Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Inkwizycja

Rekomendowane odpowiedzi

mer   

Może warto dać jakiś ciekawy tekst - żeby nie tylko dyskutować, a także się czegoś poduczyć [jak ja to często robię :wink: ]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

To ja mam link niepoprawny politycznie (jeżeli ktoś bardzo wierzy w lewicowe "wartości" niech nie czyta :wink: ) OBRONA IKWIZYCJI

Aha a co myśle o inkwizycji moim zdanie w tamtych czasach była potrzebna, a metody śledztwa też były normalne dla ludzi w tamtych czasach tak jak obecny tryb postępowania jest dla nas.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Według mnie inkwizycja ( specjalna instytucja w Kościele ) była dobra pot tym względem, że zwalczała herezję. Ale negatywne jest to jakim to sposobem inkwizycja postępowała. Stosowała tortury i palenia skazanych na stosie.

Noi co z tego, że ktoś głosił herezję? Tam wystarczyło powiedzieć, że Ziemia jest okrągła lub mieć czarnego kota żeby po torturach spłonąć na stosie. Wiadomo średniowiecze, ciemne wieki, gdzie Kościół był autorytetem, lecz tamten okres w jego historii należy uznać za fatalny w dziejach Kościoła dziś się już moim zdaniem zmienił, ale to nie ta dyskusja żeby o tym rozmawiać. Inkwiazycja nie przyniosła żadnego pożytku, chyba, że ktoś jakiś zna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Admin ma racje, dzialania Kosciola w Sredniowieczu czesciowo przyczynily sie do tego, iz mozemy nazwac ten okres - wiekami ciemnymi.

Inkwizycja miala charakter specjaniego narzedzia ,ktorym poslugiwali sie duchowni do wali z "nieznanym i dziwnym" bo tego sie bali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Inkwizycja przede wszyskim miała charakter polityczny. Dzięki niej można było bardzo łatwo pozbyć się niewygodnych ludzi. Błędem jest myślenie, że średniowiecze jest wiekiem ciemnym z powodu inkwizycji. Apogeum palenia na stosie i moda na czarownice to XVI-XVII wiek. Najpopularniejsza inkwizycja to chyba hiszpańska(za czasów Filipa II inkwizycja zabijała tak gdzieś 1000 ludzi rocznie :shock: ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na początku lat 90 –tych XV stulecia . Król Hiszpanii wydaje edykt. Na podstawie którego to żydzi muszą uciekać z Hiszpanii lub też przejść na nową wiarę katolicyzm.

W wyniku tego edyktu działalność Inkwizycji osłabiła potęgę i zmniejszyła liczbę ludności Hiszpanii blokując rozwój sztuk, nauk, przemysłu i handlu, zmuszając wiele rodzin do opuszczenia królestwa,(setki tysięcy musi uciekać) podżegając do wygnania Żydów i Maurów, oraz zabijając na stosach ponad trzysta tysięcy ofiar." (History of the Inquisition, R. W. Thompson Papacy and the Civil Power, New York, 1876, s. 82).

Co powiecie na te 300 tysięcy - prawda, czy przesada autora ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Cóż dzisiaj pewni idioci mieniący się mądrymi publicystami i prowadzący programy w TVP(ring) twierdzi że w Hiszpanii Inkwizycja zabiła nie więcej niż 2500 ludzi z czego większośc to przestępcy. Liczba 300 000 jest baaaaaaaaaaaardzo zawyżona jednak nie popadajmy w skrajności znalazłem w wiki ciekawy artykuł nt. liczby ofiar w Hiszpanii.

Jeżeli chodzi o Hiszpanię Lea nie był w stanie podać tak dokładnych danych [11]. Hernando de Pulgar (Crónica, P. ii, cap. Lxxvii), sekretarz królowej Izabeli, odnotował, że w całej Hiszpanii w okresie ok. 1478-1490 wyrokiem trybunałów inkwizycyjnych na stos posłano 2000 ludzi [12]. Liczba ta pozostaje w zgodzie z danymi Bachillera Andrésa Bernáldeza (Hist. de los Reyes Católicos), według którego w samej tylko Sewilli do roku 1488 spalono na stosie 700 heretyków [13]. Z kolei Zurita (Anales, Lib. xx, cap. xlix), XVI-wieczny sekretarz Inkwizycji, podał, że w samej Sewilli do roku 1520 spalono ponad 4000 osób. Przy czym zaznaczył on, iż dane te są przybliżone biorąc pod uwagę fakt, że w samym arcybiskupstwie Sewilli potępiono ponad 100.000 heretyków powracających do judaizmu [14]. Inkwizytor Lodovico Paramo także twierdził, że w Sewilli w latach 1480-1520 spalono 4000 ludzi, zaś 30 tysięcy "pokutujących" skazano na inne kary[15]. Znacznie mniejszą liczbę heretyków spalonych w Sewilli (niecałe 1000 osóB) podaje inskrypcja umieszczona w 1524 roku nad bramą zamku Triana będącego siedzibą tamtejszego trybunału inkwizycyjnego, jednakże jej treść nie jest do końca zrozumiała [16].

