Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

D

Recommended Posts

Estera   

D

Decres Denis (1761-1820) książę, wiceadmirał, minister marynarki; w 1800 r. prefekt morski Lorient; dowódca eskadry w Rochefort; od 1801 do 1814 i w 1815 r. minister marynarki. 22 listopada 1820 r. odniósł rany na skutek zamachu bombowego zorganizowanego przez jego służącego. Służący wyrzucił jego ciało przez okno. Denis Decres przeżył to wydarzenie, ale zmarł 7 grudnia 1820 r. z powodu odniesionych ran.

Share this post


Link to post
Share on other sites
piterzx   

Dąbrowski Jan Henryk (1755-1818) generał polski, twórca Legionów Polskich we Włoszech u boku Napoleona; od 1792 r. w armii polskiej, w 1794 r. sprzeciwił się likwidacji wojska i ze swoją kawalerią wyruszył z Ostrołęki wzdłuż granicy pruskiej, walczył w powstaniu kościuszkowskim, zmusił do wycofania się wojsk pruskich spod Warszawy wyruszając z wojskiem do Wielkopolski. W 1797 r. utworzył Legiony Polskie, w 1799 r. dowodził I Legią nad Trebbią i pod Novi, w 1806 zorganizował powstanie w Wielkopolsce przeciwko Prusakom, w 1807 r. jako dowódca III dywizji walczył pod Tczewem, Gdańskiem i Frydlandem. Po przekazaniu dowództwa wojsk Księstwa Warszawskiego ks. J. Poniatowskiemu odsunął się od czynnej służby wojskowej. W kampanii rosyjskiej 1812 roku dowódca XVII dywizji, wsławił się w bitwie nad Berezyną, w 1813 r. walczył pod Lipskiem, po śmierci ks. J. Poniatowskiego dowódca wojsk polskich. W Królestwie Polskim członek Komitetu Wojskowego, senator, wojewoda, szybko jednak wycofał się z życia politycznego.

PS Esterko, zatem i ja dołączam się do tworzonej Encyklopedii i służę hasłami związanymi z Polską i Polakami :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drogheda Light Horse - przydomek brytyjskiego 18 regimentu lekkich dragonów, pochodzący od irlandzkiego rodowodu jednostki

Diehards The - przydomek brytyjskiego 57 regimentu piechoty (57th Foot), pochodzący od okrzyku rannego dowódcy regimentu w bitwie pod Albuera.

Devil’s Own – przydomek brytyjskiego 88 regimentu pieszego (88th Foot), pochodzenie nieznane

Death of Glory Men – przydomek oddziałow brunszwickich służących w Hiszpanii, wywodzący się od symbolu czaszki noszonego na czakach

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Dragoni - (franc. dragon – smok, nazwa wywodząca się od karabinka noszonego przez żołnierzy tej formacji), rodzaj jazdy liniowej, przeznaczonej do działań nie tylko konno, ale także pieszo. We francuskiej armii przedrewolucyjnej było 18 takich pułków. W czasie Rewolucji powstały 3 dalsze, a w 1803 roku Bonaparte zwiększył ich liczbę do 30 (chciał wykorzystać regimenty dragońskie przy lądowaniu w Anglii jako formacje piesze, ktore zdobyłyby rumaki na miejscu). W 1806 roku utworzono regiment dragonow gwardii cesarskiej – jednostka ta zasłynęła w 1809 roku, gdy przebyła w 63 dni 280-kilometrową trasę z Hiszpanii pod Essling, nie tracąc po drodze ani jednego człowieka ani konia.

Dragoni nosili tradycyjnie zielone mundury. Uzbrojeni byli w pałasze wzorów AN IV, AN XI i AN XIII, pistolety wzoru 1763, potem nowszych modeli, oraz karabin wzoru AN IX z bagnetem. Jednostki dragońskie miały z reguły słabej jakości wierzchowce, poza tym trudy kampanii zbierały zawsze krwawe żniwo wśród koni – braki uzupełniano z reguły dzięki zdobycznym wierzchowcom (po kampanii 1805 roku część regimentów, do tej pory spieszonych, uzyskała konie zdobyte na Austriakach, w 1806 roku na Prusakach i Sasach).

Dywizje francuskich dragonów walczyły min. pod Austerlitz, Jeną, Frydlandem i Waterloo. Od 1807 roku gros regimentów dragońskich przesunięto do Italii i Hiszpanii – zwłaszcza w toku kampanii hiszpańskiej formacja ta pokazała swoją przydatność w trudnym terenie i specyfice walk.

