym nie mam zamiaru tutaj odbierać patriotyzmu takim ludziom jak Kakowski, którego szanuję, ale nie zmienia to faktu, że RR była zależna od Niemców i wiele ryzykowała ogłaszając niepodległość Polski. Tylko, że Niemcy mieli świadomość nieuchronności odrodzenia Polski. Dlatego uznali, że najlepiej będzie, jeżeli władzę w niej przejmie ktoś, kto jest im przychylny. Piłsudski był idealnym kandydatem, uważany na zachodzie za awanturnika, zainteresowany wschodnimi terytoriami Polski, znienawidzony przez antyniemieckich endeków, gwarantował, że nie będzie zabiegał o zachodnie ziemie (czas pokazał, że tak właśnie było).

Chyba przeceniasz rolę Polnishe Wermacht, oddziały Oberostu i Grenzshutzu mogły śmiało rozbić zalążek polskiej armii, ale Niemcy zdawali sobie sprawę, że i tak nie utrzymają tych ziem, dlatego w większości przypadków zdawali broń bez oporu. Wystarczy przeanalizować reakcje Niemców na odezwę RR z 7 X 1918 i wprowadzenie nowej przysięgi dla polskich żołnierzy 12 X 1918. Bierność i brak reakcji Niemców była uderzająca. Oni po prostu przygotowywali grunt pod zainstalowanie w Polsce "swojego człowieka". Kiedy Lubomirski w końcu października spytał Beselera o to, kiedy uwolnią Piłsudskiego usłyszał następującą odpowiedź: "Diesen schonen Vogel bekommen Sie immer noch zu fruh" (Tego pięknego ptaka otrzymacie i tak jeszcze za wcześnie). Nieprawdaż, że ciekawą opinię o Piłsudskim wyraził Beseler? piękny ptak? dużo to mówi.

Bez przesady - znacznie dłużej oglądam od ciebie telewizję w Wolnej Polsce, i jakoś fakt szczególnego wychwalania Marszałka, i piania peanów (kultu) na jego cześć umknął mojej uwadze

Czy my aby nie żyjemy w dwóch innych krajach? Od drugiej połowy lat 90-tych Piłsudski jest podnoszony niemal do rangi bóstwa, a za kaczorów było i pewnie dalej będzie obrzydliwe, propagandowe budowanie kultu.

Nie istnieją dla nas żadne Swiętości, Symbole Narodowe, czy Wybitne Postaci (Kościuszko - zdrajca

Po pierwsze kto nazywa Kościuszkę zdrajcą, wiem, że człowiek lubił wypić, ale cóż nie ma ludzi idealnych, a zasługi dla ojczyzny miał ogromne. Pokonanie Rosji w 1794 roku było jedynie w sferze marzeń i tak Polacy pod wodzą Kościuszki wykazali się wielką walecznością, ale byli skazani na klęskę.

Jeżeli mowa o wybitnych, zasłużonych postaciach, jest wiele, weźmy choćby XX wiek i wymienić mozna smiało trochę nazwisk: Stefan Starzyński, Henryk Dobrzański, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Józef Haller, Tadeusz Rozwadowski, Władysław Sikorski, Marian Kukiel, Ignacy Jan Paderewski, Kazimierz Zimmermann, Stanisław Maczek. Tych wybitnych postaci jest znacznie więcej, ale w Polsce wybór padł na osobę z pewnością charyzmatyczną, nie bez pewnych zasług, ale równocześnie podłą i nikczemną, działającą na szkodę Polski, która kosztem wielu wspaniałych Polaków traktowana jest niczym zbawca narodu, którym nie była.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze jedna moja uwaga natury ogolnej: Jest coś w naszym społeczeństwie, coś, co trudno mi osobiście nazwać (samomasochizm?). Nie istnieją dla nas żadne Swiętości, Symbole Narodowe, czy Wybitne Postaci

Masz rację. Jak się jakąś postać wymyśli to o razu jest na nią jakiś haczek. Tyle tylko że na Piłsudskiego są duuuże Haki. Zapomina sie o takich postaciach jak Wincenty Witos, Mikołajczyk, Wojciech Korfanty, Kard. Wyszyński, Jan Nowak Jeziorański I wielu innych a twoży śie kult wokół Piłsudskiego, Wałęsy, Mickiewicza i innych skompromitowanych osób.

