Capricornus

Użytkownicy
 • Zawartość

  3815
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana Capricornus w Rankingu w dniu 10 Styczeń

Capricornus posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

7 Neutral

O Capricornus

 • Tytuł
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Urodziny

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  tutejszy
 • Zainteresowania
  takie tam

Ostatnie wizyty

1111 wyświetleń profilu
 1. Z internetu. Zbiory Topkapi. Ten uchodzi za własność kalifa Omara, byłby to VII wiek. Te jeszcze nie są takie dziwne, trzpień rękojeści jest w miarę prosty. Widziałem gdzieś, chyba też na "Historykach" była jakaś fotka, kilka ostrzy bez rękojeści i w nich cały trzpień był wygięty do przodu, typowo szabliście. Czyli mocno dyndające. Szkoda. Te okucia są proste? Chodzi głównie o szyjkę.
 2. Popatrz, o nich zapomniałem a te ludy też się wskazuje jako importerów szabli do Europy. Ja też nie, szable u Arabów to nieco późniejszy okres a nie czas wielkich podbojów. Chociaż, jak się przyjrzeć tym arabskim mieczom, to mają one, przynajmniej część, ciekawą konstrukcję. Prosta mieczowa klinga, ale rękojeść jest wygięta do przodu, jak w szabli. Fajne, jakoś nigdy nie spotkałem się z czymś takim. Gdzie był mocowany? Głowica miecza? Sznurek byłby naprawdę długi i trochę by to za mocno dyndało. Może tuż nad jelcem, na rękojeści... A może jeszcze inaczej. Mocowane jak wyżej, ale z dodatkowym mocowaniem do klingi. Zachowały się jakieś pochwy tych huńskich mieczy?
 3. Mi też Hunowie kojarzą się z mieczem, ale kiedyś się spotkałem z informacją, ze to właśnie oni po raz pierwszy przywieźli do Europy szablę. Mamy jeszcze Tatarów, ale to też nie jest X wiek. Może jeszcze Arabowie, ale co z ich szablami? Czy jakaś forma szabli może być czysto europejskim wynalazkiem? Co to jest ten pacior mieczowy? Można jakąś fotkę? No i tu jest problem.
 4. Dobre pytanie. Nie wiem. Powołuję się tu na zdanie autora książki - Kwaśniewicza. A jaką bronią posługiwali się Hunowie?
 5. Co to są te "sznelery"?
 6. No to jest problem. Czy późniejsi, piszący na ten temat nie poszli za autorytetem?
 7. I zamordowałem temat... Dodać mogę, że w XV wieku szabla była dosyć popularną bronią, ale wśród plebejskiej części społeczeństwa, rycerstwo szablą pogardzało nadal trzymając się miecza jako głównej broni bocznej.
 8. Z całym szacunkiem do autora, ale czy są jakieś dowody na te urwane ręce? Jak widać, autor tego opracowania też nie wie jak powinno się trzymać tą broń. Secesjonista chyba dotarł do tej pozycji, czy może podać na jakie źródła powołuje się J. Podoski pisząc tą informację?
 9. Schyłkowe średniowiecze, szable widoczne na dziełach Wita Stwosza:
 10. Jeśli prezydent [ciach] poczuł się urażony to przepraszam. Ale, skoro tak się o mnie obawiasz to zrobię secesjonistyczne [ciach]. Nie zrobię, edycja mi wygasła.
 11. Do tego, by tak się zachować trzeba mieć cojones a prezydent swoim postępowaniem cały czas pokazuje, że mu ich brak i dobrze mu z tym.
 12. Oba punkty jakoś średnio przystają do człowieka, który zyskał sobie zaszczytne miano "długopisu prezesa". Wygląda na to, że prezydent ma tylko dobrze wyglądać, dobrze się zachowywać i podpisywać wszystko, co mu partia podsunie.
 13. No właśnie, dlaczego?
 14. A mnie jakoś wcale. Akurat pani poseł Pawłowicz jest dosyć wątpliwym autorytetem w tej kwestii...
 15. O drewnianych armatach można przeczytać na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewniana_armata Nawet dwie fotki zamieścili. I tu jest o tym: http://www.konskie.org.pl/2013/01/polskie-armaty-drewniane-w-powstaniu.html