W 1811 roku, przed kampanią rosyjską, sześć regimentow dragońskich przeformowano w regimenty lansjerów (Chevau-Légers Lanciers).

Dragoni w innych armiach: najsłynniejsze formacje to dragonia brytyjska, którą możemy podzielić na dwa rodzaje:

- dragoons regiments – takie jak Scots Greys czy regimenty gwardii – które były jazdą ciężką

- light dragoons – odpowiednik francuskich szaserów czyli lekka jazda

Formacje dragońskie były jednak używane w prawie wszystkich armiach epoki – austriackiej, pruskiej, rosyjskiej czy hiszpańskiej. Dragoni nie występowali w armii Księstwa Warszawskiego.

Pancerny & Kadrinazi

Share this post


Link to post
Share on other sites
piterzx   

Dyrektoriat - pięcioosobowy rząd I Republiki Francuskiej sprawujący władzę w latach 1795-1799. Powstał na mocy konstytucji z 5 fructidora roku III (22 VIII 1795 r.) uchwalonej przez termidorian. Dyrektoriat był wybierany na 5 lat przez Radę Starszych spośród kandydatów wysuniętych przez Radę Pięciuset (co roku jeden z dyrektorów ustępował i na jego miejsce dokonywano wyboru nowego). Był to organ władzy wykonawczej. Wszystkie decyzje były podejmowane większością głosów. Dyrektoriat został obalony w wyniku zamachu stanu dokonanego 18 brumaire'a VIII roku (9 XI 1799r.) przez Napoleona Bonaparte.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Dromaderzy- odział stworzony podczas kampanii egipskiej; najpierw wielbłądy służyły do transportu ładunków, później próbowano zaprzęgnąć je do dział, ale nie przyniosło to dobrych efektów. Szkolenie wielbłądów zaczęto od prowadzenia zwierząt i wykonywania z nimi zwrotów, następnie uczono się je dosiadać i na końcu wydawać wielbłądom polecenia. żołnierze tego oddziału po zbliżeniu się do wroga zeskakiwali z wielbłądów i formowali czworobok. 9 stycznia 1799 r. powstał pułk dromaderów (dwa szwadrony po dwie, a następnie 4 kompanie; kompania składała się z 50 wielbłądów). Kandydaci do pułku dromaderów musieli spełniać wysokie wymagania:

a) 24 lata

B) 4 lata służby

c) wzrost 5 stóp i 4 cale

d) odwaga

Każdy żołnierz uzbrojony był w karabin z bagnetem i lancę, którą zastąpiono z czasem szablą i parą pistoletów. W drogę zabierał żywność na 10 dni, gurdę wody i 150 ładunków karabinowych. W umundurowaniu pojawiły się motywy arabskie np. turbany czy płaszcze. Mundury były różnorodne, ponieważ do pułku wstępowali huzarzy z różnych jednostek, a także dlatego, że generał Bonaparte różnorodnością mundurów chciał zasugerować Arabom, że dromaderów jest bardzo dużo. Pułk dromaderów istniał do 1801 r. czyli do czasu ewakuacji Armii Wschodu z Egiptu. Resztki pułku zostały włączone do żandarmerii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bryśka   

Drezno-to właśnie w tym mieście 22 lipca 1807 roku. Napoleon Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję oraz swój kodeks cywilny. Wprowadził w ten sposób do prawodawstwa polskiego standardy wypracowane przez rewolucję francuską (równość wobec prawa, jednolite sądownictwo) oraz dał wolność osobistą chłopom.

Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela- została uchwalona 26 sierpnia 1789 r. W trakcie trwania Wielkiej Rewolucji, Deklaracja stanowiła jej podstawowy dokument programowy. Zredagowana według projektu Lafayett'a była wyrazem zmian zachodzących we Francji. Z 4 na 5 sierpnia Konstytuanta znosząc ustrój feudalny dała początek nowej ery w państwowości tego kraju. Wydanie samej Deklaracji było tylko początkiem szerokiego zakresu prac jakie zostały podjęte.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Dawydow Denis (1784 - 1839), rosyjski generał i poeta. W 1812 r., w czasie rosyjskiej kampanii napoleońskiej organizator i dowódca partyzantki na tyłach Wielkiej Armii. W latach 1813 - 1814 uczestniczył (jako dowódca pułku huzarów) w walkach w Polsce, Niemczech i Francji. W 1814 r. za zasługi w walkach pod Brienne - le - Chateau został awansowany na stopień generała majora. W 1831 r. brał udział w tłumieniu powstania listopadowego. Jest twórcą pracy: Opyt tieorii partizanskogo diejstwija (1821).

