Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Dobra książka historyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu nie można nie wspomnieć Stevena Runcimana, Dziejów wypraw krzyżowych, Warszawa 1987, t. I, II. Po prostu zabójcza lektura. Kazimierza Kumanieckiego, Cyceron i jego współcześni, to wyjątkowa monografia, napisana niespotykanym już dziś potoczystym a zarazem merytorycznie satysfakcjonującym językiem. No i Labudy, Mieszko II...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Po prostu nie można nie wspomnieć Stevena Runcimana, Dziejów wypraw krzyżowych, Warszawa 1987, t. I, II.

Zgadzam się całkowicie:) (nie wiem dlaczego pominąłeś III tom:) ) Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie że to moja ulubiona ksiązka historyczna :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(nie wiem dlaczego pominąłeś III tom:)

tom III ze względu na opisywane fakty jest dla mnie mało pasjonujący - może dlatego że Palestyna jest właściwie stracona i nie ma tego orientalnego blichtru który w tomie I i II pozwala nam przybliżyć sobie według mnie potencjalnie ciekawy i niekoniecznie od początku stracony eksperyment zbudowania trwałego Katolickiego Państwa w regionie...

Runcimana Nieszpory sycylijskie też są rewelacyjne - szkoda że nie napisał On biografii Fryderyka II....

[ Dodano: 2007-07-24, 01:04 ]

Zawsze mnie ta książka rzuca na kolana:

H.J.Berman, Prawo i rewolucja. Kształtowanie sie zachodniej tradycji prawnej, Warszawa 1995, s.668.

Można i należy wielbić Koranyego, trudno żyć bez Szczanieckiego, można sięgnąć po Maciejewskiego, należy znać Bardacha, czemu nie sięgać po Maisela, ale zapewniam - niezwykłe doznania których dostarcza wyżej wymieniona książka z powszechnej historii Państwa i prawa, filozofii prawa, są niepowtarzalne. Lepiej po tym wystrzegać się szyszkowskiej,

[ Dodano: 2007-07-24, 01:04 ]

Zawsze mnie ta książka rzuca na kolana:

H.J.Berman, Prawo i rewolucja. Kształtowanie sie zachodniej tradycji prawnej, Warszawa 1995, s.668.

Można i należy wielbić Koranyego, trudno żyć bez Szczanieckiego, można sięgnąć po Maciejewskiego, należy znać Bardacha, czemu nie sięgać po Maisela, ale zapewniam - niezwykłe doznania których dostarcza wyżej wymieniona książka z powszechnej historii Państwa i prawa, filozofii prawa, są niepowtarzalne. Lepiej po tym wystrzegać się szyszkowskiej,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Edith   

Witam :wink: Poszukuję jakiejś dobrej książki od lat przed II wojną światową do czasów współczesnych, możecie coś doradzić? Zależy mi na takich bardziej ambitniejszych, bo będe zdawać maturę rozszerzoną i potrzebuję dużo informacji. Mam b. dobre książki z wyd. PWN ale one niestety kończą się na 1939r. mam także książkę A.Garlickiego ( 1815-2004) tylko coś nie mogę się przekonać do do tego w jaki sposób została opracowana, wygodniejsze jest ułożenie wydarzeń w sposób chronologiczny. Proszę o radę :wink: Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   

Historia Powszechna wiek XVI i XVII autorstwa Zbigniewa Wójcika, a także Historia Starożytna trzech autorów - Maria Jaczynowska, Danuta Musiał i Marek Stępień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A. Kersten. "Historia Powszechna. Wiek XVII"

Jak ktoś czytał,to proszę o opinię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Historia I wojny światowej - Andy Wiest

Na lepsze opracowanie na temat I WŚ się nie natknąłem

Muszę kiedyś dorwać tę książkę, którą wymieniłeś, bo wydaje się w porządku.

A Pajewski? Natknąłeś się na niego?

http://wysylkowa.pl/ks735480.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Muszę kiedyś dorwać tę książkę, którą wymieniłeś, bo wydaje się w porządku.

Z pewnością nie jest idealna, ale zła też nie jest :P

A Pajewski? Natknąłeś się na niego?

Nie. Jeśli już Pajewski to z chęcią przeczytałbym "Buńczuk i koncerz", w końcu to moje jedne z ulubionych okresów. Jak na razie czytanie o I WŚ to dla mnie bardzo dalekie plany :D

[ Dodano: 2008-03-05, 14:34 ]

Tzn. - na Pajewskiego się natknąłem, ale go nie czytałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jak na razie czytanie o I WŚ to dla mnie bardzo dalekie plany

Mam podobnie ;) Ale akurat "I WŚ" Pajewskiego wybrałam jako lekturę do olimpiady, dlatego sięgnęłam po tę książke. Jest to kawał dobrej, fachowej książki historycznrj. Polecam. Ponad 800 stron, ale czyta się bardzo dobrze.

Ja ze swojej strony jako dobre książki historyczną wymienię:

:D "1492-1648"- Ludwik Bazylow. Znakomita książka. Pięknie napisana i jest to niemalże doskonałe źródło wiedzy (jak na moje skormne oko ;) ). Korzystam z niej bardzo często.

:P "1789-1870" M. Żywczyński- kapitalny podręcznik akademicki. Wiele się można nauczyć, a i czyta się dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony dorzucę:

B. Wołoszański - kultowy autor, wszystkie jego pozycje godne przeczytania

Jan Józef Sczepański - "Polska jesień" - pisana w formie pamiętnika opowieść ukazuje losy od początku kampanii do niewoli.

Schellenberg- Wspomnienia - jak w tytule wspomnienia waltera schellenberga z okresu świetności III Rzeszy, i zaraz po zakończeniu działan wojennych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Odnoßnie pozycji dotyczących I wojny światowej, to wydaję mi się, że praca A. Westa to głównie ilustracje o ile dobrze pamiętam. Przeglądałem i zrobiła na mnie takie sobie wrażenie.

Pajewski jest jednak kiepski. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1998 r. był to dla mnie spory wydatek, więc się zastanawiałem i przeglądałem w tę i z powrotem. Ostatecznie stanęło na nie. Dlaczego? W indeksie osób nie było Manfreda von Richthofena. Dla mnie wówczas był to wystarczający powód.

Dziś prowadzę zajęcia z I wojny światowej i z konieczności zalecam pracę Pajewskiego, jest jednak bardzo ogólna i przestarzała. Np. nie ma słowem że "Memoriał Bożonarodzeniowy" z 1915 r. to najprawdopodobniej fałszywka. A jak czytać coś przestarzałego, to już lepiej:

Dąbrowski Jan, Wielka wojna , Warszawa 1937.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
B. Wołoszański - kultowy autor, wszystkie jego pozycje godne przeczytania

Nie zgodziłbym się, to amator , a nie zawodowy historyk . Jego książki to nawet marna sensacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.