Jump to content

Fassr ad-Din

Użytkownicy
 • Content count

  206
 • Joined

 • Last visited

About Fassr ad-Din

 • Rank
  Ranga: Starszy wykładowca
 • Birthday 10/30/1984

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Średniowiecze

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Robert Guiscard

  Niezwykła i błyskawiczna kariera Roberta Guiscarda sama juz wskazuje na jego wybitne zdolności jako wodza Normanów. Na szacunek zasługuja jego śmiałe plany podboju Cesarstwa Bizantyjskiego. Wyczuł dobra ,,koniunkturę" i zaatakował podjał wyzwanie jak niewielu przed nim. Miał jednak godnego przeciwnika Aleksego Komnena. Gdyby nie problemy ze zdobyciem zaopatrzenia powaliłby Oikumene.
 2. Boemund I

  Osobiście dla mnie najlepszy dowódca okresu I wyprawy krzyzowej. Bez niego krucjata nie dotarłaby nawet pod mury Antiochii. Wraz z garstką normanów dokonywał cudów podczas potyczek i bitew. Doswiadczony w walkach z Bizancjum, podczas kampanii swego ojca Roberta Guiscarda. Syn swego ojca. Podstepny, inteligentny i przebiegły.
 3. Chronologia wypraw krzyżowych

  Sprawa niezwykle dyskusyjną jest chronologia okresu krucjat. Wśród autorów istnieje zróżnicowanie opinii na ten temat. Osobiście jestem skłonny uznawać wyprawy krzyzowe do 1291 roku, czyli upadku Akki. Duza część historyków kończy ta epoke na roku 1693, czyli wiktorii wieeńskiej, pozostali na bitwie pod Lepanto lub oblężeniu Malty. Jak Wy uwazacie?
 4. Zamki krzyżowców w Ziemi Świetej okresu krucjat

  Powiem tak. Twierdze krzyżowców były właściwie dostosowywane do chwili i potrzeb w jakiej znalezli sie krzyżowcy. Mozna wyróżnić tzw zamki typu normańkiego wzorowane jak sama nazwa wskazuje na zamkach północno europejskich, po wtóre kolejna grupa zamków są tzw. Castrum na palnie kwadratu z jedna basztą nadajace sie do krótkotrwałej biernej obrony. Trzecia grupa zamków sa przejete przez krzyżowców twierdzie muzułmańskie, często pamietajace czasy panowania Bizancjum z ich rozwiazaniami architektonicznymi.
 5. Uzbrojenie krzyżowców

  W decydującym stopniu uzbrojenie rycerza zależało od statusu społecznego jednostki. Pod uwagę należy wziąść także kraj pochodzenia i tradycje militarne danego terytorium. Co do turkopoli to była jednostka pomocnicza wojsk krzyzowych rekrutowana na Wschodzie lekko uzbrojona najczęściej w łuk refleksyjny i lekką zbroję, pancerz, często z grubej skóry. Oddziały turkopli były szybkie i zwrotne
 6. Słonie bojowe w okresie krucjat

  Jest rzeczą oczywistą, że ze względu na swoje rozmiary słoń bojowy nie zmieściłby się w zbroje dopasowaną do gabarytów konia. Zbroje te były specjalnie tworzone dla słoni i składały sie z kolczugi, kropierza i pancerza na łeb słonia w celu taranowania
 7. Uzbrojenie krzyżowców

  Jak wygladało uzbrojenie crucesignati, jaka mieli taktykę Frankowie w Outremer? Zapraszam do dyskusij
 8. Jestem ciekaw jak postrzegacie role fortec, zamków na Wschodzie w okresie wypraw krzyżowych? Czy pełniły funkcje tylko obronną? Czy miały okreslony wzór architektoniczny budowy?
 9. Znaczenie Mantzikert dla Bizancjum

  Starcie pod Manzikert objawiło słabość systemu wojskowego Bizancjum. Poleganie na wojskach najemnych, które w obliczu zagrożenia dezerterowało prowadziło do licznych porażek. Także system opłacania wojsk najemnych stwarzał wiele problemów. Żołd wojsk najemnych był stoisunkowo niski, a reszte wynagrodzenia żołnierze ,,dorabiali" łupiac i grabiac wrogów i pustosząc tereny kampanii. Oczywiście za przyzwoleniem cesarskim. Manzikert jest bitwa przecenianą. Rządy Komnenów nieco podreperowały kondycję Bizancjum.
 10. Słonie bojowe w okresie krucjat

  Słonie bojowe w armiach muzułmańskich pojawiły sie za panowania ghaznawidów. Były wykorzystywane podczas szturmowania bram miast. W dużym stopniu służyły tez podczas transportowania na pola bitew ekwipunku. Posiadały podobna zbroję jak w przypadku koni.
 11. Śluby krzyżowców wobec Aleksa II

  Aleksy II Komnen postapił z krzyżowcami w sposób tradycyjny dla polityki całego Cesarstwa Bizantyjskiego. Z poczatku chciał shołdowac przybyszów z Europy a następnie nadać im w posiadanie zdobyte przez nich lenna... Wieści o rozbiciu krzyżowców przez Kurbughe rozprzestrzenił dezerterujący spod Antiochii Staefan z Blois podczas pobytu u basileusa. Komnen zamierzał iść z pomocą gdyby nie opowieści uciekinierów, którzy nie orientowali sie w sytuacji pod murami Antiochii.
 12. Literatura - wyprawy krzyżowe

  Potzrbuje w języku angielskim Fulchera z Chartres. Fragmenty sa oczywiście dostepne na stronie fordham i leeds ale może ma ktoś całość?
 13. Literatura - wyprawy krzyżowe

  Posiada może ktoś ksiażki dotyczace wypraw krzyzowych lub zródła do tego okresu w jezyku angielskim? Np kronike Fulchera z Chartres? Proszę o odpowiedz
 14. Najgorszy zakon rycerski

  Nie było lepszych, ani gorszych zakonów rycerskich. Każdy z istniejacych zakonów rycerskich w swoich działaniach kierował sie własna racja stanu podejmując działania. W wielu przypadkach obecnosc zakonów rycerskich ratowała istnienie np Królestwa Jerozolimskiego. Zaś w innych były one siłą zgoła destrukcyjną.
 15. Bez udziału zakonów rycerskich, a zwłaszcza Templariuszy i Joannitów chrzescijanie nie utrzymaliby sie dwa wieki na Wschodzie. Stanowili regularna armie niejako gotowa stanąć do walki w kazdej chwili w odróznieniu do rycerstwa i baronów w Ziemi Swietej. Ponadto dysponowali zasobami finansowymi i wspierali wiele działan królewskich.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.