Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Quiz II wojna światowa - edycja 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Pudło! :)

Wolf pisał o pewnym generale SS, który przedzierał się z północy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dowódca VI Korpusu SS Obergruppenführer Walter Krüger starał się przebijać z Kurlandii przez Litwę do Prus Wschodnich. Ginie śmiercią samobójczą 22 maja 1945(bądź 20 maja).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie poddajesz się, secesjonisto. :)

Dobrze.

Dodam, że inną ciekawą bitwą była bitwa pod Slivicami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ów Walter Krüger to w tym okresie nie uczestniczył w żadnej bitwie, ot zostali wytropieni przez patrol. :)

Co do funkcjonariuszy policji bezpieczeństwa i SD w Polsce mają kolory:

Czerwony

Zielony

Niebieski

Brązowy

Czarny

... kolejności nieprzypadkowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Secesjonisto, musisz zrozumieć, że nie każdy ma dostęp do takich materiałów.

Poza tym, drugi już raz apeluję, by pytania związane z okresem okupacji i PPP zadawać w innym quizie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie bardzo rozumiem jak dokumenty Gestapo mogą się wiązać z PPP, czy nawet okupacją skoro sprawa o której pisałem jest datowana jeszcze przed 1939 rokiem.

Secesjonisto, musisz zrozumieć, że nie każdy ma dostęp do takich materiałów.

Wystarczy czytać publikacje GKBZH, choćby typu S. Biernacki "Okupant a polski ruch oporu. Władze hitlerowskie w walce z ruchem oporu w dystrykcie warszawskim 1939-1944".

Przy całej swej ograniczoności intelektualnej rozumiem, że nie każdy miał dostęp.

W swej nieograniczonej ufności w szerokie horyzonty ludzi zainteresowanych historią, staram się domniemywać że czytają nie tylko o bitwach i starciach zbrojnych.

Pytanie wycofuję i przechodzi w ręce chętnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ależ nie wycofuj tego pytania!

Jestem pewien, że ktoś się skusi.

Wyrażam tylko swoje dziecięce tupnięcie nogą, że nie mogę znaleźć odpowiedzi. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To powrócę do pytania...

To kwestia jak zidentyfikować osobę robiącą adnotacje, a nie podpisującą się nazwiskiem.

Jak zauważyłem wiele osób na tym forum miało do czynienia z dokumentami policyjnymi bo o nich piszą, stąd pytanie zdaje mi się być łatwym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem, że dla historyków to pytanie nie będzie nadto trudnym... :)

Co jak co, ale machinę biurokratyczną Niemcy mieli rozwiniętą, często na dokumentach z okresu okupacji widnieją odręczne notatki i uwagi. W większości nie są podpisane, ale znając strukturę i obsadę danego urzędu łatwo zidentyfikować kto robił te uwagi.

W gestapo, czy szerzej władzach bezpieczeństwa rygorystycznie przestrzegano zasady, jaki kolor ołówka przysługuje funkcjonariuszowi danego szczebla:

Komendant - czerwony

Jego zastępca - zielony

Kierownik wydziału - niebieski

Kierownik referatu - brązowy

Referent - czarny

To może coś łatwiejszego:

A-Person - któż zacz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, A-Person od Auskunft, oznaczenie obowiązujące obok podobnych:

V-Leute, Gewährmänn.

W innych służbach stosowano podział na Beobachter, Kontaktmänner, Vertraunsmänner, Zubringer, Gewährmänner.

W Twoje ręce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
szaser   

Dziękuję.

Kiedyś IIWŚw. była moją pasją,icoś jeszcze pozostało.

Pytanie:Samoloty z jakiego lotniskowca zatopiły okręt,który był flagowym okrętem wiceadm.Mikawy w czasie bitwy koło wyspy Savo?.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.