Jump to content

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Content count

  531
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kszyrztoff

 1. Koronawirus

  Ale ta arytmetyka nie przewidziała że w pogodną sobotę 28 marca duża grupa ludzi na Wilanowie mogła zachowywać się tak że mogły nastąpić "ponadplanowe" zarażenia a więc szczyt zachorowalności może nastąpić później. Jancet też sie tego nie spodziewał. Nie wiem czy teraz największym wrogiem nie jest wzrost temperatury który spowoduje podobne zachowania. Moim zdaniem takie porównania nie biorą pod uwagę tego że w jednym zakątku świata mieszkańcy mogą postępować bardziej lekkomyślnie a w drugim mniej.
 2. Koronawirus

  No właśnie ale jeśli powróci to czy z taką siłą? Czy ktoś kto teraz zachoruje i zostanie wyleczony będzie tak samo na działanie wirusa podatny jesienią ? Czy też się uodporni?
 3. Koronawirus

  Istotnie wyszło to trochę kuriozalnie bo tak jakbym od Prezydenta oczekiwał niezwykle ważnych informacji o wirusie zapominając że od takowych są raczej lekarze. Do tego dołożyła się niechęć do tak właśnie chaotycznie przemawiających polityków.
 4. Koronawirus

  No właśnie tym różni się od Kaczyńskiego czy Tuska że można ich zrozumieć. On po prostu na ogół nie potrafi przemawiać bez uprzedniego przygotowania. Tak jak wcześniej podałem nie potrafi w każdej okoliczności przemawiać. Tu się to objawiło przyśpieszonym oddechem (może do mikrofonu biegł) i właśnie tym fragmentem gdzie najpierw powiedział a potem pewnie pomyślał. Nie wiem jak inni ale dotąd ja nie wiedziałem że prócz granic lądowych morskich i powietrznych są jeszcze rzeczne. Swoją drogą to ciekawe czy podziękował także sprzątaczkom za zamiecenie sali? Natomiast co do samego koronawirusa nie wiem czy z przemówienia ktoś dowiedział się czegoś istotnego.
 5. Koronawirus

  Na ile jednak one są bądź nie są do siebie podobne jeśli chodzi tak o przebieg choroby jak i leczenie?
 6. Koronawirus

  Próbowałem "nie ulegać panice" i pewnie dlatego moja wiedza o koronawirusie znacznie ustępuje wiedzy innych userów. Zapytam więc na ile koronawirus to taka "ostrzejsza grypa""? Na ile ich leczenie się od siebie różni?
 7. Koronawirus

  A ja nie liczyłem dlatego napisałem "około" żeby mnie nie krytykowano (jak zwykle). A gdyby wziąć pod uwagę klimat porę roku czy też ciepłą zimę (ale czy taka była w Chinach?) czy to pozwala wysnuć pozornie wiarygodną teorie?
 8. Koronawirus

  Czy występowanie koronawirusa może być związane z warunkami klimatycznymi, porą roku czy szerokością geograficzną? Widziałem mapkę (nie wiem na ile aktualną) z której wynikał że ok 75% zachorowań występuje na półkuli północnej .https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 Jednak czy to nie wynika stąd że po prostu więcej ludności ten obszar zamieszkuje?
 9. "Dunkierka"

  Ale Bruno się zna a ja nie. Co więcej to dzięki takim którzy się nie znają kręci się filmy. Ale co do wspomnianego czołgu podejrzewam że Bruno mnie podpuszcza nazywając ten czołg Tygrysem. Z tego co pamiętam to na początku samoloty były chyba trzy. Leciały pewnie nad Dunkierkę. Wydaje się że dwa zestrzelono ale faktycznie można było zapomnieć gdzie i po co ten samolot leci. Z tego filmu w pamięci mi utkwił "dygotliwy żołnierz" Cyllian Murphy gotowy zrobić wszystko byle nie wrócić na plaże Dunkierki. Wydaje mi się że w filmie zabrakło obawy że za chwilę na plaże wkroczą niemieccy żołnierze czy też wjadą ich czołgi. Jak dla mnie to brakuje w tym filmie właśnie takiej atmosfery napięcia czy strachu.. Z tego chyba dostaje się tylko Murphego.
 10. "Dunkierka"

  Tak z ciekawości to co jest z tym filmem że jest on zły? Zła gra aktorów ? Coś z historią "na bakier"?
 11. W Ogniem i mieczem jeśli dobrze pamiętam Skrzetuski będąc jeńcem Chmielnickiego obserwuje bitwę jak się domyślam nad Żółtymi Wodami. Według Wiki trwała ona dwa tygodnie i była ciągiem starć i potyczek w filmie jednak trwa dwa dni i chyba kończy się na jednym starciu.
 12. Wydaje mi się żę widywałem w Polsce w sprzedaży Mein Kampf przypuszczam więc ,że to nie bełkot jest niebezpieczny. Swoją drogą istotnie nie można winić książek za to jak ludzkość z wiedzy w nich zawartej korzysta.
 13. Kiedy gazety się (bardzo) pomyliły.

