Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Memoriał dotyczący granic polski

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

mam problem, dostalem prośbę - pytanie od jednej z naszych "świeżynek" studentki bezpieczeństwa narodowego w sprawie memoriału dotyczącego bezpieczeństwa Polski [w tym granic]. Ponoć zostal wymieniony bez tytułu [chyba , że to jest tytuł]. Z tego co zrozumiałem, mogło być ich kilka, i należalo je opracować.

Ja wiem o jednym memoriale Stachiewicza dotyczących wydatkowania pieniędzy na armię.

Jeżeli ma ktoś jakieś pomysły i ew. źrodla proszę o pomoc w imieniu owej "świeżynki"

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wstydzik   

Witam :D dzięki FSO za założenie tego postu. No więc tytułu nasz wykładowca nie podał...;/ Powiedział tylko ma być to memoriał dotyczący bezpieczeństwa granic polski z okresu 20-lecia międzywojennego...i powiedział również że to nie jest łatwe zadanie ... będziecie mieli z tym problem...;) gdzie można tego szukać...?? w bibliotece wszystkie możliwe źródła przejrzałam... i znalazłam 2 memoriały...ale nie odnośnie polski... baardzo proszę o pomoc..:(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ja znam coś takiego Studium planu strategicznego Polski przeci Niemcom Kutrzeby i Mossora, oprac. Marek Jabłonowski i Piotr Stawecki, Warszawa 1987. Może się przyda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Sprawa granic najbardziej była roztrząsana w Wersalu, a memoriały były standardową metodą oddziaływania na komisje. Stąd sprawdź to co Ci powyżej podałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

powiedział tylko ma być to memoriał dotyczący bezpieczeństwa granic polski z okresu 20-lecia międzywojennego...i powiedział również że to nie jest łatwe zadanie

Podane przeze mnie wydawnictwo zawiera ocenę wszystkich aspektów na wypadek wojny z Niemcami - samymi i nie tylko - przemysł, ludność i na 99% procent granice.

Ewentualnie może będzie to w Pomorze Gdańskie X - XX wiek. Koncepcje militarnego wykorzystania - tytuł z pamięci, więc pewnie z Błędem. Było też coś o strategicznej roli Wisły w dziejach - może tam ktoś korzystał z tego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Sprawdziłem na półce i R. Dmowski Polityka Polska i odbudowanie państwa zawiera w tomie 2 np memoriał o terytorium państwa polskiego złożony Wilsonowi, oraz notę w sprawie granic zachodnich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wstydzik   

dzięki WAM wielkie...ale i tak jedna z podanych książek Dmowski - wypożyczona a ta druga w ogóle w katalogu nie istnieje czyli jej biblioteka nie posiada...;/ehhh mimo wszystko dzięki!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

wstydzik - zawsze są biblioteki narodowe, w stylu Jagiellonki. Takie biblioteki powinny mieć wszystkie pozycje wydane w Polsce, zwlaszcza z lat powojennych. Tam spróbuj poszukać.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   

Do wyboru, do koloru:

1. Studium operacyjne na wypadek agresji niemieckiej z czerwca 1920 r.

2. Podstawy do planu obrony Polski do r. 1925 autorstwa gen. Paula Henrysa, szefa Francuskiej Misji Wojskowej

3. Opracowanie O. III Ścisłej Rady Wojennej z 17 VI 1921 r. pt. Wojskowo-polityczne podstawy do opracowania planów obrony państwa

4. Opracowanie O. II SGen. (a dokładniej szefa Oddziału - ppłk. Ignacego Matuszewskiego) Polityka zagraniczna z punktu bezpieczeństwa widzenia państwa z 4 II 1922 r.

To tylko lata dwudzieste - a raczej ich początek. Część tych dokumentów była publikowana w całości bądź we fragmentach, niektórych należy szukać w archiwach - w praktyce w Archiwum Akt Nowych.

Edytowane przez Woj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie sapiens tak:

Albo zadanie w intencji wykładowcy jest prościutkie i chodzi o memoriał(y) Dmowskiego i wystarczy rzeczywiście wpisać w Google "Dmowski" i "memoriał", albo zadanie jest dla super ambitnych i należy przekopać ww. literaturę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.