Dokumenty pochodzące z pierwszego okresu działania Inkwizycji hiszpańskiej w innych miastach także wskazują na rzetelność powyżej przytaczanych relacji:

* Valladolid do 1492 - 50 spalonych na stosie[17];

* Toledo 1485-1501 - 250 spalonych na stosie[18];

* Saragossa 1485-1502 - 119 spalonych żywcem oraz 5 poćwiartowanych, ściętych lub uduszonych przed spaleniem[19];

* Barcelona do 1498 - 13 spalonych żywcem oraz 10 uduszonych przed spaleniem[20];

Te okrojone dane mówią o absolutnym minimum 447 osób spalonych od 1478 do 1502 roku przez ważniejsze trybunały inkwizycyjne w Hiszpanii nie licząc wyroków wydanych w Sewilli. Dodatkowo Lea podaje niekompletną liczbę (nazwiska w porządku alfabetycznym A do N) 515 spalonych w Walencji w okresie 1485-1592[21] oraz 139 spalonych na Majorce w latach 1488-1691[22]. Trybunały w mniejszych miastach wbrew pozorom nie były łagodniejsze. John Longhurst przytacza przykład Guadalupe, gdzie w ciągu kilku miesięcy roku 1485 (zanim miejscowy trybunał został wchłonięty przez ten w Toledo) spalono żywcem 53 Żydów-heretyków[23]. W Ciudad Real w latach 1483-1485 skazano na stos niemal 300 Żydów, jednak w części przypadków spalono kukły potępionych uchodźców, co oznacza, że od kilkudziesięciu do ponad dwustu 'heretyków' spłonęło osobiście[24]. W późniejszym okresie liczba spalonych na stosach w Hiszpanii była znacznie mniejsza. Według Payna w latach 1543-1684 na podstawie zachowanych dokumentów Inkwizycja posłała w tym kraju na śmierć mniej niż 1000 osób[25]. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje oraz fakt, iż w okresie 1490-1543 Oficjum działało dosyć intensywnie można by oszacować absolutne minimum ofiar Inkwizycji w Hiszpanii na ok. 4000 heretyków (gł. Żydów) spalonych na stosie.

Czarownice w Europie

Według sycylijskiego inkwizytora Lodovico Paramo Inkwizycja w przeciągu 150 lat począwszy od roku 1404 posłała na stos co najmniej 30.000 czarownic (dzieło Paramo zostało wydane w Madrycie w 1598 a podane przez niego informacje dotyczą okresu jeszcze wcześniejszego)[26].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem Inkwizycji. Nie mozna tak po prostu torturowac i zabijac ludzi w bezmyslny sposob tylko dlatego, ze jest się innego wyznania. Ja jestem katolikiem, wierze bardzo mocno, ale tolerancja (nawet religijna) to podstawa. Powinna wowczas powstac Wielka organizacja, ktora chronilaby protestantow przez fanatyzmem Inkwizycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bafomet   

inkwizycja to największy błąd po wyprawach krzyżowych. pozostawił tak ogromną blizne na kościele katolickim że do dziś jest ona widoczna i rozpamiętywana. w czasach innocentego III i grzegorza IX występował tzw. fanatyzm religijny. kościół w tamtych czasach całkowicie minoł się z powołaniem, zamiast szeżyć kulture miłości to siał strach i nienawiść. inkwizytorzy popełnili wiele błędów osondzając niesłusznie i uśmiercająć tysiące, kto wie może dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi. ale należy zdać sobie sprawe z tego że średniowiecze to okres w którym najintensywniej rozwijał się kult szatana więc kościół musiał podjąć konkretne kroki. czy zrobił słusznie??? nie dowiemy się tego, bo czy były jakieś inne metody walki ze złem??? zapewne... a walki z szatanem??? nie sądze. dla ciekawych to inkwizycja nadal istnieje tylko pod inną nazwą, jest to "kongregacja do spraw i nauki wiary" taki odpowiednik średniowiecznej inkwizycji...:P pracował tam obecny papież..:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Moim zdaniem Inkwizycja miała charakter czysto polityczny - w tamtych czasach Kościół był silnie skorumpowany i podzielony na frakcje, które walczyły o wpływy w Europie. Inkwizycja umożliwiała pozbycie się "niewygodnych" osób, a ci, którzy byli jej ofiarami, często stanowili przeszkodę dla ludzi żądnych władzy i wpływów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

De Torquemada nie mógł wpaść na lepszy pomysł wzmocnienia katolicyzmu w Hiszpanii. :roll: Pod byle powodem (posiadanie czarnego kota, poglądy zbliżone do kopernikowskich, czy nawet zwykłe sąsiedzkie niesnaski - sąsiad mógł donieść na sąsiada, że jego żona lata na spotkania z diabłem). Tolerancja ponad wszystko! Pozostawieni w spokoju innowiercy (czego przykładem jest RON) są nieszkodliwi, niszczeni - działają na niekorzyść państwa ( czego przykładem jest odwołanie edyktu nantejskiego przez Ludwika XIV - tysiące najbogatszych, najlepszych pod wieloma względami obywateli zaczęło pracować na pożytek wrogów Francji). A palenie czarownic to już czysta głupota (przynajmniej dziś).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Pamiętam, jak Jan Paweł II przepraszał za błędy Inkwizycji, o jakie błędy chodziło, nie było określone.Ja natomiast nigdzie nie słyszałem, by kościół potępił Inkwizycje,no chyba, że uszło to mojej uwadze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.