Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

shadow87   

Żałoba narodowa po czymś takim? Czemu w takim razie nie ma żałoby narodowej po tym, jak spadnie samolot, bądź też przez to, ile osób na drogach umiera każdego dnia? Albo na HIV/AIDS?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Akurat tym razem Żałoba Narodowa chyba jest uzasadniona. Masowo zginęły osoby wazne z punktu widzenia państwa i państwo ogłasza żałobe narodową. Tyle, ze ząłoby narodowe tak nam spowszechniały, ze chyba się tym nie bardzo przejmujemy. W TV leca głupkowane programy rozrywkowe, odbywają się imprezy itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , że popieram . Za jednym razem zginęło 20 osób. I to jeszcze tak ważnych. Elita polskich pilotów . Warto skierować też uwage na tym , że takie katastrofy często się nie zdarzją.

Czemu w takim razie nie ma żałoby narodowej po tym, jak spadnie samolot, bądź też przez to, ile osób na drogach umiera każdego dnia? Albo na HIV/AIDS?!

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBa%C5%82oba_narodowa

Radzę dokładnie przestudiować. Czy to , że ktoś umiera na HIV to jest dla kraju takie ważne. Jest smutne dla rodzin ale dla państwa średnio . Gdyby myśleć tak jak wy codziennie mielibyśmy żałobe narodową. Już sama nazwa wskazuje NARODOWA. To oznacza , że jest katastrofa zdarzenie na skale narodową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zginie ponad 20 osób na 10 m2 to jest żałoba, a jak w Święta na drogach zginie ze 3 x więcej to nie dostają psychologia, zapomogi, nie widnieją na 1 stronie GW etc. Żałobę się u nas zbyt często wprowadza. Nikt nie neguje, że to wybitni lotnicy, elita, ale czy nie wystarczyła minuta ciszy i żałoba w woj. Pomorskim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest strata dla całej Polski. Nie tylko woj. Pomorskie tu straciło lotników . To miejsce katastrofy. Ale ta katastrofa(największa wojskowa po 1945) wsztrząsnęła całą Polską . Przeczytałeś definicje żałoby narodowej? Ci ludzie nie giną w JEDNYM wypadku na to , że umarło np. 100 osób składa się kilkadziesiąt czy kilkanaście pomniejszych wypadków. Wtedy nie warto jest ogłaszać żałoby narodowej. Jest to głównie strata dla rodzin ludzi, którzy zginęli w wypadku. A tu za jednym razem zginęło 20 lotników. Elita! Wypadki to codzienność. Trzeba się przyzwyczaić, ale takie katastrofy nie zdarzają się codziennie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przeczytałeś definicje żałoby narodowej?

Wikipedia nie jest dla mnie żródłem inf. prawnych. Sięgnąłem do aktu: "Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych".

Art. 11.

1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

2. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.

Sprawa żałoby uregulowana jest bardzo ogólnie. Właściwie żałobę można wprowadzać "kiedy się chce", bo nie ma tam żadnych wymogów przyczyn tylko ustawodawca mówi o tym, co ma się znaleźć w rozporządzeniu nic więcej, a odwołania o których mowa są bardzo ogólne można niemal wszystko pod nie podpiąć. Nie znalazłem tam również ani słowa o odwołaniu jakiś imprez masowych. Konstytucja w ogóle o żałobie nie mówi tym bardziej dziwie się dlaczego prezydent mówił coś o odwołaniu imprez skoro takiej władzy nie ma. Chyba, że reguluje to inne ustawa.

Ci ludzie nie giną w JEDNYM wypadku na to , że umarło np. 100 osób składa się kilkadziesiąt czy kilkanaście pomniejszych wypadków. Wtedy nie warto jest ogłaszać żałoby narodowej.

A co Ci ludzie są mniej wartościowi?

Jest to głównie strata dla rodzin ludzi, którzy zginęli w wypadku. A tu za jednym razem zginęło 20 lotników. Elita!

Pewnie, że elita zwłaszcza ten gen. podziwiam osiągnięcia, ale bądźmy realistami o zmarłych mówi się albo dobrze, albo wcale.