Bez przesady - znacznie dłużej oglądam od ciebie telewizję w Wolnej Polsce, i jakoś fakt szczególnego wychwalania Marszałka, i piania peanów (kultu) na jego cześć umknął mojej uwadze

Chyba zbyt rzadko oglądasz telewizję. Ja osobiście to w żadnym programie informacyjnym nie spotkałem się z jego krytyką.

Czekam na opisy postaci, charakterystyki, i czego wielkiego dokonały w latach 1914 - 1918.

Roman Dmowski- wybitny polityk, przewodniczący KNP w Paryżu

J. Haller- twórca armii niebieskiej we Francji

Paderewski, i wielu innych.

Kaczyzm to tez nawrót do sanacji, stad proba wprowadzania kultu wokól "Marszałka".

Miejmy nadzieje że "Donaldcyzm" będzie inny.

tylko zbrodniarz wokół którego probuje sie tworzyć kult jednostki?

Masz racje prawie jak za komuny w stosunku do J. Stalina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jakub   
Porównywanie tego łajdaka do JP II niepoważne

JP II też był piłsudczykiem i zawsze to podkreślał w czasie z spotkań z żołnierzami w Polsce. Ucieszył się gdy na jego pytanie czy wojsko nadal utrzymuje kult marszałka otrzymał twierdzącą odpowiedź (było to chyba w czerwcu 1997)

[ Dodano: 2007-11-11, 18:43 ]

Miejmy nadzieje że "Donaldcyzm" będzie inny.

Oj muszę cię zmartwić. Dziś rano w radiu ZET politycy wszystkich partii parlamentarnych odśpiewali solidarnie I Brygadę, a po 13 Tusk oddał cześć Marszałkowi. A tak poważnie to Kaczyzm to była jakaś parodia idei Marszałka, bo w rządzie był z jedenej strony Giertych który pluł na niego przy każdej okazji (co niektórzy z uczestników tej dyskusji wyrażają poglądy nt Piłsudskiego bardzo podobne do poglądów eks wicepremiera) a z drugiej Kaczyński który na początku mówił że jednym z jego autorytetów jest Piłsudski, a później po zawiązaniu koalicji narodowcami starał się już o tym nie przypominać

Wydaje mi się że dopiero teraz tacy ludzie jak np. Radosław Sikorski zagwaratują rzeczywistą realizację idei Marszałka

[ Dodano: 2007-11-11, 18:44 ]

Miejmy nadzieje że "Donaldcyzm" będzie inny.

Oj muszę cię zmartwić. Dziś rano w radiu ZET politycy wszystkich partii parlamentarnych odśpiewali solidarnie I Brygadę, a po 13 Tusk oddał cześć Marszałkowi. A tak poważnie to Kaczyzm to była jakaś parodia idei Marszałka, bo w rządzie był z jedenej strony Giertych który pluł na niego przy każdej okazji (co niektórzy z uczestników tej dyskusji wyrażają poglądy nt Piłsudskiego bardzo podobne do poglądów eks wicepremiera) a z drugiej Kaczyński który na początku mówił że jednym z jego autorytetów jest Piłsudski, a później po zawiązaniu koalicji narodowcami starał się już o tym nie przypominać

Wydaje mi się że dopiero teraz tacy ludzie jak np. Radosław Sikorski zagwaratują rzeczywistą realizację idei Marszałka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JP II też był piłsudczykiem i zawsze to podkreślał w czasie z spotkań z żołnierzami w Polsce. Ucieszył się gdy na jego pytanie czy wojsko nadal utrzymuje kult marszałka otrzymał twierdzącą odpowiedź (było to chyba w czerwcu 1997)

widzisz nawet na JP II znalazł się haczyk. ale pomyśl inaczej JP II swoja młodość spędził za czasów propagandy sanacyjnej. Po wojnie czcił Piłsudskiego dlatego ze jak się coś polakowi zabroni to on to będzie robił. Potem do władzy w Polsce doszedł Wałęsa i trzeba było jakiegoś bohatera narodowego wymyślić idealnym był Piłsudski ponieważ to niby on sprawił cud i powstała Polska

Wydaje mi się że dopiero teraz tacy ludzie jak np. Radosław Sikorski zagwaratują rzeczywistą realizację idei Marszałka

Czasem mi się wydaje że Tusk jest gorszy od Kaczyńskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.