Dessalines Jean Jacques (1758 - 1806), uczestnik, a później przywódca antyfrancuskiego powstania na Haiti. W 1790 r. stanął po stronie powstańców i został adiutantem F. Toussaint - Loverture'a. W 1802 r. poddał się i przeszedł na stronę Francuzów. W 1803 r. wzniecił nowe powstanie i zmusił kolonizatorów do opuszczenia wyspy. W 1804 r. ogłosił Haiti wolnym państwem i koronował się na cesarza Jakuba I. Nie udało mu się uwolnić hiszpańskiej części wyspy. Zginął zamordowany w 1806 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitwa pod Dreznem

Była to jedna z ostatnich wygranych przez Napoleona bitew, do klęski pod Lipskiem w "Bitwie Narodów". Pokazała ona geniusz strategiczny Napoleona.

Data: 26 - 27 sierpnia 1813

Miejsce: okolice Drezna

Siły Napoleona ( Francja ) - 40 tysięcy w garnizonie Drezna + posiłki Napoleona - 90 tysięcy.

Dowódcy: Gouvion Saint Cyr ( garnizon Drezna ), Napoleon I Bonaparte ( posiłki ), Dominique Vandamme ( korpus wysłany na tyły przeciwnika )

Siły Armii Czeskiej ( Austria, Rosja, Prusy) - 150 tysięcy.

Dowódcy: Karl Schwarzenberg ( Armia Czeska )

Straty: Wojska sprzymierzone : 25 tysięcy żołnierzy; Armia Napoleona: 9 tysięcy żołnierzy.

Zwycięzca - Francja.

The sky had been cloudy for some time; and, as good fortune ordained, a storm came on, during which the rain fell in torrents, so that the firing of the musketry was ineffectual.

- Memoirs of the Duke of Rovigo

Schlacht_von_Dresden.jpg

Battle_of_Dresden_by_Naudet.jpg

Linki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Dreznem

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Dresden

http://www.peterswald.org/geschichte/Pete_rovigo.html

http://napoleonistyka.atspace.com/BATTLE_OF_DRESDEN.htm

[ Dodano: 2008-11-17, 21:51 ]

Dominique-Georges-Frédéric Dufour de Pradt

Francuski duchowny - W 1805 - biskup Poiters. Arcybiskup Mechelen-Brussel od 1808 do 1815; dyplomata, rezydent w Księstwie Warszawskim w roku 1812. Urodził się 23 kwietnia 1759 w Allanches, zmarł 18 marca 1837 w Paryżu.

Pradt_150rw.jpg

Linki:

http://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bdufou.html

http://www.appl-lachaise.net/appl/article....?id_article=561

[ Dodano: 2008-11-17, 22:00 ]

Pradt_150rw.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

David, Jacques-Louis (1748 - 1825) - francuski malarz, tworzący tak w czasach rewolucji jak i Cesarstwa (jako nadworny malarz Napoleona I). Jako deputowany Konwentu oddał w 1792 roku głos za skazaniem Ludwika XVI na śmierć. Jego najsłynniejsze dzieła to: 'Przysięga Horacjuszy' (namalowana zresztą na zlecenie Ludwika XVI), 'Śmierć Marata', a przede wszystkim obrazy z okresu Cesarstwa:

"Portret konny Napoleona na górze św. Bernarda" , "Koronacja Napoleona', czy portet Napoleona z 1812 roku. Przepiękną pracą jest też portet słynnej Madame Recamier leżącej na szezlongu (znanym potem od jej nazwiska).

Po upadku Cesarstwa David musiał opuścić Francję, osiadł w Brukseli.

Prezentacja multimedialna 'Koronacji Napoleona'

http://www.louvre.fr/llv/dossiers/detail_o...amp;bmLocale=en

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bryśka   

DUMOURIEZ Charles François ,(1739-1823)francuski generał i polityk; 1770 działał w Polsce na rzecz konfederacji barskiej; 1792 minister spraw zagranicznych; jako dowódca armii francuskiej zwyciężył pod Valmy; 1793 oskarżony o zdradę (współpraca z Austrią)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.