Jump to content

virtualbob

Użytkownicy
 • Content count

  52
 • Joined

 • Last visited

About virtualbob

 • Rank
  Ranga: Licencjat

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.dws-xip.pl

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Uzbrojenie II Wojny Światowej
 1. Opel Blitz

  Rodzina pojazdów Opel Blitz występowała w kilku podstawowych wersjach (w nawiasach produkcja): Typ 2,5-32 o ładowności 1675 kg i układzie napędowym 4x2 (10 tys.) Typ 3,6-36 S o ładowności 3300 kg i układzie napędowym 4x2 (73,5 tys.) Typ 3,6-6700 A o ładowności 3100 kg i układzie napędowym 4x4 (25 tys.) Półgąsienicowy Typ 3,6-36 S/SSM czyli popularny Maultier (4 tys.) Autobus Typ 3,6-47 mieszczący 30 pasażerów (2,9 tys.) Oczywiście na ich bazie były budowane także pojazdy specjalne.
 2. Sprzęt zdobyczny

  Dla zainteresowanych - na mojej stronie są zestawienia sprzętu używanego przez III Rzeszę podczas DWS: http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/niemcy/...mportowane.html Na razie jest zamieszczona broń strzelecka i artyleria - wkrótce dodam pojazdy. Jak to trochę ogarnę to dodam linki do poszczególnych pozycji w armiach oryginalnych właścicieli
 3. Najlepszy niemiecki okręt podwodny

  Chyba troszeczkę więcej: Typ VIIC - zbudowano 568 sztuk z 587 zamówionych Typ VIIC/41 - zbudowano 91 sztuk z 245 zamówionych Typ VIIC/42 - z zamówionych 6 sztuk nie zbudowano żadnego
 4. Wolne Miasto Gdańsk

  Pomysł utworzenia Wolnego Mista Gdańska na pewno był błędem dla jego mieszkańców. Duży port morski stracił podstawę swojego bytu - obsługę tranzytu z głębi lądu (obojętne Polski czy Niemiec) oraz upadek tamtejszego przemysłu stoczniowego, który podczas I Wojny Światowej uległ dużej rozbudowie.
 5. Wojna hiszpańska 1936-1939

  Mnie zadziwia natomiast jak społeczeństwo tak podzielonej etnicznie Hiszpanii było w stanie udźwignąć ciężar tej wojny? Przecież takie prowincja jak Katalonia i Kraj Basków chciały szerokiej autonomi bez wzgledu czy będą rządzić republikanie czy faszyści. Co kierowało tymi ludźmi w razie konieczności opowiedzenia się po jednej ze stron?
 6. Prewencyjny atak Polski na Niemcy

  A dlaczego 30 polskich dywizji piechoty nie miałoby pokonać 7 dywizji niemieckich? Z Wielkopolski do Berlina było jakieś 150 km, nie wspominając o pacyfikacji odciętych Prus Wschodnich. Zajęcie Pomorza Zachodniego i Śląska też nie nastręczałoby trudności. A wbijanie się w głąb Niemiec (w kierunku np. na Zagłębie Ruhry) chyba nie miałoby sensu z powodu wydłużenia własnych linii komunikacyjnych.
 7. Gustav (Dora)

  Nie bardzo rozumiem powyższe porównanie - bomba atomowa nie potrzebuje dużej penetracji (wybuchy podziemne powodują jedynie miejscowe zapadnięcie ziemi na powierzchni i zwykle wykonuje się je w zamknietych kopalniach). O zdolności przenikania przeszkód decyduje obciążenie przekroju czołowego - dlatego wszystkie współczesne bomby penetrujące mają mały przekrój. Czy widzieliście na zdjęciach jak duży jest pocisk do tego działa?
 8. Traktat Wersalski

  Niestety, ale te państwa więcej dzieliło niż łączyło i ustawicznie tworzyły one przeciw sobie różne układy dyplomatyczne... Monachium było konsekwencją doświadczeń z lat wcześniejszych - tym razem uznano ze lepiej skierować "głodnego lwa" na wschód, niż na zachód...
 9. Gdyby nie ta bitwa...

  Niby w jaki sposób? Tak naprawdę ta bitwa niczego nie zmieniła - nie doprowadziła do żadnych zmian granic, ani nie zmieniła polityki obu stron konfliktu... Potrzeba było jeszcze wielu lat wojen aby zmienić układ sił.
 10. Jaka była największa dynastia nowożytnej Europy?

  Hohenzollernów podziwiam, ale działali oni zbyt lokalnie - dlatego oddałem głos na Habsburgów za ich zdolność do zdobywania wpływów na całym kontynencie.
 11. Najlepsza armia średniowiecza

  Hiszpania Wam podpadła, że nie ma jej w tej ankiecie? Przecież to była podstawa armii Habsburgów toczących nieustanne boje o nowe terytoria w Europie.
 12. Pytanie: Świąte hufce. Bitwa pod Cheroną.

  "Święty Zastęp" (został stworzony w Tebach przez Pelopidasa i liczył ok. 300 żołnierzy) stał na skrajnym prawym skrzydle i praktycznie nie miał szans powalczyć ponieważ na przeciwko nikogo nie było - został oskrzydlony przez lekką jazdę macedońską i wycięty w pień... Zerwanie szyku sprzymierzonych Greków miało miejsce w centrum - pomiędzy oddziałami ateńskimi i tebańskimi stała zbieranina oddziałów sprzymierzonych (Eubea, Korynt, Megara, Leukas i Korkyra) i to ich oddziały się pogubiły po przesunięciu się do przodu Ateńczyków zrywając ciągłą linię. W lukę tą weszła natychmiast ciężka jazda dowodzona przez Aleksandra wywołując panikę i dezorganizację szyków sprzymierzeńców, a w konsekwencji porażkę sąsiadujących z nimi oddziałów Aten i Teb.
 13. Ulubione polis

  A dlaczego wybór ogranicza się tylko do tych trzech polis? //JKM zapomniałem dodać opcji "inne", ale już poprawiłem
 14. Traktat Wersalski

  Pozwólcie że zacytuję tekst opublikowany przez Scypiona na innym forum (dla mnie jest on autorytetem w tej kwestii): Czy teraz nadal uważacie że oba państwa łączyły tylko więzy etniczne?
 15. Gdyby Krzyżacy utworzyli państwo na Węgrzech...

  Uważasz że Zakon urósłby w siłę na Węgrzech następnie pokonał Mongołów, a później jeszcze oparł się Imperium Osmańskiemu? Trochę nie za ambitnie?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.