Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Hauer   
1. Podaj mi jakieś znane nazwisko ogółowi ludzi. Ja nie znałem żadnego z tych lotników, podejrzewam że większość społeczeństwa też...

Nie wiem czy az "ogółowi" znany, ale zginał tam pułkownik Jerzy Piłat, dowódca bazy w Mirosławcu. Myslisz, ze na dowódców mianuje się jakis niedoświadczonych rekrutów?

Ponadto ten człowiek był jednocześnie jednym z pomysłodawców utworzenia fundacji charytatywnej na drugim końcu Polski (w Krośnie gdzie mieszkam).

Poza tym jak trafnie

Nie każdy kto jest dla państwa ważny musi od razu co tydzień pojawiać się na okładkach gazet i występować w telewizji co chwilę. To byli ludzie, którzy w dużym stopniu wpływali na kształt naszych sił powietrznych.
Przecież jak zginie jakiś sportowiec ( który bądź co bądź bardzo pomaga Polsce ) to nie ma żadnej żałoby.
Ostatnio zginął jakis sportowiec? Wogóle nie chce sobie wyobrażac jaka żałoba by była jakby tak rozbił się samolot z 20 sportowcami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Jak tak do Ciebie nie trafia to może inaczej.

Jeżeli każdy z tych lotników i generałów zginął by oddzielnie ( np, potrąciłby ich samochód ) to jestem pewien, że w mediach nie byłoby szumu a może nawet i wzmianki o tym. Bo przecież ludzie giną codziennie :/ Ale jak jest efektownie i duże bum to od razu jaka to straszna tragedia, media się prześcigają w jakichś biografiach czy innych tego typu rzeczach...

Ostatnio zginął jakis sportowiec?

Może nie tak ostatnio, ale kiedy zginął Arkadiusz Gołaś w wypadku samochodowym nic takiego się nie wydarzyło. Bo przecież jakie to jest powszechne nie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Jak do Ciebie nie trafia to moze inaczej, jakby na raz w wypadku zginęła cała reprezentacja w siatkówce to by na pewno była załoba narodowa. I nic nie ujmując siatkarzom, ale z punktu widzenia państwa ci lotnicy byli ważniejsi.

I jeszcze jedno, oni nie lecieli do bazy w jakimś innym kraju żeby tam latać na kontaktach, tylko służyli obronności Polski.

Chyba zakoncze pisanie w tym temacie bo z lekka irytuje mnie porównywanie osób naprawde zasłużonych i ważnych dla obronności Polski z gwiazdami przemysłu rozrywkowego.

:evil:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zginęła cała reprezentacja w siatkówce to by na pewno była załoba narodowa

No właśnie Hauer ma racje.

Sportowiec to nie to samo co lotnik. Czy sportowiec poświęca życie dla kraju?Lotnik tak. Zauważ to , że było to 20 lotników(w dodatku elita) . Przecież kiedy polski autokar się rozbił(gdzieś we Włoszech? ;) )też była żałoba. I przykład na to , że gdy umieraja cywile tez jest żałoba. Po prostu Ci lotnicy to byli wyżsi stopniem oficerowie. I myśle , że ppamięć im sie nalezy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A czy ten sportowiec jest w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa? Chyba nie bardzo, argument nietrafiony.

To ogłaszajmy żałobę za każdym razem jak zginie policjant czy strażak, bo odpowiada na nasze bezpieczeństwo... Słyszeliście, aby w innych krajach ogłaszali żałobę co roku? To, że prezydent nie ma pomysłu na zaistnienie to niech nie przekłada na żałoby narodowe. Ponadto się jeszcze obraża o 21:20 wylatywał i mówi, że nie wiedział jak cała Polska wiedziała tylko nie Prezydent i Kancelaria Prezydenta oni są naprawdę oderwani od rzeczywistości.

W II RP były 2 żałoby w PRL 4, a III RP już 10...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
I nic nie ujmując siatkarzom, ale z punktu widzenia państwa ci lotnicy byli ważniejsi.

Zgadzam się.

I jeszcze jedno, oni nie lecieli do bazy w jakimś innym kraju żeby tam latać na kontaktach, tylko służyli obronności Polski.

Tu też się zgadzam.

Chyba zakoncze pisanie w tym temacie bo z lekka irytuje mnie porównywanie osób naprawde zasłużonych i ważnych dla obronności Polski z gwiazdami przemysłu rozrywkowego.

A mnie irytuje wiele innych rzeczy np. jak ktoś kto mówi o ciągłym narzucaniu ideologii przez innych, a sam mówi coś w stylu " ma tak być, tak jest i będzie bo ja tak mówię ".

I czy sportowiec to gwiazda przemysłu rozrywkowego ? Polemizowałbym

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli każdy z tych lotników i generałów zginął by oddzielnie ( np, potrąciłby ich samochód )

Jednak zginęli razem, w jednej chwili Polska straciła 20 świetnych żołnierzy, lotników, ludzi którzy mieli duży wpływ na kształt naszych sił powietrznych.

To ogłaszajmy żałobę za każdym razem jak zginie policjant czy strażak, bo odpowiada na nasze bezpieczeństwo...

