Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najlepsza armia średniowiecza  

114 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Najlepszą armie średniowiecza posiadało:

    • Królestwo Francji
      4
    • Królestwo Anglii
      9
    • Cesarstwo Bizantyjskie
      8
    • Turcja
      10
    • Królestwo Polski
      19
    • Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego
      3
    • Królestwo Szwecji
      1
    • Inna jaka?
      8


Rekomendowane odpowiedzi

Cezra   

Ja obstawiałbym za armią Angielską doby bitwy pod Cresy, za model bitwy obronno-zaczepny, ewentualnie obstawiałbym jeszcze armie królestwa Jerozolimskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bezkonkurencyjna z pewnością była armia mongolska. Zarówno pod względem liczby, jak i taktyki wojennej. Drżała przed nią cała chrzescijanska Europa. Z kolej jeśli chodzi o armię naszą europejską to z pewnością była to armia zakonu Templariuszy, która tez nie miała sobie równych. Zwycięstwo albo smierć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Ale w przypadku templariuszy ciężko mówić o armii - co prawda zakon jak twór suwerenny miał swoje siły zbrojne, ale służyły one w wojskach Outremer. Wydaje mi się, że w przypadku templariuszy poprawniejsze jest określenia formacja, albo oddział. Armia jako taka jest atrybutem państwa, a przecież zakon państwa nigdy nie miał - był zmilitaryzowaną ponadnarodową instytucją :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zgadzam się z Regulusem, a ponadto: Templariusze zajęli się tzw. zapleczem finansowym krucjaty. Ochraniali konwoje i transfery pieniężne z Europy do Lewantu. Np. w Akce król chciał dokonać "przelewu" skrzyni złota dla swojego syna w ojczyźnie w Europie. Szedł do "oddziału" templariuszy podpisywał stosowny dokument i ten dokument wędrował do "oddziału" templariuszy w jego ojczyźnie gdzie syn dokonał "wypłaty" skrzyni złota. Poza tym zajmowali się ochroną zbrojną w Lewancie i nie tylko tam.

Armia mongolska nie była wg mnie najlepsza. Ona zwyciężała z rycerstwem europejskim, ponieważ nie stosowała się do jego "kodeksu walki". Gdy bitwa rycerzy europejskich była masówką indywidualnych potyczek z uzgadnianymi przerwami, to Mongołowie takiego czegoś nie mieli. Tak na przykład z tego powodu rozprawili się pod Legnicą z księciem Henrykiem.

Myślę, że technologicznie w Europie najpotężniejszą armią była armia bizantyjska, mimo złego stanu biurokracji wojskowej w okręgach oraz złego systemu poboru. Myślę, że właśnie biurokracja zniszczyła armię, a przez to kraj. Wg mnie przyczyną upadku Bizancjum było właśnie fatalne połączenie administracji z wojskiem w terenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ona zwyciężała z rycerstwem europejskim, ponieważ nie stosowała się do jego "kodeksu walki"

Czyli wyznacznikiem najlepszej armii nie jest to z kim, jak i jak często wygrywa, tylko to jakimi zasadami się kieruje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Czy wyznacznikiem jest to jakimi się kieruje zasadami to nie wiem, ale na pewno wyznacznikiem armii nie jest to z kim wygrywa i jak często. Jeżeli by stosować jako wyznacznik najlepszej armii to z kim wygrywa i jak często, to pod Crecy czy Azincourt powinna wygrać armia francuska, a nie angielska w wojnie stuletniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeżeli by stosować jako wyznacznik najlepszej armii to z kim wygrywa i jak często, to pod Crecy czy Azincourt powinna wygrać armia francuska, a nie angielska w wojnie stuletniej.

Ale nie wygrała. I o to chodzi. O sam fakt tego kto wygrał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o zasady walki tylko o skutecznosć rozprawiania sie z przeciwnikiem. Mongołowie mieli swoje zasady tak samo jak rycerstwo europejskie. Nikt nie był tak skuteczny jak wojownicy ze Wschodu.

Co do Templariuszy to nie mieli sobie równych. W ich zamkach stacjonowały oddziały, które w razie bitwy, wezwania formowały sie w regularna armie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.