Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Wojska powietrznodesantowe w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jeśli chodzi o rozwój polskiej siły zbrojnej temat dość mało znany, niewiele zapewne osób wie jak duży był wkład Polaków w tworzenie się wojsk spadochronowych a także ich rozwój. Od pokazów harcerzy w Hadze w 1937, przez szkołę w Częstochowie aż po "polską szkołę latania". A mozę Wy macie zupełnie inne zdanie o wpływie Polaków na ten niewątpliwie innowacyjny "wynalazek"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Według książki którą czytam Polacy zaczęli produkować spadochrony w 1929 roku. A w 1936 oddział Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) organizował kursy dla instruktorów spadochronowych. Ciekawostka polscy spadochroniarze w 1939 szykowali się do zadań specjalnych w Prusach Wschodnich.Lech 1 września lotnictwo Niemieckie zniszczyło lotnisko Małaszewiczach i razem z nim wszystkie samoloty przeznaczone dla spadochroniarzy. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Według książki którą czytam

Mógłbyś podać tytuł :P

Polacy zaczęli produkować spadochrony w 1929 roku.

To nie był jednak początek spadochroniarstwa w naszym kraju. Pierwsze skoki miały miejsce już w 1922.

A w 1936 oddział Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) organizował kursy dla instruktorów spadochronowych.

Warto przy tym wspomnieć, że w tym samym roku pod Warszawą wybudowano pierwszą wieżę spadochronową, trzy lata później mieliśmy ich już 17.

Polskie wojko tak na poważnie zajęło się tego typu rozwiązaniami w 1936. Rok później przeprowadzono pierwszy wojskowy kurs spadochronowy. W kolejnym roku została dokonana imponująca prezentacja możliwości formacji spadochronowych. Pod jej wpływem dowództwo naczelne otworzyło w maju '39 pod Bydgoszczą Wojskowy Ośrodek Spadochronowy.

Ciekawostka polscy spadochroniarze w 1939 szykowali się do zadań specjalnych w Prusach Wschodnich.

Ooo, to jakoś nie obiło mi się o uszy. Mógłbyś napisać coś więcej.

PS. Ados ja rozumiem, że Ty masz dopiero 13 lat i naprawdę jestem w dużym szoku, że posiadasz tak imponującą jak na swój wiek wiedzę, ale pewne zasady pisowni mimo wszystko trzeba utrzymać. Stosuj się do tego a wszystko będzie ok :P .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Jest to książka Grzegorza Korczyńskiego pt. "Polskie oddziały specjalne w II wojnie światowej". A to tych zadaniach specjalnych nic więcej narazie nie mogę znaleźć. W książce jest wszystko o oddziałach specjalnych w 1939 jak za granicą na innych frontach. A z tą pisownią to postaram się jak najlepiej pisać jak widzisz stawiam kropki i pisze polskie znaki ale wiedz, że z polskiego dobry nie jestem i tam z dwa błędy mogą się trafić. Czytałem innych posty i powiem ci, że na innych jest więcej błędów na moim nawet ty zrobiłeś błąd "Wojko " pozdrawiam i będę pisał jak najlepiej i jak możesz to weź mi napisz co oznaczają te procenty na dole jakieś "MP" i "EXP" bo sie na tym nie znam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Czytałem innych posty i powiem ci, że na innych jest więcej błędów na moim nawet ty zrobiłeś błąd "Wojko "

I po raz kolejny będzie OT, ale taka moja dobra rada Adosie - w miarę możliwości nie zwraca się uwagi moderatorom. Tak jest na wszystkich forach, i na niektórych to złamanie regulaminu ma opłakane skutki (np. na dws-ie).

pzdr., i życzę dalszego zapału w zgłębianiu wiedzy o WO'39.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szkolenie spadochronowe było prowadzone również w batalionie "Parasol". Zaczęło się w styczniu 1944, "do 1 sierpnia 1944 r. przeprowadzono na terenie Warszawy:

- jeden uzupełniający kurs dla instruktorów spadochronowych; liczba absolwentów - 14;

- dwa kursy dla dowódców drużyn i plutonów strzelców spadochronowych; liczba absolwentów - 30;

- jeden dokształcający kurs wyszkolenia bojowego dla instruktorów spadochronowych."

Leśny obóz spadochronowy zaplanowano na wrzesień 1944...

Więcej w: Piotr Stachiewicz "Parasol", Instytut Wydawniczy PAX 1981, s. 104 - 107

Jeżeli macie problem z dostępem do źródła a temat kogoś zainteresuje, to dajcie znać - dopiszę jeszcze jakieś ciekawostki.

Pozdrawiam,

Rekin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Ciekawe jak je prowadzono nie mając samolotów i szybowców i jak zamierzano wykorzystać w działaniach regularnych batalion "spadochronowy" nie mając żadnych widoków na nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Podczas manewrów na Wołyniu we wrześniu 1938 zrzucono grupę 24 skoczków używając dwóch Fokkerów F-VII/3m. Desant zakończył się sukcesem.

To była chyba pierwsza w IIRP próba użycia jednostki powietrzno-desantowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dwie strony internetowe z wieloma informacjami, a zwłaszcza ze szczegółami tyczącymi się manewrów wołyńskich,o których pisał gregski:

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/artykul/pokaz/art,2,4,252,armie-swiata,wojsko-polskie,spadochroniarze-wojskowi-w-ii-rp

i

http://arnhem1944.civ.pl/historia_zanim.htm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.