Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Francja dlaczego tak szybko?

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego waszym zdaniem Francja tak szybko upadła, w ogóle nie słychać o jakiejkolwiek heroicznej walce tego kraju o wolność, do tego chyba doszedł problem przestarzałego lotnictwa oraz zła koncepcja wojny obronnej na Lini Magionita, wreszcie przegrali, gdyż nie wypowiedzieli Niemcom wcześniej wojny prewencyjnej, która powinna się skończyć dla nich pomyślnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ponieważ ich społeczeństwo chciało pokoju za WSZELKĄ cenę nawet za cenę niemieckiej okupacji. Dlatego Francja sie poddała widząc że dalszy opór tylko przedłużyłby wojnę i zwiększył straty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forrest   

Powszechnie krytykuje się postawę społeczeństwa francuskiego podczas wojny. Spróbuję jednak usprawiedliwić bierne zachowanie Francuzów. Przede wszystkim korzenie takiej postawy wywodzą się z I wojny światowej. Polacy konflikt ten utożsamiają z odzyskaniem niepodległości, więc wywołuje on raczej pozytywne skojarzenia.

Zupełnie inaczej I wojna światowa odbierana jest we Francji. Przyniosła ona śmierć dla około 1,3 mln ludzi, ponad 4 miliony zostało rannych, z czego większość to kalecy. Wojna przyniosła na niespotykaną do tej pory skalę straty finansowe i ogromne zniszczenia. Nic więc dziwnego, że Francja nie chciała w 1939 roku walczyć za Polskę. I wojna światowa była jeszcze tak głęboko w pamięci Francuzów, że nie chcieli oni walczyć nawet za własny kraj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wreszcie przegrali, gdyż nie wypowiedzieli Niemcom wcześniej wojny prewencyjnej, która powinna się skończyć dla nich pomyślnie.

Doświadczenia z francuskiej okupacji Nadrenii były bardzo negatywne - koszty przekroczyły zyski...

Wojna prewencyjna dałaby dokładnie ten sam skutek - duże straty, gigantyczne koszty, spadek prestiżu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mimo to dziwne, że tak duży naród tak naprawdę otwarcie nie przeciwstawił się agresorowi. Przecież posiadał sporą ilością wojska i mógł chyba liczyć na pomoc brytyjczyków? Inna sprawa, że ich postawa ( bierności) a nawet kolaboracji ( Rząd Vichy) spotkały się na końcu wojny z nagrodą. Paryż niezniszczony,pieniądze z plau Marshalla, Jedna strefa okupacyjna niemiec dla Francji, stosunkowo małe straty w ludości cywilnej w porwónaniu np. z Polską... Dziwny jest jest ten świat......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Dlaczego dziwny? Jeśli się nie walczy to nie doznaje się zniszczeń. Normalny człowiek woli troszczyć się o siebie i najbliższych a nie o całe państwo. Polak jednak woli walczyć. Czy to dobrze z jednej strony mamy piękne karty w historii z drugiej nasz kraj wygląda jak wygląda... To zreszto temat na osobną dyskusję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Francuzi zakładali , że główne uderzenie nastąpi na Linię Maginota.Nie wierzyli w powtórzenie manewru z 1914 roku. Gdy to jednak nastąpiło ,Belgowie nie zdecydowali się na wpuszczenie wojsk anglo-francuzkich odrazu. Francuzi rozproszyli sobie czołgi na całej długości frontu.Pojedyńcze dywizje nie mogły zmienić losu wojny. Noi też wola walki u Francuzów nie była tak duża jak chociażby u Polaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Forretem Francuzi pamiętający I wojnę światową postanowili czekać, na rozwój sytuacji tzw. "Dziwna wojna". Ostatecznie również nie chcieli walczyć za wszelką cenę, więc założono tam państwo Vichy, a Francuzom źle się tam nie działo. Na koniec ich jeszcze do państw zwycięskich zaliczono...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Dlaczego dziwny? Jeśli się nie walczy to nie doznaje się zniszczeń. Normalny człowiek woli troszczyć się o siebie i najbliższych a nie o całe państwo. Polak jednak woli walczyć. Czy to dobrze z jednej strony mamy piękne karty w historii z drugiej nasz kraj wygląda jak wygląda... To zreszto temat na osobną dyskusję.

