Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zgadzam się ze Smardzem... bez sensu byłaby dla kraju w środku kontynentu kolonizacja ziem za oceanicznych... dlatego Twoje marzenie jest mrzonką (przykro mi ;) ).

Zamiast tego powiem Ci szansą na kolonie dla nas byłoby włączenie Krymu (bo z Moskwą wygrac by się nie dało).

Potem można by myśleć o KOLONIZACJI wybrzeży morza Kaspijskiego, jest jeden warunek inna niż była polityka państwa względem generujących zyski i wzrost populacji miast. A że takiej odpowiedniej postawy nie było to nie mieliśmy ziem podbitych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niestety, do tego artykułu o którym mowa, nie dotarłem. Ale jak mógłbyś mi podać namiary (czyt. opis bibliograficzny) to byłbym wdzięczny i bym dotarł. :-)

...

A i proszę bardzo:

Waldemar Kuligowski "Ciemne alter ego"

Polityka nr 15 (2751) z dnia 2010-04-10

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kris1910   
Witam. Zastanawiam się dlaczego Polska nie miała żadnych kolonii jak np. Hiszpania, Portugalia itp? Słyszałem jedynie o tym że Polska chciała skolonizować Madagaskar ale to już powinno być w innym temacie.

Niestabilna sytuacja kraju, sporo wojen, za dużo przywilejów dla szlachty, chociaż z pewnością chcieli by nowe tereny :) Gdyby Polska nie miała na głowie Turków, Szwedów, Kozaków, Rosjan z pewnością coś by skolonizowała. Moze nie "Madagaskar" bo czy o istnieniu wyspy wiedzieli to nie wiem :) Ale wyspy na Morzu Bałtyckim i poszerzanie swych dotychczasowych terenów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rosjan w tym czasie nie mieliśmy na głowie kolego Kris1910 - skąd taka supozycja?

Moze nie "Madagaskar" bo czy o istnieniu wyspy wiedzieli to nie wiem

Wiedzieliśmy - skąd mniemanie, że nie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
Niestabilna sytuacja kraju, sporo wojen, za dużo przywilejów dla szlachty, chociaż z pewnością chcieli by nowe tereny :) Gdyby Polska nie miała na głowie Turków, Szwedów, Kozaków, Rosjan z pewnością coś by skolonizowała. Moze nie "Madagaskar" bo czy o istnieniu wyspy wiedzieli to nie wiem :D Ale wyspy na Morzu Bałtyckim i poszerzanie swych dotychczasowych terenów.

Gdyby obszar XVII-wiecznej Polski zamieszkiwało nie 11mln ludzi, a 40mln, z pewnością coś byśmy skolonizowali ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kris1910   

Z pewnością na populacje wpłynęły wojny ;)

A gdyby było 40 mln to po co kolonizować, jak można by było zrobić armie i podbijać sąsiadów:D Oczywiście jeśli by zaopatrzenia było pod dostatkiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.08.2006 o 8:43 AM, Jarpen Zigrin napisał:

 Wiem również, że mimo prób zainteresowania królów Polski żaden nie postanowił zająć się tym tematem dokładnie, a szkoda, bo może na wakacjie jeździlibyśmy dziś w tamte strony? Może posiadacie więcej informacji na ten temat?

 

Ponoć August II zainteresował się koloniami, w lutym 1728 r. wystawił list Towarzystwu Nawigacyjnemu z Ostendy, na mocy którego miało ono zorganizować wyprawę w poszukiwaniu kolonii dla Polski. Jesienią tegoż roku miały wyruszyć dwa okręty: "Neptun" i "Rumak Morski", oba pod biało-czerwoną banderą, w kierunku Indii. Tam zostały zaatakowane przez Anglików.

Ktoś zna bliższe szczegóły tej wyprawy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej szczegółów jest u J. Pertka, Polacy na morzach i oceanach, tom I, Poznań 1981, s. 472-474. 

 

Autor ten podaje nieco inne tłumaczenie nazwy jednego ze statków - "Koń Morski". Oryginalne nazwy miały być francuskie - zatem był to "Cheval Marin" (zob. przypis 59 na s. 491 i literatura tam podana, na której opierał się Pertek).

 

J. Pertek nie przedstawia tej wyprawy, jako próby świadomej ekspansji kolonialnej. Raczej jako zwykłą chęć zarobienia Jego Królewskiej Mości:

"Bandera polska powiewała na dwu statkach (…) Kompanii Indyj Zachodnich i Wschodnich, tzw. Kompanii Ostendzkiej i służyła tylko do pokrycia działalności obywateli Austrii i austriackich Niderlandów, którzy - stosownie do odpowiednich traktatów i układów - nie mieli prawa uprawiania handlu z Indiami Wschodnimi. August II Mocny, przejawiający, jak wiadomo pewne zainteresowanie sprawami morskimi, dał się nieopatrznie wciągnąć w tą imprezę i prawdopodobnie za cenę udziału w zyskach zgodził się na udzielenie polskiej bandery i wydanie paszportów załodze statków Kompanii". Za: ibidem, s. 472.

 

Wyprawa do Indii (rejon ujścia Gangesu) zakończyła się fiaskiem. Lokalny nabab był początkowo życzliwy i chciał handlować z "Polakami", ale Anglicy i Holendrzy (podejrzewając - słusznie - "lipę") skutecznie przeciwdziałali. "Koń Morski" został przez nich opanowany, "Neptun" zablokowany przy ujściu Gangesu (dalszy los tego statku jest nieznany).

August II próbował uzyskać drogą dyplomatyczną zadośćuczynienie za znieważenie bandery polskiej - bezskutecznie.

Zob. ibidem, s. 474.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.