Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Jaka była największa dynastia nowożytnej Europy?

Największa dynastia Europy to:  

150 members have voted

 1. 1.

  • Andegaweni
   4
  • Burbonowie
   4
  • Habsburgowie
   54
  • Hohenzollernowie
   5
  • Wazowie
   0
  • Jagiellonowie
   11
  • Romanowowie
   5
  • Tudorowie
   1
  • inna jaka?
   0


Recommended Posts

Moim zdaniem byli to Habsburgowie ta dynastai amiała największe znaczenie już od XIII wieku. Habsburgowie panowali w Niemczech, Węgrzech, Czechach, Niderlandach, Hiszpanii, Włoszech. Szczyt swojej potęgi osiągneli w XVI wieku za sprawą KArola V (króla Hiszpanii, cesarza Niemiec, diuka Burgundii i Austrii).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzej   

Ja uważam, że Hohenzollernowie ponieważ gdy zaczynali nie mieli praktycznie nic a udało im się dojśc do pozycji cesarzy niemickich, do zdominowania niemiec. I mogą też stanowić wzó do naśladowania :)

Nota o Hohenzollernach:

Hohenzollernowie - niemiecka dynastia wywodząca się ze Szwabii. jej przedstawiciele panowali w krajach niemieckich (m.in. Brandenburgii, Ansabach, Bayreuth, Prusach), od 1871 r. jako cesarze niemieccy oraz w Rumunii (w latach 1866-1947).

Herb rodowy Hohenzollernów

Początki dynastii

Zamek Zollern, od którego wzięli nazwę leży na terenie dzisiejszego landu Badenia-Wirtembergia. Zamek ten do dziś jest w rękach rodu. Za praojca uważa się Burkcharda de Zolorin, żyjącego w XI w. Jego syn Fryderyk w 1111 r. otrzymał tytuł hrabiego. Hrabia Fryderyk III (zm. 1201)wraz z ręką Zofii von Raabs przejął w 1191 prawa do dziedziczenia urzędu burgrabiego Norymbergi. Od dwóch synów tej pary pochodzą dwie główne linie dynastii: frankońska i szwabska.

Linia frankońska

Odziedziczyła dobra we Frankonii z burgrabstwem Norymbergi. Burgrabia Fryderyk III po okresie długotrwałego bezkrólewia zgłosił w 1291 r. kandydaturę Rudolfa z Habsburga do tronu niemieckiego. elektorzy zgodzili się na jego osobę uznając za niegroźnego i niezbyt potężnego. Według tradycji o wyborze Habsburga Hohenzollern powiadomił osobiście elekta.

W 1363 r. burgrabia Fryderyk V został wyniesiony do godności księcia Cesarstwa (niem. Reichsfürst). Jego syn Fryderyk VI w 1415 w zamian za poparcie w wyborach cesarskich uzyskał od Luksemburgów Marchię Brandenburską wraz z tytułem elektora (od 1417). Od elektora Albrechta III Achillesa wywodzi się także starsza linia Hohenzollern-Ansbach. Wywodził się z niej m.in. Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego i pierwszy książę pruski.

W 1618 po śmierci Albrechta Fryderyka doszło do przejęcia Prus Książęcych przez linię elektorską. Od młodszych synów elektora Jana Jerzego (zm. 1598) wywodzą się: młodsza linia Hohenzollern-Ansbach (wygasła w 1806 i Hohenzollern-Bayreuth (wygasła w 1763).

W 1657 w wynku układów welawsko-bydgoskich Hohenzollernowie usykali suwerenność w Prusach. Elektor brandenburski Fryderyk III ogłosił się 18 stycznia 1701 r. w Królewcu królem w Prusiech (niem. König in Preussen). Fryderyk I Wielki zmienił ten tytuł w 1742 na król Prus (niem. König von Preussen). Po I i II wojnie śląskiej w wyniku podpisanego układu wrocławsko-berlińskiego w 1742 Fryderyk II Wielki zdobył większą część Śląska, pokonując Austrię Habsburgów.

Po rozbiciu II Cesarstwa Francuskiego Otto von Bismarck (zwany później Żelaznym Kanclerzem) dokonał zjednoczenia pod hegemonią Prus tzw. małych Niemiec i doprowadził do ogłoszenia 18 stycznia 1871 r. w Wersalu władcy Prus Wilhelma I cesarzem niemieckim. Po przegranej I wojnie światowej w 1918 Wilhelm II abdykował w obliczu rewolucji i wyemigrował do Holandii.

Dziś tytularnym cesarzem niemieckim i królem Prus jest Jerzy Fryderyk I (ur. 1976).