Jest chyba jednak drobna różnica między śmiercią 20 lotników a policjanta czy strażaka. Nic nie ujmując policjantom ani strażakom, ale wyszkolenie dobrego lotnika to nie jest proste zadanie. A jeszcze jak tracimy ludzi z najwyższej kadry dowódczej to znaczenie takiej katastrofy jest jeszcze większe.

I czy sportowiec to gwiazda przemysłu rozrywkowego ? Polemizowałbym

Ci którzy pojawiają się na pierwszych stronach gazet, występują w różnych programach, grają w reklamach... coś jednak z tych gwiazd przemysłu rozrywkowego mają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jednak zginęli razem, w jednej chwili Polska straciła 20 świetnych żołnierzy, lotników, ludzi którzy mieli duży wpływ na kształt naszych sił powietrznych.

Jak duży?

Jest chyba jednak drobna różnica między śmiercią 20 lotników a policjanta czy strażaka.

Nie widzę żadnej różnicy śmierć to śmierć, a tym bardziej gdy policjant ginie bohatersko.

Ponadto powiem coś przykro, ale pewnie dla wielu ludzi większą tragedią jest śmierć jakiejś znanej gwiazdy niż 20 lotników. Ponadto wprowadzanie żałoby co roku nie robi wrażenia ona powszednieje i nikt nie zwraca na to uwagę. Ponadto nierozumiem dlaczego wam tak na tym zależy? Wróci im to życie? Czy nie odbywały się wtedy różne zabawy? Jeśli ktoś chce niech to uczci w godny sposób. Ponadto jeszcze jedno mnie dziwi, bo niektórzy się buntują, że im prawo narzuca zapinanie pasów, a jak władza narzuca żałobę to wszystko w porządku to jest hipokryzja. Ja doceniam tych lotników lecz jestem realistą, bo narzucanie żałoby nic nie zmieni, powiecie, że to forma udczcenia ich pamięci? A czyż nie lepszą pamięć zostawili po sobie swoimi osiągnięciami, które nie potrzebują przecież dodatkowego umartwiania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jak duży?

Tak duży jak może mieć generał, pułkownicy, majorzy i instruktorzy nowych lotników.

Nie widzę żadnej różnicy śmierć to śmierć, a tym bardziej gdy policjant ginie bohatersko.

To się zgadzamy, śmierć to śmierć. Jednak czy Twoim zdaniem Jarpenie łatwiej jest wyszkolić nowego policjanta, czy może znaleźć 20 świetnych lotników, a z kilku z nich zrobić generałów i pułkowników?

Ponadto powiem coś przykro, ale pewnie dla wielu ludzi większą tragedią jest śmierć jakiejś znanej gwiazdy niż 20 lotników.

Pewnie tak jest.

Ponadto wprowadzanie żałoby co roku nie robi wrażenia ona powszednieje i nikt nie zwraca na to uwagę.

Jednak czy to oznacza, że kiedy dojdzie do katastrofy takiej jak ta, mamy nie ogłaszać żałoby narodowej "bo to jest już nudne"?

Ponadto nierozumiem dlaczego wam tak na tym zależy?

A ja nie rozumiem w czym Wam tak przeszkadza to, że została ogłoszona? Jak ktoś chce zorganizować sobie imprezę to organizuje, nikt mu tego nie zabroni. A uważam, że w sytuacji gdy w jednym momencie ginie 20 osób, które poświęciły swoje życie służbie krajowi, wypadałoby uczcić ich pamięć

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
A ja nie rozumiem w czym Wam tak przeszkadza to, że została ogłoszona?

Bo media odstawiają jakąś niepotrzebną szopkę i napędzają rynek ludzi którzy doszukują się sensacji.

A uważam, że w sytuacji gdy w jednym momencie ginie 20 osób, które poświęciły swoje życie służbie krajowi, wypadałoby uczcić ich pamięć

1. Czemu mamy ich czcić żałobą narodową ? Przecież niczego im to nie da ! Już lepiej jakby ludzie się modlili za nich w kościele...

2. Jak ginęli żołnierze w Iraku to też media odstawiały szopkę ale żałoby nie było bo ofiary były pojedyncze ( i tutaj naprawdę oddali życie za kraj ! )

Jednak czy to oznacza, że kiedy dojdzie do katastrofy takiej jak ta, mamy nie ogłaszać żałoby narodowej "bo to jest już nudne"?

Czy to jednak taka wielka katastrofa ? Zginęło 20 osób i jedna maszyna wojskowa rozbita. Zauważ że im częstsze żałoby tym błahszy powód. Niedługo dojdzie do tego że zginie jeden generał i żałoba :/ A tak to doprowadzamy do ciągłej żałoby w narodzie ( Rzeczpospolita Żałobna ? )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czemu mamy ich czcić żałobą narodową ?

Będę to powtarzał aż do znudzenia: w jednym momencie Polska straciła 20 świetnych lotników, zastąpienie ich nie będzie zadaniem łatwym.

Już lepiej jakby ludzie się modlili za nich w kościele...

A to co im da?

