Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Licencje i technologia

Recommended Posts

FSO   

Witam;

PRL lat 70- tych to skok gospodarczy, niemożliwy bez zakupów licencji i technologii. Zaczęło się to nieco wcześniej [późny Gomulka], skończylo Stanem Wojennym [w czasie którego wprowadzono sankcje gospodarcze, co definitywnie przerwalo prowadzone rozmowy]. Jak ocenić wplyw kupionej technologii, czy techniki na rozwój gospodarczy kraju wtedy i teraz?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bywało, że zakup licencji wymuszała postawa Wielkiego Brata, oto np. (z sobie wiadomych powodów) władze ZSRR blokowały podjęcie przez Polskę produkcji turbin o mocy 200 MW nie wydając zgody na eksport odpowiednich odkuwek. W konsekwencji licencję na ów wyrób Polska zakupiła w Szwajcarii.

/za: A. Skrzypek "Mechanizmy autonomii. Stosunki polsko-radzieckie 1956-1965", Pułtusk-Warszawa 205, s. 248/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 16.02.2011 o 22:23, FSO napisał:

Do autobusów Berlieta stosowano słabsze silniki Leylanda, które już produkowaliśmy... Negocjowano n.p. zakup licencji na silniki 1,6 , 1,8 i 2,0 oraz silnik dieslowski, ale ten ostatni odrzucono, z powodu ceny, oraz tego, że Polak mimo wszystko potrafi. Konstruowano własny, m.in. na bazie tego co nasi technicy podejrzeli...

 

Nie znam się na szczegółach motoryzacji okresu PRL, ale czy rzeczywiście we francuskich samochodach montowano u nas angielski silnik?

Kiedy Andrzej Górecki (jako dyrektor PHZ "Polmot") podpisywał umowę z Paulem Berlietem w sierpniu 1972 r. na produkcję autobusów w Jelczu, czy nie zawarto w niej, że będzie to produkcja w całości z części francuskich?

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Bydgoska Fabryka Mebli w połowie swojej produkcji wykorzystywała wzorce zagraniczne m.in. utrzymywała stały kontakt ze szwedzką firmą IKEA - ta dostarczała do Bydgoszczy kompletną dokumentację techniczną wraz z określeniem szczegółowych wymagań konstrukcyjnych. Co ciekawe meble te sprzedawano pod szyldem IKEA w całej Europie :)

 

 

Edited by bavarsky

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
3 godziny temu, bavarsky napisał:

Co ciekawe meble te sprzedawano pod szyldem IKEA w całej Europie :)

No IKEA szuka na całym świecie jak najtańszych wykonawców.

Wtedy do tej grupy zaliczały się kraje Europy wschodniej. Teraz chyba bardziej Azja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

co definitywnie przerwalo prowadzone rozmowy

Sprawy dokładnie nie pamiętam, ale "pod koniec Gierka" prowadzone były rozmowy w sprawie licencji na nowego, małolitrażowego Fiata. Chyba chodziło o "Pandę", z tym, że kojarzę jakiś "kryptonim" (Fiat Zero??? - choć samochód o takiej nazwie był o wiele wcześniejszy).

Rozmowy zakończyły się fiaskiem, ale nie wiem, czy z powodów finansowych, czy politycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.