  Podwójna... jak już omawiamy wpadki dziennikarskie to sami bądźmy uważni, gazeta nosiła wówczas tytuł: "Chicago Daily Tribune". Istotnie taki tytuł widać na zdjęciu natomiast swój podałem za Wikipedią.
 14. Kiedy gazety się (bardzo) pomyliły.

  Przepraszam gapa ze mnie. Z drugiej jednak strony czy wiadomo skąd ten błąd się wziął? Czy Chicago Tribune musiało poinformować o wynikach wyborów choć te jeszcze trwały? Czy wspomniany tytuł jest oczywistym błędem(sądzono że Truman przegrał) czy tez błędem wymuszonym (wiedziano że wybory jeszcze trwają ale wydawało się że Truman niemal na pewno przegra). A może nie musieli pisać o wyniku wyborów tylko kto by wtedy wykupił nakład? Słaba znajomość angielskiego nie pozwala mi na odnalezienie odpowiedzi na stronach w tym języku.
 15. Kiedy gazety się (bardzo) pomyliły.

  Chicago Tribune i tytuł na pierwszej stronie " DEWEY DEFEATS TRUMAN" (Dewey pokonał Trumana) podsumowujący wybory prezydenckie w USA w 1948 roku.
 16. John Edgar Hoover

  Jak należy oceniać jego działalność na ile będąc dyrektorem FBI "pchnał" je do przodu. Na ile należy wierzyć że ....miał kwity na każdego?
 17. I wojna światowa-ciekawostki

  Moim zdaniem to Lenin.
 18. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Ile i jakich statków trzeba by było zatopić aby móc powiedzieć "Choć straciliśmy Bismarcka to opłaciło się!" Z drugiej strony to że się go udało zatopić to fart Angoli czy sprawnie przeprowadzona operacja?
 19. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Mam problem w zrozumieniu niemieckiej taktyki wykorzystywania tego typu okrętów. Jeśli ich celem było atakowanie konwojów zaopatrzeniowych to zastanawiam się czy lepiej z tego zadania by się wywiązywały u-booty. Czy oddzielenie się Prinz Eugena ułatwiło aliantom zatopienie Bismarcka czy też wtedy by oba okręty niemieckie zostały zatopione? Czy nie lepiej dla Bismarcka było zmierzać do norweskiego portu?
 20. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Wrócę jednak do Bismarcka. Czy można go było ocalić? Czy odesłanie Prinz Eugena nie sugerowało że nie wierzy się w taka możliwość? Czy to nie jest błąd po stronie III Rzeszy że utracono tej klasy okręt nie w momencie kiedy Niemcy chyliły się ku upadkowi ale chyba u szczytu swojej potęgi?
 21. Bitwa na Drodze Duńskiej

  W programie telewizyjnym którego tytułu dziś nie pamiętam dotyczącym zatopienia Bismarcka spotkałem się z informacja że rzekomo początkowo planowano iż Bismarck wyjdzie w rejs z pięcioma innymi okrętami. O ile pamiętam to chyba wymieniono Admiral Hipper zastanawiam się też czy nie Schanhorsta bądź Gneisenau nie będąc pewnym nie wymienię kolejnych. Powodem tego że ostatecznie okręty te z nim nie wypłynęły miała być konieczność dokonania napraw czy usunięcia usterek w tych okrętach. Gdyby jednak tak się stało czyli Bismarck by wypłynął w asyście pięciu innych okrętów na ile taka grupa stanowiła zagrożenie dla Brytyjczyków? Co powinno być jej celem? Z drugiej strony zapytam czy to nie był błąd ze strony Niemców że wysłano jedynie Bismarcka w asyście Prinz Eugena? Czy po zatopieniu Hooda można było uniknąć utraty Bismarcka?
 22. Nowy kalendarz

  Gdzie można coś więcej o tych przypadkach przeczytać?
 23. Rosyjski program podboju Księżyca

  Czy to nie on zginął w trakcie amerykańskiego programu lotu na Księżyc? Czy znane są podobne przypadki związane z programem w ZSRR?
 24. Rosyjski program podboju Księżyca

  Gapa ze mnie że Sputnika nie wplotłem w swoja "opowieść" ale nasunęło mi to pewne pytanie. Czy USA poprzedziły wysłanie swojego astronauty na orbitę wysłaniem tego rodzaju sondy? Niby wysłać powinni ale "lapie się" na tym że czegoś takiego nie pamiętam (piszę z pamięci). Inne pytanie to czy ktoś spotkał się z informacją że tak ZSRR jak USA chciały zdetonować na powierzchni Księżyca bombę atomową?
 25. Rosyjski program podboju Księżyca

  Np.: "Po co Nam Księżyc kiedy mieliśmy Gagarina a zamiast tego lotu Możemy zbudować np. lepszy bombowiec". Pewnie tak się stało tym bardziej że niebawem zmarł Korolow . Z drugiej jednak strony co wiadomo o wypadkach po stronie radzieckiej podczas tego programu?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.