Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Znalazłem na strychu...

Rekomendowane odpowiedzi

0jciec   

Tak, to ta Niedrzwica. :)

Znalazłem tylko dwie książeczki, jedna gdzieś się zapodziała, a dane napiszę we wtorek.

Płaszcz też zobaczę we wtorek. Te pociski nie są na łódce, są przymocowane do taśmy, one pasują i do Mausera, i do Mosin'a, Chauchat'a, Bergman'a wz. 1915, Maxim'a, Browing'a wz. 28 i 30 oraz do Hotchkiss'a wz. 1914.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No, wiesz, naboje do Mosina miały nieco szersze denko niż do Mausera, więc amunicja do Mosina nie mogła pasowac do Mausera i na odwrót.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alkasyn   

...a mnie chyba nikt nie przebije. Podczas kopania fundanentu pod garaż znalazłem z ojcem metalową skrzynie(ok. 75cm na 30cm)pełną amunicji do Mausera.

hmmm...saperzy byli :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Strychy to kopalnia fantów w bardzo dobrym stanie . Kiedyś latałem z piszczałką a teraz penetruję właśnie strychy ;) Warto to robić bo rzeczy jakie tam się znajdują mają wartość historyczną i nie tylko ..... :lol:a stan w jakim sie znajdują jest często rewelacyjny . Jeżeli spojrzymy na zagadnienie poważniej to można stwierdzić że przeciętny śmiertelnik i tak nie wie co ma , więc wybawcie go od kłopotu , bo ten jego kłopot to Wasza radość . Chwalenie się tym co znalazłem uważam za próżne , jednak zachęcam wszystkich by zajrzeli na strych , bo warto .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
zachęcam wszystkich by zajrzeli na strych , bo warto .

Taa... Jakieś dwa lata temu postanowiłem spenetrować strych starutkiego drewnianego domku pradziadka, w nadziei znalezienia wzmiankowanych fantów. Rozbiłem młotkiem kłódkę, gwałtownie szarpnąłem za drzwi, i ... nadziałem się na gniazdo os ("gruchę"), które umieszczone było po drugiej stronie drzwi :twisted: . Nawet błyskawiczny skok z dachu mi nie pomógł - ze 3, lub 4 sztuki mnie dopadły ;) Na szczęście nie byłem uczulony, i po spaleniu gniazda dostałem się do "sezamu". Jakież mogło być moje rozczarowanie, gdy na strych znalazłem stre, porozwalane meble z lat 70 - tych i 80 - tych ubiegłego stulecia ...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

U mojej koleżanki na podwórku znaleziono szczątki partyzantów, mieli nieśmiertelniki. Do tej pory nikt ich stamtąd nie zabrał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To partyzanci nosili wojskowe metalowe nieśmiertelniki ? Sądziłem, iz przed akcją (i nie tylko) pozbywali się wszelkich dokumentów i identyfikatorów, mogących pomóc w ustaleniu ich tożsamości, i co za tym idzie - uniknięciu ewentualnego odwetu dokonanego na ich rodzinach ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

No nie wiem, w każdym razie oni zostali znalezieni w lesie,bo to leśniczówka i podobno w czasie wojny partyzanci współpracowali z jej mieszkańcami czy jakoś tak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dziongo - mogli to być żołnierze z września 1939r. Na twojej zamojszczyźnie swój epilog znalazło większość dywizji i brygad biorących udział w Wojnie Obronnej (Tomaszów Lub., Tarnawatka, Biłgoraj, Krasnobród, Zwierzyniec, etc.). Nie wykluczone też, iż groby te mogą pochodzić z 1944r., kiedy to sowieckie hordy "wyzwalały" naszą lubelszczyznę. Niemniej jednak - sprawa ciekawa, i warta zbadania.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
mogli to być żołnierze z września 1939r

Możliwe, nie wiem, podejrzewam, że koleżanka też tego nie wie.

sprawa ciekawa, i warta zbadania.

Ciekawa owszem, warta zbadania jak najbardziej, ale myślę, że też byłoby przyjemniej nie mieć na podwórku zwłok :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

Ja mieszkam w małej miejscowości koło Lublina.

Dziadek mój mieszka tam od urodzenia i od niego wiem takie rzeczy jak:

1. Niedaleko mojego domu został pochowany niemiecki żołnierz z całym umundurowaniem i bronią. Oczywiście nie sprawdzałem niech sobie leży w spokoju(*)

2. Mam 50 metrów do małej rzeczki z prawej strony domu. dziadek mi mówił że tam partyzanci masowo zatapiali broń. I to już sprawdziłem z zadowalającym skutkiem ^_^

Razem z dziadkiem poszliśmy tam w wakacje i za pomocą gołej stopy mieliśmy zahaczać o broń i ją wyjmować.

Ileż tam tego było!!

Wszystko oczywiście buło w większym stopniu zerdzewiałe ale trafiło się kilka rzeczy naprawdę cennych:

1. 8 pasów z nabojami (kalibru nie rozpoznałem za bardzo przeżarte rdzą)

2. MP40 w dobrym stanie (działał jeszcze spust!!!)

3. 3-4 pistolety marki nieznanej ( rdza :( )

4. Kilka klamer od pasów NIEMIECKICH (widać było po oznakowaniu i napisach wyrytych po niemiecku)

5. 2x Chełm WP w znośnym stanie

6. Kilka innych dziwnych przedmiotów przeżartych rdzą ale wszystko wyglądało na części umundurowania w większości niemieckiego.

Z tego wypadu wzięło się moje zainteresowanie Historią Uzbrojenia i ogólnie II Wojną Światową ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Ja kiedyś w ogródku wykopałam składany scyzoryk, wyglądał na dość stary i miał coś wyryte na rękojeści, ale byłam mała (miałam może z 8 lat) i wyrzuciłam go za płot. Teraz raczej go już nie znajdę ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
5. 2x Chełm WP w znośnym stanie

"Salamandry" wz. 31 ? Nie chciałbyś odsprzedać z jednej sztuki ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.