Zginęło 20 osób i jedna maszyna wojskowa rozbita.

Bo to było 20 jakichś tam osób, tak? To nie chodzi o to, że zginęło konkretnie 20 osób, ale że to było 20 osób ważnych dla państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
A to co im da?

Według wierzenia chrześcijańskiego ( a dużo ludzi ma się za chrześcijan ) pomoże im to w zbawieniu i drodze do Nieba. Zresztą w wielu wierzeniach modli się za zmarłych.

Bo to było 20 jakichś tam osób, tak? To nie chodzi o to, że zginęło konkretnie 20 osób, ale że to było 20 osób ważnych dla państwa.

Czyli państwo nie ma w założeniu chronić każdego obywatela tylko tych na których wyłożyła kasę ? Przecież śmierć 20 generałów jest dla mnie taka sama jak śmierć 20 bezdomnych. Przecież wszyscy oni są ludźmi !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czyli państwo nie ma w założeniu chronić każdego obywatela tylko tych na których wyłożyła kasę ? Przecież śmierć 20 generałów jest dla mnie taka sama jak śmierć 20 bezdomnych. Przecież wszyscy oni są ludźmi !

Granat czy Ty naprawdę nie rozumiesz? Gdzie Ty w ogóle znalazłeś fragment, w którym mówię o ochronie obywateli? Nie chodzi o to aby w jakikolwiek sposób porównywać śmierć 20 generałów i 20 bezdomnych, takich rzeczy się nie porównuje, śmierć to śmierć. Jednak z punktu widzenia państwa, utrata w jednym momencie 20 lotników zajmujących wysokie stanowiska i będących instruktorami, jest sporą stratą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że żałoba jest w tym wypadku nie na mniejscu. Tymbardziej aż 3 dniowa żałoba. Powinno być uczczenie pamięci tych pilotów ale nie w postaci aż 3 dniowej żałoby. wg. mnie n. na kilka minut telewizja i radio przestały by nadawać czy coś w tym stylu.

Problem tkwi w poprzednich żałobach ponieważ jeżeli żałoba (również aż 3 dniowa) została ogłoszona po wypadku autokaru we Francji to w takim razie lotnicy zasługują na dużo dłuższą żałobę narodową.

Na marginesie to napiszę iż uważam że żałoba po katastrofie autokaru we Francji była ogłoszona dlatego iż byli to sami katolicy więc automatycznie jest poparcie dla tej żałoby od Radia Maryja.

Ciekawe jest to że za Kwaśniewskiego wydarzył się wypadek licealistów którzy jechali bodajże na wycieczkę i również kilkunastu z nich zginęło ale żadnej żałoby nie było

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
W II RP były 2 żałoby w PRL 4, a III RP już 10...
Dokładnie.

II Rzeczpospolita

* 12 maja 1935 - po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

* 4 - 18 października 1944 - po upadku powstania warszawskiego

Polska Rzeczpospolita Ludowa

* 9 marca 1953 - po śmierci Józefa Stalina

* 13 marca - 18 marca 1956 - po śmierci prezydenta Bolesława Bieruta

* 8 sierpnia - 11 sierpnia 1964 - po śmierci przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego

* 28 maja - 31 maja 1981 - po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego

Też mi towarzystwo ;)

III Rzeczpospolita

* 18 lipca 1997 - dla uczczenia pamięci ofiar powodzi tysiąclecia (55 ofiar śmiertelnych).

* 12-14 września 2001 - w związku z zamachami na World Trade Center i Pentagon w Nowym Jorku i Waszyngtonie (2752 ofiary śmiertelne, w tym pięciu Polaków).

* 12-13 marca 2004 - dla uczczenia pamięci ofiar zamachu w Madrycie (191 ofiar śmiertelnych, w tym czworo Polaków).

* 5 stycznia 2005 - dla uczczenia pamięci ofiar tsunami w Azji Południowo-Wschodniej (294 tys. ofiar śmiertelnych).

* 3-8 kwietnia 2005 - po śmierci papieża Jana Pawła II.

* 14 lipca 2005 - opuszczenie flagi państwowej dla upamiętnienia ofiar zamachu w Londynie 7 lipca 2005 (52 ofiary śmiertelne, w tym trzy Polki)

* 29 stycznia-1 lutego 2006 - dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy budowlanej na Śląsku (65 ofiar śmiertelnych - większość ofiar to Polacy).

* 23-25 listopada 2006 - dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy górniczej w kopalni Halemba (23 ofiary śmiertelne - wszystkie ofiary to Polacy).

* 23-25 lipca 2007 - dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy autokarowej we francuskim Vizille koło Grenoble (26 ofiar śmiertelnych - wszystkie ofiary to Polacy).

* 24-26 stycznia 2008 - dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Mirosławcem (20 ofiar śmiertelnych - wszyscy Polacy).

zginęło 20 osób w tym zasłużonych, doswiadczonych lotników, instruktorów lotnictwa itd.
Bodaj sześciu albo siedmiu było pilotami. Reszta to sztabowcy, biurokraci itp., więc asami lotnictwa to oni raczej nie byli :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.