Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
q-bazz

Lektury szkolne - czy jest sens czytać je?

Recommended Posts

jancet   
W dniu 4.12.2020 o 12:03 PM, gregski napisał:

No to po co?

No tak. Dostępność bryków, streszczeń i filmów, bo na podstawie większości lektur coś tam nakręcono, podważa ogólnie sens lektur obowiązkowych.

Ale... może lepiej przeczytać bryk z "Lalki" niż w ogóle nie wiedzieć, kim był Wokulski, Rzecki i Izabela?

Nie wiem. Chyba nie. Z drugiej strony ktoś, kto zamiast czytać "Noce i dnie" obejrzy serial, to raczej skorzysta, bo serial zdaje mi się lepszy od książki.

Z trzeciej zaś strony poznawanie lektur w inny sposób, niż czytanie, nie jest zjawiskiem nowym. Ja czytałem dużo i chętnie i większość lektur przeczytałem kilka lat wcześniej, niż były w programie. Moja siostra, starsza ode mnie o 4 lata, czytać nie za bardzo lubiła, więc zawczasu pytała się, czy kolejną przerabianą lekturę już przeczytałem. Jeśli tak, to nie zawracała sobie głowy czytaniem, tylko w przeddzień odpytywania miałem jej tę lekturę opowiedzieć. I dostawała zwykle dobre stopnie za znakomita znajomość lektury.

To nie było takie znów rzadkie, tylko częściej chodziło o starsze, a nie młodsze, rodzeństwo.

Jednak nawyk "nieczytania" ma swoje konsekwencje. Moim studentom (niektórym) z wielkim trudem przychodzi przeczytanie polecenia, składającego się z cca 30 wyrazów, ze zrozumieniem. W poleceniu jest np. "narysuj", a w odpowiedzi dostaję "17,4".

W dniu 9.12.2020 o 10:07 PM, jancet napisał:

No tak. Dostępność bryków, streszczeń i filmów, bo na podstawie większości lektur coś tam nakręcono, podważa ogólnie sens lektur obowiązkowych

Nie podważa, ani sensu lektur, ani sensu lektur obowiązkowych. Nie jest też prawdą, że większość lektur została nakręcona.

Nie wiem jak istnienie bryków i ekranizacji podważa sens lektur obowiązkowych, uznaję że jest to pewna retoryczna figura janceta, zwłaszcza że nie podejrzewam by jancet nie wiedział o badaniach wskazujących na całkiem inną recepcję tekstów w postaci "papierowej" i filmowej, czy popularnej dziś formy bryku w postaci "video" wrzuconego na jakiś kanał filmowy.

Badania są dość jednoznaczne: papierowa wersja zmusza do większego skupienia, tekst jest czytany wolniej ale jest lepiej zapamiętywany.

W dniu 9.12.2020 o 10:07 PM, jancet napisał:

Moja siostra

I co z tego wynika? To: że jancet świetnie relacjonował tekst i sens danej lektury czy to że nauczyciele w tej szkole dawali się prześlizgnąć obibokom?

Lektury czyta się by poznać istotną dla danej epoki: stylistykę, rodzaj tematu, sposób wyrażania i nie zastąpi tego doświadczenia i bryk (pisany) czy filmik na youtube.

W dniu 4.12.2020 o 12:03 PM, gregski napisał:

Te lektury czytają nieliczni.  Reszta przeleci na przerwie jakieś opracowania znalezione w necie.

No to po co?

Takim co to: "przelecą..." warto zaproponować wyjście do kina, a w zamian zaserwować im kilka opinii o filmie z netu. Będą zadowoleni?

gregski   

Pewnie nie będą, ale głównie dlatego, że chcą obejrzeć tego Batmana czy Kapitan Ameryka.

Natomiast chęcią przeczytania Mrożka raczej nie pałają więc maja to w nosie.

Niestety, na ten temat to ja mam smutne przemyślenia.

Z resztą w ogóle na starość wyłazi ze mnie zrezygnowany pesymista...

jancet   
W dniu 11.02.2021 o 4:17 PM, secesjonista napisał:

Nie podważa [...] sensu lektur obowiązkowych.

Podważa. Jeżeli można uzyskać dobry stopień ze znajomości lektury "obowiązkowej", nie czytając książki, to jej nie przeczytam. Fakt, że jest ona w lekturach obowiązkowych i będę z jej znajomości odpytywany, raczej zniechęca do jej czytania. Jeśli książka jest dobra, to powinno się ją czytać dla przyjemności, a nie z przymusu.

nie podejrzewam by jancet nie wiedział o badaniach wskazujących na całkiem inną recepcję tekstów w postaci "papierowej" i filmowej, czy popularnej dziś formy bryku w postaci "video" wrzuconego na jakiś kanał filmowy.

Absolutnie nic nie wiem o tych badaniach, nawet nie wiem, że istniały. Teza wydaje mi się zaś całkiem oczywista, nie wiem po co mitrężyć czas i wydawać pieniądze na takie badania.

I co z tego wynika? To: że jancet świetnie relacjonował tekst i sens danej lektury czy to że nauczyciele w tej szkole dawali się prześlizgnąć obibokom?

A no to, że istnieją osoby bardzo inteligentne, które niekoniecznie lubią czytać książki. Choćbym nie wiem jak świetnie relacjonował sens i treść tępemu obibokowi, ów nic by na tym nie zyskał. I jakoś wydaje mi się, że nieczytanie tych lektur w niczym siostrze nie zaszkodziło. Studia skończyła z lepszym wynikiem, niż ja.

Lektury czyta się by poznać istotną dla danej epoki: stylistykę, rodzaj tematu, sposób wyrażania

Ty serio, czy to tylko figura retoryczna?