Jump to content

Capricornus

Użytkownicy
 • Content count

  4,044
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Capricornus

 1. Wojna Zimowa

  No tak, przecież SS-mani skakali po drzewach jak wiewiórki...
 2. Wojna Zimowa

  A mnie wydaje się wątpliwym, co nie znaczy, że takowych nie było. Drzewo na płaskim terenie to świetny punkt obserwacyjny i po to mogli po tych drzewach łazić. Obserwuje, kieruje ogniem, w razie czego może parę razy strzelić, zanim przeciwnik zorientuje się, skąd padają strzały, złazi i ucieka. Czyli ewentualnie strzela wtedy, gdy jest już niepotrzebny, tuż przed zejściem z drzewa. Czyli, jeżeli była to taktyka, to nie strzelecka a obserwacyjna. Strzelanie to tylko przy okazji. W "Czterech pancernych" jest taka scena jak Janek zdejmuje niemieckiego snajpera siedzącego na drzewie... Wiem, żaden to dowód.
 3. Johannes Gutenberg w Starożytnym Rzymie

  W igloo jest równie ciepło, ale znacznie przestronniej. Ergo, lodówka nie jest im potrzebna.
 4. O wprowadzaniu (i usuwaniu) gatunków.

  Chyba raczej z kotem. Wiadomo jak żyją pies z kotem, czyli hybrydyzacji nie będzie.
 5. Broń chemiczna w I wojnie światowej

  W czasach zarazy jednym ze środków zapobiegawczych, leczniczych było strzelanie z armat w celu "wzruszenia powietrza". Środek ten był zalecany przez światłe, uczone, lekarskie umysły. Nie ma to nic wspólnego z inteligencją czy jej brakiem, to efekt stanu ówczesnej wiedzy.
 6. Mieszko II - ocena

  "Wyrywny" ojciec prowadził taką samą politykę jak jego sąsiedzi. Ówcześnie był to dosyć pospolity sposób prowadzenia polityki międzynarodowej. Ale czy przypadkiem nie zaczynał działać tak, jak ojciec?
 7. Przełom wieków XIX i XX

  Dlatego skorygowałem to w ideę znakowania i pozostawiania pożywienia.
 8. Przełom wieków XIX i XX

  Nie do końca, schowek musiał być jakoś oznakowany.
 9. Przełom wieków XIX i XX

  I dlatego Eskimosi robili schowki z zapasami. Owszem, część z nich była plądrowana przez drapieżniki ale miśki przecież nie przeczesywały całego terytorium metr po metrze.. Same ryby może tak, ale czy samą ideę takiego działania? Nie będę kruszył kopii, bo pewny nie jestem.
 10. Przełom wieków XIX i XX

  No chyba właśnie od nich uczył się przetrwania w tamtych warunkach, psie zaprzęgi to też pod ich wpływem. Tak przynajmniej pamiętam z jakiegoś dokumentu. Dzięki czemu psy miały lżej. To chyba też eskimoska metoda.
 11. Koronawirus

  No i dziś znowu skoczyła, i to jak - 392 przypadki.
 12. Koronawirus

  No i był, dziś 256, jak na razie najwięcej.
 13. Koronawirus

  Według danych z WP 28.03 - było 249 nowych przypadków (najwięcej), 29.03 - 224, 30.03 - 193, jakby mniej, będzie kolejny gwałtowny skok w górę? Czy może już zacznie się wypłaszczać?
 14. Ale to bardziej na plus. Ustawi się taki tyłem, może tyłem skorygować swoje położenie, a jakby co, to jest gotowy do ucieczki, nie musi tracić czasu na zawracanie.
 15. Koronawirus

  Według prezydenta pierwsze stwierdzone przypadki wystąpiły już w styczniu tego roku w Koszalinie i Policach. To jak to w końcu jest...
 16. Koronawirus

  Chyba o to właśnie chodzi. Na południowej półkuli największe ogniska są tam, gdzie są największe skupiska ludności.
 17. Koronawirus

  Czyli z Tobą nie ma problemu a co z Twoim zmiennikiem, który siedział na stałym lądzie i czort wie, z kim miał kontakty?
 18. Przydomki władców