Trochę to egoistyczne podejście w4w. Jeżeliby wszyscy podchodzili do tego, jak ty proponujesz, pradopodobnie żywot Polski jako Państwa skończyłby się gdzieś tak w okolicach Bolka Chrobrego. A sama Francja - jak już tu ktoś napisał, niedoceniła zagrożenia przez uderzenie z rejonu Belgii (czyli nie wszystkie warianty ichniejszy stratedzy wzięli pod uwagę. Chociaż Francuzi mieli więcej czołgów od Niemców, to czołgi te (a raczej baony) były rozproszone po całej Linii Maginota. Niemcy zaś - wykorzystując doświadczenia z Polski uderzyli pancernym klinem w miejsce, które w/g Francuzów miało byc bezpieczne, i nie do przejścia - ot, i cały sukces Hitlera w tej materii. Bo później, na próby "łatania" Frontu było już za późno...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zgadzam się z Forretem Francuzi pamiętający I wojnę światową postanowili czekać, na rozwój sytuacji tzw. "Dziwna wojna". Ostatecznie również nie chcieli walczyć za wszelką cenę, więc założono tam państwo Vichy, a Francuzom źle się tam nie działo. Na koniec ich jeszcze do państw zwycięskich zaliczono...

W kraju żab już naprawdę mało kto chciał się wówczas bić. Mając w pamięci tragedię jaką była dla Francji I WŚ woleli czekać na rozwój wypadków i za wszelką cenę zachować dla siebie spokój. Zgadzam się tutaj z Jarpenem w 100%. Gdy Niemcy zaatakowały Polskę Marcel Deat, profaszystowski działacz pytał się "Dlaczego mamy umierać za Gdańsk". Rok później nie chcieli umierać za Francję. Mieli juz dość walki, ja osobiście nie wiem czy postąpił bym inaczej. Łatwo ferować wyroki z perspektywy kilkudziesięciu lat. Wtedy mieli do wyboru albo walczyć i zginąć, albo przetrwać i po wojnie odbudować Francję.

Co do samego faktu dlaczego tak szybko Francja padła. Pierwsza część odpowiedzi jest w mojej opinii związana z tą próbą przetrwania. Druga, jak już napisał ciekawy, nie spodziewali się, że Niemcy uderzą przez Belgię. W końcu przejście przez Ardeny nie należało wówczas do najłatwiejszych. W tamtym regionie Europy było to miejsce z najgorszą siecią dróg. A tutaj proszę bardzo, błyskawiczne uderzenie, któremu jak pisał ciekawy Francuzi nie mogli się przeciwstawić. Precyzyjne i diabelnie silnie pchnięcie w nieosłoniętą część granicy francusko-belgijskiej. To musiało się skończyć klęską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Tak szybki upadek Francji wedlug mnie jest spowodowany masowym pijanstwem zolnierzy armii francuskiej jak rowniez przestarzaly system dowodzenia ,stara taktyka ,ktora siega rodem z I wojny swiatowej.. wojna pozycyjna,brak poparcia spoleczenstwa w wojnie tyle co wiem .. pozdro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tak szybki upadek Francji wedlug mnie jest spowodowany masowym pijanstwem zolnierzy armii francuskiej

Dowody proszę.

.. czekam na inne teorie

A ja czekam aż zaczniesz pisać po polsku:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Czlowieku ogladaj troche TV polecam Discovery Civilisation ;q i przestan wreszcie czepiac sie moich wypowiedzi. Jak to ty mowisz masz jakis problem pisz na priv ;q albo jezeli masz czas poszperaj glebiej w necie..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czlowieku ogladaj troche TV polecam Discovery Civilisation ;q i przestan wreszcie czepiac sie moich wypowiedzi. Jak to ty mowisz masz jakis problem pisz na priv ;q albo jezeli masz czas poszperaj glebiej w necie..

A żebyś wiedział, że na privie. I pokaż mi gdzie się Ciebie czepiam, poza pisownią i niektórymi wiadomościami?

Poprosiłem Cię o dowody tego pijaństwa. Nie podałeś mi ich. Poprosiłem Cię abyś zaczął pisać normalnie, nadal tego nie robisz. Nie stosujesz polskich znaków, znaków przystankowych. I przestań się obrażać na krytykę. Co do Discovery, napisałem żeby tego nie oglądać bo pojawia się tam sporo głupot, przekłamań, błędnych tłumaczeń. Chcesz to robić, twoja sprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.