Wypadki to codzienność. Trzeba się przyzwyczaić, ale takie katastrofy nie zdarzają się codziennie...

Na pierwszej stronie

meldunek o zabiciu 120 żołnierzy

wojna trwała długo

można się przyzwyczaić

tuż obok doniesienie

o sensacyjnej zbrodni

z portretem mordercy

oko Pana Cogito

przesuwa się obojętnie

po żołnierskiej hekatombie

aby zagłębić się z lubością

w opis codziennej makabry

trzydziestoletni robotnik rolny

pod wpływem nerwowej depresji

zabił swą żonę

i dwoje małych dzieci

podano dokładnie

przebieg morderstwa

położenie ciał

i inne szczegóły

120 poległych

daremnie szukać na mapie

zbyt wielka odległość

pokrywa ich jak dżungla

nie przemawiają do wyobraźni jest ich za dużo

cyfra zero na końcu

przemienia ich w abstrakcję

temat do rozmyślania:

arytmetyka współczucia

Herbert Zbigniew, Pan Cogito czyta gazetę

Tylko tych 120 to przywołane przeze mnie ofiary wypadków, a ten 1 to przywoływane przez Ciebie tragedie. Jedno i drugie nie powinno być stopniowalne.

"W tragicznym wypadku białostockich maturzystów udających się w pielgrzymce na Jasną Górę zginęło 14 osób." - żałoby nie było, bo nie przekroczono liczyby 20?, a może maturzyści nie są zbyt polityczną grupą jak górnicy by takie coś wprowadzać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie tylko woj. Pomorskie tu straciło lotników . To miejsce katastrofy

gwoli ścisłości zachodniopomorskie

Wtedy nie warto jest ogłaszać żałoby narodowej.

Czy wartość życia ludzkiego może zależeć od czegokolwiek? Dla mnie rachunek jest prosty

życie=życie

Gratuluję, adminie bardzo trafnie dobranego wiersza. Na marginesie Herbert to geniusz...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Czy wartość życia ludzkiego może zależeć od czegokolwiek? Dla mnie rachunek jest prosty

życie=życie

ale nie każda smierc odbieramy tak samo. Inaczej przezywamy smiec osoby z rodziny, przyjaciela, sasiada, a inaczej jakiś nie znanych nam ofiar katastrofy autokaru.

Zgadzam się z tymi przedmówcami, którzy uważaja, ze pojecia "żałoby narodowej" sie naduzywa. Całkiem nam to juz spowszedniało.

Jednak wracajac do tego co napisałem wczesniej, jak umiera ktos z rodziny to żałoba jest w tej rodzinie, jak umiera ktoś wazny dla miasta, to żąłoba jest w tym mieście, jak gina w katastrofie górnicy na ślasku to żałoba faktycznie obejmuje cały ślask (i nawet nie trzeba jej ogłaszać), bo wielu ludzi wciaz tam tak pracuje lub pracowało i to dobrze rozumieją. I dalej, jak ginie/umiera ktoś wazny dla panstwa to żałoba obejmuje państwo. W przypadku tych lotników tak właśnie sie stało, zginęło 20 ludzi bardzo waznych z punktu widzenia państwa. Co z tego, ze zginęli na pomorzu? Pracowali w całej Polce, szkolili młodych pilotów, jeden z nich pomagał w organizacji mistrzostw balonowych w Krosnie. Strata tych zdolnych i doświadczonych ludzi dotyka bardzo bezpośrednio cały kraj, a nie tylko jedno miasteczko czy województwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie żałoba narodowa ma znaczenie głównie symboliczne. Każdy odbiera ją inaczej. Każdy w "środku" ją rozpatruje. Żałoba jest ogłoszona oficjalnie ale naprawde to osobista sprawa każdego człowieka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale im częstsza tym bardziej traci na wartości. Kaczyński bardzo lubie ogłaszać wszelakie żałoby i dawać ordery, cóż w jednym przynajmniej jest dobry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Hauer, a mnie ta żałoba narodowa jakoś nieszczególnie dotknęła... Oczywiście, katastrofa, ludzie zginęli ale w tym czasie zginęło więcej osób na drogach ! No ale wypadki powietrzne nie są tak rozpowszechnione jak te samochodowe więc nagle żałoba :/ Rozumiem śmierć człowieka znanego w całej Polsce ( tylko nie gwiazdę, a osobę zasłużoną ) wtedy żałoba naprawdę może ogarnąć cały kraj. Ale taki wypadek ? Jakby ten samolot w miasto uderzył to owszem, ale tak to wg. mnie powinna być żałoba tylko wśród rodzin, przyjaciół i lotników, a nie wszystkich Polaków...

