Jump to content

Aleksandra

Użytkownicy
 • Content count

  98
 • Joined

 • Last visited

About Aleksandra

 • Rank
  Ranga: Technik
 • Birthday 11/11/1993

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Średniowiecze

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Zainteresowania
  Nauka, sport, czytanie, podróże
 1. Bolesław Rogatka

  A ktoś inny pisze coś o Rogatce? Bo Długoszowi za bardzo bym nie ufała... Jak się na kogoś uweźmie (np. na Jagiełłę), to barwnie go opisze. Czy wzmianki o niesławnych czynach Bolesława pochodzą tylko od Długosza?
 2. Beatyfikacja i kanonizacja Mieszka I mogłaby się odbyć tylko przy politycznym poparciu papieża lub cesarza. Podejrzewam, że gdyby Otton III utrzymał władzę, Chrobry by się upomniał. A Wojciech nagle zginął i był "świeższym" oraz "pewniejszym" kandydatem na świętego. Otton upadł, Chrobry miał dość kłopotów z Henrykiem II. A podczas panowania kolejnych Piastów, o możliwości wyniesienia Mieszka I na ołtarze zapomniano, albo w ogóle nie pomyślano o niej.
 3. Teraz Wrocław jest nie tylko polskim miastem, ale i miastem, którym Polska może się szczycić. Mnóstwo pięknych zabytków, dynamiczny rozwój w niemalże każdej dziedzinie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska i ogrom możliwości dla młodych ludzi. Bardzo dobrze, że Wrocław jest NASZ!
 4. Przydomki władców

  Henryk IV Probus- "probus" oznacza po prostu prawy. To cecha charakteryzująca tego władcę. Krwawa Mary- przydomek królowej Anglii, która okrutnie rozprawiała się z protestantami jako zagorzała katoliczka. Henryk V Gruby- z pewnością aluzja do jego tuszy. Józef Stalin- "Stalin" to nie jest jego prawdziwe nazwisko, ale przydomek, który sobie sam nadał- najprawdopodobniej od słowa "stal".
 5. Najgłupsza decyzja w historii

  Dlaczego nie? Stalin miałby zrezygnować ze współpracy z Niemcami przy okupowaniu Polski? Fakt- zbrojny napad to zawsze jakieś ryzyko, ale przy potędze III Rzeszy i militarnej sytuacji Polaków, Stalin podjął decyzję niezbyt ryzykowną, a jakże dla niego korzystną.
 6. Car Iwan IV Groźny na pewno miał kłopoty w rodzinie. Wszakże w napadzie szału zabił swego drugiego syna- Iwana w 1581r.
 7. Najgłupsza decyzja w historii

  Myślisz, że to było zemstą za decyzję Piłsudskiego? W polityce nie ma wdzięczności i mściwości: jak jest okazja na zabranie innemu krajowi czegoś dla swojego, to się to robi. Jestem pewna, że i bez zajęcia Wileńszczyzny byłyby Jałta i 17 września, Katyń itd. Szkoda tylko pogorszenia naszych stosunków z Litwinami, bo to był najgorszy skutek zajęcia Litwy Środkowej.
 8. Najtragniczniejsza data w historii świata

  Tragicznych dat było naprawdę wiele. Ale chyba najczarniejszą, najgorszą był 1 września 1939r.
 9. Najsłynniejsze zamachy w historii

  To ja dodam jeszcze zamach na króla Przemysła II.
 10. Najgłupsza decyzja w historii

  Wołodia, dlaczego uważasz, że zajęcie Wileńszczyzny przez Piłsudskiego było błędem?
 11. Najmniej rzetelny polski dziennikarz

  Jak dla mnie Pospieszalski. Nie jest beznadziejny. Jest PiS-owski i LPR-owski, a więc gorzej niż beznadziejny.
 12. Jak myślicie- Władimir Putin był dobrym prezydentem? Jakie były pozytywne bądź negatywne skutki jego rządów? Zapraszam do dyskusji.
 13. Ja też głównie Piastów śląskich! Fakt- nieźle wszystko poplątane...A jakie historyjki rodowe ciekawe i ....burzliwe. Pozdrawiam
 14. 1234, właśnie to jest ryzyko. Co prawda nie jestem zwolenniczką zamachu stanu, ale w takim przypadku, o jakim mówisz byłby niezbędny. Problem w tym, że kto by przejął tron? Syn obalonego króla? Dlatego w pewnym sensie konstytucja powinna gwarantować jakąś władzę narodowi: choćby możliwość referendum w spornej sprawie. Myślę, że dobrze zbudowana monarchia konstytucyjna jest bardzo dobrym ustrojem. Jednak trzeba naprawdę przemyśleć każdą kwestię uprawnień króla tak, aby miał największe, ale żeby (w razie czego) naród mógł się "obronić" przed jakąś jego "wybitną" decyzją.
 15. Czy Pilsudski dołączyłby się do Hitlera?

  Sebas, twoja hipoteza jest bardzo prawdopodobna. W każdym razie na pewno albo Hitler, albo Piłsudski by zerwali sojusz. Kwestia- który pierwszy?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.