Mimo tak rozległych dziejów nazwisko Hohenzollern utożsamia się przed wszystkim z elektorami i królami Prus oraz cesarzami nowożytnych Niemiec.

władcy z linii frankońskiej

Elektorzy brandenburscy

:) Fryderyk I

:P Fryderyk II Żelazny

:) Albrecht III Achilles

:P Jan Cycero

:P Albrecht

:P Joachim I Nestor

:P Jan Kostrzyński

:P Joachim II Hector

:P Jan Jerzy

:P Joachim Fryderyk

:P Jan Zygmunt

:P Jerzy Wilhelm

:P Fryderyk Wilhelm

:P Fryderyk III (Fryderyk I jako król)

Królowie pruscy

:P Fryderyk I (Fryderyk III jako elektor)

:wink: Fryderyk Wilhelm I

:P Fryderyk II Wielki

:P Fryderyk Wilhelm II

:lol: Fryderyk Wilhelm III

:) Fryderyk Wilhelm IV

Herb królów pruskich

Królowie Prus i cesarze niemieccy

:P Wilhelm I

:) Fryderyk III

:) Wilhelm II

Herb cesarzy niemieckich z dynastii Hohznzollernów

Linia szwabska

Przejęli dobra w Szwabii z hrabstwem Zollern (Hohenzollern). W 1576 Hohenzollernowie szwabscy po śmierci hr. Karola I podzielili się na dwie linie: Hohenzollern-Hechingen (wygasła w 1869 na księciu Fryderyku Wilhelmie) oraz Hohenzollern-Sigmaringen. Już w następnym pokoleniu w 1623 r. obydwie linie wyniesiono do godności książąt. Jan Jerzy stał się księciem von Hohenzollern-Hechingen, a Jan księciem Hohenzollern-Sigmaringen.

Książę Karol von Hohenzollern-Sigmaringen w 1866 w efekcie układów dyplomatycznych objął tron Rumunii. W 1881 przyjął tytuł króla. Jego starszy brat Leopold miał wg planów Bismarcka także zasiąść na tronie Hiszpanii po obaleniu I Republiki. Starania te stały się jednym z pretekstów wybuchu wojny francusko-pruskiej w 1870 r.

W 1947 r. pod naciskiem komunistów abdykował ostatni król Rumunii i ostatni władca z rodu Hohenzollernów, Michał I.

Share this post


Link to post
Share on other sites
aksu   

Niepodważalnie Habsburgowie. Posiadali największy zasięg terytorialny, prowadzili zrównoważoną politykę zagraniczną i dynastyczną choć po wojnie 30 letniej ich siła znacznie osłabła. Nie skormnie dodam że do 1526 Jagiellonowie byli z całą pewnością drugą najsilniejszą dynastią w Europie!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lex87   

A mogli być Jagiellonowie lub Wazowie potem.Jagiellonowie gdyby nieszczęsny 1515 r. Wiedeń .Wazowie gdyby Zygmunt nie był taki ultrakatolicki i lepiej rozegrał swoje sprawy w Szwecji i gdyby pozwolił Władysławowi objąć tron moskiewski , a takto niepodważalnie Habsburgowie .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Forrest   

"Niech inni prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się". To zdanie mówi samo za siebie. Nie było w Europie rodziny panującej, która by prowadziła lepszą politykę dynastyczną niż Habsburgowie. Jagiellonowie mieli swoją szansę, ale los im nie sprzyjał. Nie chodzi tu tylko u układy w Wiedniu z 1515 roku, bo jak wiemy w 1572 roku Jagiellonowie w ogóle zakończyli panowanie w Europie ( nie licząc jeszcze kilku lat na tronie Anny Jagiellonki). Wazowie także większych szans nie mieli, jeśli chodzi o tak zwaną "polską linię Wazów", bo przecież w Szwecji dynastia ta dalej panowała. Nie wiadomo czy udałoy się utrzymać tron moskiewski, przede wszystkim ze względu różnic religijnych. A w tamtych czasach była to zasadnicza kwestia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Ja oddałem głos na Romanowów tez potężna choć znienawidzona dynastia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hohenzollernów podziwiam, ale działali oni zbyt lokalnie - dlatego oddałem głos na Habsburgów za ich zdolność do zdobywania wpływów na całym kontynencie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Bezwątpienia Habsburgowie mieli decydujący wpływ na oblicze europy przez setki lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dembi   

Racja Habsburgowie mieli duży wpływ na Europe, jedna przed potęgą Habsburgów sporymi ziemiami rządzili Jagiellonowie. Gdy w Polsce rządził Jan olbracht, na litwie Wielkim Księceim był Aleksander Jagiellończyk, a w Czechach i na Węgrzech władał najstarszy syn Kazimierza Władysław. Poza tymi królestwami Jagiellonowie posiadali spore lenna między innymi tereny, które zajmował Zakon Krzyżacki, Hospodarstwo Mołdawskie. To jednak była porównywana potęga z HAbsburgami, może troche krótkotwała ale jednak.

Share this post


Link to post
Share on other sites
handitto   

Ja głosuje na Burbonów może dlatego, że nie lubie Hansburgów a może dlatego, że wydzwigneli Francje ze słabosci i uczynili jednym z najważniejszych państw nowożytnej Europy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wazowie gdyby Zygmunt nie był taki ultrakatolicki i lepiej rozegrał swoje sprawy w Szwecji

On ich wogole mial nie rozgrywac bo to tylko szkode Polsce przynioslo . Nie umial sie pogodzic z porazka i tyle , miedzy innymi przez niego zaczal sie upadek Polski , bo wszystko robil zeby zdobyc Szwecje , poslugujac sie polska armia jak marionetkami . Jan Zamoyski byl jego przeciwnikiem ii to byl jedyny odwazny polityk , dowodca ktory nie bal mu sie tego powiedziec .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.