Poza tym nadużywana jest ta opcja żałoby i przez to teraz nikt prawie na to nie patrzy... Jak umarł Jan Paweł II to odwołali mecze ( sam miałem odwołany ) koncerty itp. A ja grałem już 2 w okresie żałoby, dziś kolejna kolejka ligi koszykówki itp...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Poza tym nadużywana jest ta opcja żałoby i przez to teraz nikt prawie na to nie patrzy...
Nie sposób się nie zgodzic. Jak zdarzyła sie tragedia, która należąloby uczcic w ten sposób to juz nikt się tym nie przejmuje.
Rozumiem śmierć człowieka znanego w całej Polsce ( tylko nie gwiazdę, a osobę zasłużoną ) wtedy żałoba naprawdę może ogarnąć cały kraj. Ale taki wypadek ?

Własnie nie zauwazyłeś chyba, ze zginęło 20 osób w tym zasłużonych, doswiadczonych lotników, instruktorów lotnictwa itd. Jak to nie uderza w cały kraj to co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Własnie nie zauwazyłeś chyba, ze zginęło 20 osób w tym zasłużonych, doswiadczonych lotników, instruktorów lotnictwa itd. Jak to nie uderza w cały kraj to co?

Każdy człowiek jest w jakiś sposób zasłużony, niektórzy więcej drudzy mniej. Przecież jak zginie jakiś sportowiec ( który bądź co bądź bardzo pomaga Polsce ) to nie ma żadnej żałoby. Ale jak zginie kilka osób, na dodatek efektownie to od razu żałoba bo :

a) Media mają temat do rozmowy ( czy można było uniknąć ? Dlaczego tak się stało ? - czy to ważne ? )

B) Prezydent i Premier pokazują jacy to oni nie są współczujący

c) Ktoś wyszkolony przez państwo, to ktoś ważny - reszta nie :/

Popieram w tej sprawie Admina, szpeka i całą resztę która twierdzi że to nie ma sensu. Ale wydaję mi się powoli że Hauer zawsze chce być jakby na bakier ( nie mam nic przeciwko temu bo to daje możliwość dyskusji )

Własnie nie zauwazyłeś chyba, ze zginęło 20 osób w tym zasłużonych, doswiadczonych lotników, instruktorów lotnictwa itd. Jak to nie uderza w cały kraj to co?

1. Podaj mi jakieś znane nazwisko ogółowi ludzi. Ja nie znałem żadnego z tych lotników, podejrzewam że większość społeczeństwa też...

2. W kraj uderzają klęski żywiołowe, kataklizmy, zamachy terrorystyczne itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale wydaję mi się powoli że Hauer zawsze chce być jakby na bakier ( nie mam nic przeciwko temu bo to daje możliwość dyskusji )

Hauer nie chce być na bakier, tylko Hauer ma rację. Ludzie ci to była elita polskiego wojska, to że nie znałeś i nie znasz nazwiska żadnego z tych żołnierzy, nie świadczy jeszcze o niczym. Nie każdy kto jest dla państwa ważny musi od razu co tydzień pojawiać się na okładkach gazet i występować w telewizji co chwilę. To byli ludzie, którzy w dużym stopniu wpływali na kształt naszych sił powietrznych. Służyli Polsce, więc w tym przypadku żałoba narodowa jest jak dla mnie absolutnie uzasadniona.

Przecież jak zginie jakiś sportowiec ( który bądź co bądź bardzo pomaga Polsce ) to nie ma żadnej żałoby.

A czy ten sportowiec jest w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa? Chyba nie bardzo, argument nietrafiony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.