Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zajmując się bronią w konflikcie japońsko-rosyjskim 1904-1905 doczytałem, że używano tam Mosina wz. 1891,w ZSRR zmodyfikowano karabina na wz 1891/30. Zastanawiam się nad tą trzydziestką.Zapewne jest to kaliber w starym systemie liniowym, ale nie za bardzo wiem, jak to przeliczyć.Niby założenie jest takie, że kaliber 30=0,3 cala=7,62. Zastanawia mnie jak to jest przeliczane? A może w tym całym oznaczeniu ta 30 odnosiła się do długości lufy, bo jak zapewne koledzy wiedzą długość lufy niekiedy podana jest również w kalibrach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy oznaczenie 1891/30 nie oznacza po prostu modernizacji tego karabinu z końca lat 20-tych (stąd 30 jako skrot od 1930 czyli wprowadzenia do służby)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest w tym sens.To by się akurat zgadzało z okresem modernizacji tej broni, była gdzieś modyfikowana pod koniec lat dwudziestych. Błędnie założyłem, że używali tej wersji podczas wspomnianej wojny-teraz, by się zgadzało. Używano wzoru 1891, wzór 1891/30 powstał już w ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rzeczywiście jest w tym sens

ale by się nie zgadzało z

bronią w konflikcie japońsko-rosyjskim 1904-1905

Pozdrawiam ;)

Ps Nie wiem, czy Łyzio wyedytował post, albo ja nie zauważyłem zdania zaczynającego od "Błędnie założyłem..", ale mój post stracił sens :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Jako ciekawostkę dodam, że konkurencyjny karabin Leona Naganta miał kaliber 3,5 linii czyli 8,89 mm. Gdyby Rosjanie wybrali ten właśnie nabój, byłby to największy z nowoczesnych naboi małokalibrowych tego okresu. W czasach późniejszych mogłby to mieć interesujące implikacje. Prawdopodobie np. szybko okazało się że nabój jest za mocny do broni indywidualnej i stałoby się to bodźcem do wprowadzenia w broni indywidualnej naboju mniejszej mocy (który dziś nazwalibyśmy pośrednim) z pozostawieniam tego dużego w karabinach maszynowych. W przypadku tych ostatnich duży kaliber umożliwiłby też później wprowadzenie bardziej efektywnych pocisków zapalających czy ppanc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

A ja jako ciekawostkę podam, że Niemcy w czasie I wojny światowej zdobyli tyle Mosinów, że część przerobili na nabój Mausera 7.92 mm. Bodaj 500 sztuk tych zmodyfikowanych zapałętało się w niemieckich tajnych składach broni w okresie międzywojennym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

A ja jako ciekawostkę podam, że Niemcy w czasie I wojny światowej zdobyli tyle Mosinów, że część przerobili na nabój Mausera 7.92 mm.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale czy i Polska nie używała w okresie międzywojennym takich Mosinów, przekonstruowanych na standardowy nabój 7,9x57?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Popraw mnie jeśli się mylę, ale czy i Polska nie używała w okresie międzywojennym takich Mosinów, przekonstruowanych na standardowy nabój 7,9x57?

Używała i to całkiem sporo - w sierpniu 1939 roku mieliśmy ich 76 400 szt.

Nosił oznaczenie wz. 1891/98/25

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.