Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pat11

Nazewnictwo w SS

Rekomendowane odpowiedzi

pat11   

Witam, mam problem i bardzo prosiłbym o pomoc. Czytałem lekture której bohater był oficerem SS i mam pytanie czy można go nazwać żołnierzem.

Pozdrawiam, z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie czy można go nazwać żołnierzem.

A czemu by nie?

Czytałem lekture której bohater był oficerem SS

A co to za lektura? Informacja ta mogłaby nam pomóc Ci odpowiedzieć na te pytanie. :wink:

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pat11   

zapomniałem podać nazwy :/

"Niemcy" Leona Kruczkowskiego

Na spr napisałem że Willi był żołnierzem. Czy to jest prawda?

Był on oficerem SS.

Dzięki za pomoc, Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie SS, Allgemeine-SS czy Waffen-SS. Tylko tych ostatnich można nazwać żołnierzami, to faktycznie jednostki frontowe. U Kruczkowskiego, z tego co pamiętam, to nie było Waffen-SS, tylko jednostki okupacyjne, czyli policyjne, więc raczej podchodzi to pod Allgemeine-SS. Czyli napisz funkcjonariusze SS i po sprawie :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Vissegerdem, że Willi Sonnenbruch nie zasługuje na miano żołnierza. Ewentualnie w stosunku do Waffen-SS to miano może być stosowane (nie wnikam tu w ocenę tych formacji, skądinąd zróżnicowanych np. etnicznie).

[ Dodano: 2008-11-13, 11:06 ]

Podejrzewam jednak - jeżeli był to sprawdzian z polskiego - że nauczyciel nie będzie za bardzo wdawał się w subtelności rozróżnienia pomiędzy hitlerowcami w mundurach. Mam przynajmniej taką nadzieję. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

Bruno masz rację, takie subtelności typu jednostki frontowe vs jednostki okupacyjne nie są rozróżniane. W ogólnym odczuciu SS-man, czy oficer SS to smętny typ, w czarnym [ciemnym] mundurze, z charakterystyczną trupią czaszką zaprowadzający "nowy lad".

Z drugiej strony cala masa osób wojowala na froncie wschodnim czy zachodnim z lepszym czy gorszym skutkiem w dywizjach utworzonych przez SS [np. Totenkopf] lub wojskach Waffen-SS. Oni byli zolnierzami, walczyli, jak każdy szeregowy żolnierz Wehrmachtu, z tym, że zdarzalo się że byli wykorzystywani do "akcji porządkowych" na tylach frontu.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie, nie, esesman to brutalny facet w czarnym mundurze z krzykliwą opaską na ramieniu. Jak Hermann Brunner.

''Totenkopf'' była dywizją Waffen-SS.

Formacje policyjne? Czy ja wiem, czy takie kanalie z ''Polizei'' czy ''Dirlewanger'' zasługują na miano żołnierzy. Raczej nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czy takie kanalie z ''Polizei'' czy ''Dirlewanger'' zasługują na miano żołnierzy.

Akurat to czy zasługują na miano żołnierza jest mało ważne, ważne jest czy SS, ''Polizei'' czy ''Dirlewanger’’ było w ramach organizacji wojskowej, jeśli tak to byli to żołnierze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Pytanie brzmi: czy można bohatera uznać za żołnierza. Ja to rozumiem dwuznacznie: morderca w esesowskim mundurze może być uznany za żołnierza(bo przecież Waffens-SS bylo organizacją wojskową) i partyzant też może być uznany za żołnierza, choć nie ma munduru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze kojarzę (to już było ze 100-lat temu jak czytałem "Niemców") o Willim wiadomo tyle, że "pracował" w okupowanej Norwegii. Czyli raczej nie Waffen-SS, co by go wykluczało z grona żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bruno - zależy jeszcze gdzie w Norwegii, podejrzewam, że mogly tam też stacjonować różne wojskowe jednostki SS.

Btw. w wielu wypadkach pod Waffen SS podleglaly różnego rodzaju karne bataliony które wykonywaly jak w każdym wojsku najczarniejsza frontową robotę. Przy tak brutalnej wojnie jak druga światowa dużo jednostek wykonywalo także, inne "niefrontowe" roboty w stylu walki z partyzantami, albo pomoc "typowym" SS-manom, tym od zaprowadzania "Nowego Ładu".

[vide G. Sajer ; S. Hassel]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli dobrze kojarzę (to już było ze 100-lat temu jak czytałem "Niemców") o Willim wiadomo tyle, że "pracował" w okupowanej Norwegii.

A nie w Danii przypadkiem?

Zresztą ani w Danii, ani w Norwegii nie stacjonowało zdaje się Waffen-SS (na stałe), jeśli tak, to tylko w celach szkoleniowych lub uzupełnień, na pewno nie pełnili funkcji administracyjnych, a takie sprawował nasz Willi, więc był z Allgemeine-SS.

Można być i żołnierzem i mordercą, tak, jak pisze Andrea$, jedno drugiemu nie przeczy. Trudno jednak nazwać żołnierzami członków Allgemeine-SS, czyli członków jednostek administracyjnych, porządkowych, czy członków załóg obozów koncentracyjnych. Tych ludzi tylko karnie wysyłano na front.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Trudno jednak nazwać żołnierzami członków Allgemeine-SS, czyli członków jednostek administracyjnych, porządkowych, czy członków załóg obozów koncentracyjnych. Tych ludzi tylko karnie wysyłano na front.
]

To żołnierzem można nazwać tylko tego, który był na froncie? To musielibyśmy większości ludzi służącej w naszej armii odmówić miana żołnierza.

Wojsko ma w swojej ofercie także różne jednostki niefrontowe i to chyba nie eliminuje ludzi służących w tych jednostkach z żołnierskiego fachu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornusie, chodziło mi o rozdzielenie jednostek typowo wojskowych SS od tych, które miały charakter typowo policyjno-porządkowy. Oczywiście, że masz rację.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.