  A jaki wpływ miał władca na to, jakim przydomkiem obdarzą go poddani? Czy to jemu współcześni, czy to bliżsi lub dalsi potomni. Sam sobie przecież przydomka nie wymyślał. Wątpię by ktoś w twarz rzucił władcy niepochlebnym przydomkiem. Czy to jego własnym czy nawet jego poprzednika dynastycznego.
 19. Co to znaczy "niebezpieczne", dlaczego Tacyt? Mogę podać kilka typów: Biblia, Koran, Mein kampf, A. Hitler Manifest komunistyczny, K. Marks i F. Engels coś, co napisał F. Nietzsche
 20. Nowy temat. W części Bałkanów, w samej Turcji, w Chinach i wielu innych miejscach pewnie nawet nie słyszeli o prawie niemieckim. Pisząc to, co napisałem, miałem na myśli nasz krąg kulturowy. A nawet ciaśniej, Europę środkową, nawet bez Rosyjskiej części, w takiej Francji czy Hiszpanii też nie wiem jak było z tym prawem miejskim. A wracając do kata. Miasto zapewniało mu nie tylko mieszkanie, ale też stałą pensję. To niewątpliwie podnosiło trochę atrakcyjność finansową zawodu. Nawet bez egzekucji jakieś tam utrzymanie miał.
 21. A mamy jakieś inne? Prawie wszystko jest wariacją na temat prawa magdeburskiego. Gdyby tak to działało to z czasem zawód kata byłby w zaniku, albo całkiem zlikwidowany. Jakoś tych przestępców nie ubywało.
 22. Wiesz, zjawisko dorabiania sobie na boku to nie współczesny wynalazek... Obowiązki hycla należały do "ustawowych" zadań kata. Podobnie jak usuwanie padliny z miasta, oczyszczanie fos, dodatkowo trudnił się opieką nad miejskimi prostytutkami. To były jego legalne zajęcia. Nielegalnie zajmował się drobnym handlem, a to stryczek sprzedał, a to palec skazańca... Równie nielegalnie wchodził w kompetencje cyrulika, ale tu już miał większe problemy bo przez cech cyrulików uznawany był za partacza i wytaczano mu z tego powodu procesy, które mogły skończyć się nawet zwolnieniem z posady kata. Czy fach kata był tak mało dochodowym? Nie wydaje mi się. Miasto zapewniało katu mieszkanie, ten koszt utrzymania mu odpadał, zachowały się cenniki katowskie. Np: Wypędzenie z granic państwa - 4 floreny; za wypędzenie z miasta - 18 szylingów; za torturowanie przestępcy - 5 florenów; za łamanie kołem - 5 florenów; za wpakowanie do worka i utopienie - 5 florenów; za ścięcie i spalenie - 10 florenów, za pochowanie samobójcy - 5 florenów; za postawienie pod pręgierzem - 9 szylingów. Albo: "katu za ukazanie się wraz ze służącymi do tortur przyrządami - 1 guldena 12 krajcarów, za stryczek albo nałożenie przyrządu do zgniatania kciuków - 36 krajcarów, za rzeczywiste tortury, bez względu na to czy z użyciem czy bez użycia ognia- 2 guldeny 2 krajcary". Kara chłosty - 2 guldeny 24 krajcary; Obcięcie uszu i nosa - 2 guldeny 24 krajcary; Ucięcie ręki, targanie kleszczami - 2 guldeny 24 krajcary; Wypalenie piętna - 1 gulden 12 krajcarów; Powieszenie - 6 guldenów; Ścięcie, złożenie do grobu i przebicie serca kołkiem - 6 guldenów; Powieszenie, ścięcie mieczem lub uduszenie połączone ze spaleniem na stosie - 7 guldenów; Spalenie żywcem "z góry", tj. od głowy, "z dołu", tj. od nóg; rozciąganie żywcem na kole - 7 guldenów; Ucięcie języka - 6 guldenów; Dodatkowe obostrzenie kary śmierci przez wleczenie końmi - 9 guldenów."
 23. "Quo vadis" nie zdobył Nobla, Sienkiewicz dostał nagrodę za całokształt twórczości.
 24. Filip Piękny

  Czyli mogły to być jak najbardziej znane choroby tylko, z powodu podobieństwa objawów, trudno wskazać tą jedną.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.