Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Nasza Encyklopedia- komentarze, uwagi, kwestie formalne

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak Estero. Może nowy poddział - Encyklopedia i tematy dla każdej litery alfabetu. Nie ma wprawdzie Jarpena, ale może Albinos ma jakieś możliwości. A potem portal, jak już będzie gotowe, to IMHO świetny pomysł :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Zatem zabieram się do roboty czyli edycji instrukcji Encyklopedii :) Wszystko wyjaśnione- bardzo się cieszę. Po edycji przedstawię Wam tutaj fragment instrukcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W każdym bądź razie ta encyklopedia skondensowana w jednym temacie będzie 1. nie przejrzysta 2. nieczytelna i 3. nie będzie chęci do przeglądania i szukania multum haseł w jednym temacie. Oczywiście teraz kiedy zbiera się hasła do ostatniej litery alfabetu, to roboczo ten temat może istnieć, ale po zakończeniu pracy nad nią, trzeba ubrać ją w inną formę, a temat roboczy usunąć (co spowoduje, że nabijanie postów oznaczać będzie syzyfową pracę i dla tych którzy sądzą że encyklopedia to nabijanie postów będzie to znak, że się mylili :) ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Narya

Antoni Amilkar Kosiński,

A czy nie lepiej byłoby zastrzec by postacie pisać alfabetycznie według nazwiska? Oczywiście władcy byliby wyjątkiem.

Ogólnie przyjęte jest, że ludzi we wszelkich encyklopediach umieszczamy według ich nazwisk, jeśli to nie będzie respektowane to encyklopedia nie będzie przejrzysta.

Ja Kosińskiego szukałbym pod "K" a znalazł się pod "A".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
W każdym bądź razie ta encyklopedia skondensowana w jednym temacie będzie 1. nie przejrzysta 2. nieczytelna i 3. nie będzie chęci do przeglądania i szukania multum haseł w jednym temacie. Oczywiście teraz kiedy zbiera się hasła do ostatniej litery alfabetu, to roboczo ten temat może istnieć, ale po zakończeniu pracy nad nią, trzeba ubrać ją w inną formę, a temat roboczy usunąć (co spowoduje, że nabijanie postów oznaczać będzie syzyfową pracę i dla tych którzy sądzą że encyklopedia to nabijanie postów będzie to znak, że się mylili

Oczywiście. Jest to kwestia do przedyskutowania z Jarpenem. Poza tym, osobne tematy na litery dają szanse na stałą rozbudowę Encyklopedii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Capricornus, Kosiński bardziej jest znany jako Amilkar. Tak samo jak Aleksandrowie rosyjscy. A nazwisko trzeba było dodać (pomijając fakt zdziwienia, że tylko do mnie się przyczepiłeś gdy np. Estera również to samo zrobiła ale z inną postacią :) ). Poza tym pod literą K można zawsze zastosować (patrz Antoni Amilkar Kosiński), a zawsze jak już będzie K, można przenieść Amilkara do K.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Capricornus, Kosiński bardziej jest znany jako Amilkar. Tak samo jak Aleksandrowie rosyjscy. A nazwisko trzeba było dodać (pomijając fakt zdziwienia, że tylko do mnie się przyczepiłeś gdy np. Estera również to samo zrobiła ale z inną postacią :) ). Poza tym pod literą K można zawsze zastosować (patrz Antoni Amilkar Kosiński), a zawsze jak już będzie K, można przenieść Amilkara do K.

Zdziwiło mnie to hasło, ale ta postać jest kojarzona właśnie jako Amilkar. Dlatego edytowałam post- pogrubiłam Amilkara, usunęłam pogrubienie z Antoni i Kosiński.

Co do Aleksandra-jest umieszczony prawidłowo. Wystarczy spojrzeć w indeksy osób różnych książek historycznych.

Uwaga: proszę o nie pisanie w tym temacie, dopóki nie wznowię w tym miejscu dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wiem, że jest prośba, ale muszę coś dopowiedzieć. Przy pracy zbierania haseł do encyklopedii jest tak że zamieszczamy postacie po imionach. Myślę, że to nie ma w tej chwili znaczenia, później najwyżej przeniesie się hasła pod inne litery i przekataloguje się je. A umieszczenie ich pod daną literą eliminuje ryzyko, że się o nich zapomni. Za wtrącenie i nie posłuszeństwo wobec prośby przepraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

W porządku. Poruszyłeś ważną kwestię.

Myślę, że to nie ma w tej chwili znaczenia, później najwyżej przeniesie się hasła pod inne litery i przekataloguje się je.

Wyobrażasz sobie jaka to praca? Na samą literkę A mamy ponad 70 haseł- jakieś 73 łącznie z Twoim ostatnim (nieprawidłowo umieszczonym). Przy niektórych literach będzie więcej, przy niektórych mniej. Jednak haseł będzie spora ilość.

A umieszczenie ich pod daną literą eliminuje ryzyko, że się o nich zapomni.

Takie ryzyko eliminuje zapisywanie pomysłów na potencjalne hasła- np. w Wordzie / Notatniku czy nawet na zwykłej kartce (ja tak robię).

Narya- usuń to hasło, które umieściłeś. Proszę o branie pod uwagę pierwszej litery nazwiska. Tej decyzji na pewno nie zmienię. Pamiętajmy: pierwsza litera nazwiska decyduje. Wyjątkiem był Amilkar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To dobrze, że ta wątpliwość została rozwiązana. To już nie będzie teraz ze mną problemów. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Mnie gnębi jedno pytanie ! Była encyklopedia Bieleckiego , jest , niestety , wiki ...czy w świetle powyższych spostrzeżeń , nadal jest sens ??? Produkować hasła może każdy , tylko po co ?? Czy przeciętny user musi czytać wtórne hasała użytkownika tego forum ? Myślę że zamiar jest szczytny , tylko cel niejasny .

Jeżeli odpowiedź mnie przekona to mogę produkować do woli .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Narya- usuń to hasło, które umieściłeś. Proszę o branie pod uwagę pierwszej litery nazwiska. Tej decyzji na pewno nie zmienię. Pamiętajmy: pierwsza litera nazwiska decyduje. Wyjątkiem był Amilkar.

A ja się nie zgadzam !!! hehehe Veto ! :lol: (żarcik)

Jako spadkobierca nicka i przydomku , oraz jako imiennik Antoniego Kosińskiego zgłaszam swoje zastrzerzenia. Najpierw powinno być nazwisko, potem przydomek , tak myślę. A ja chyba mam prawo do małej interpelacji.

Aha i zamiesczę hasło o ,które prosiłaś Estero już wkrótce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Obym Cię przekonała :lol:

Na żadnym forum nie spotkałam takiego przedsięwzięcia. To Nas wyróżni. Nasza Encyklopedia to forma innowacyjna. Poza tym, trafi ona na Portal. Będzie świetną promocją. oraz pomocą dla zainteresowanych rewolucją i Napoleonem. Nie każdy posiada książkę Bieleckiego. Nie każde hasło związane z czasami rewolucji i Napoleona znajduje się w Wikipedii. Mamy teraz ponad 70 haseł (jest ich już chyba 73-74) tylko na literkę A. Wątpię by w Wikipedii było ponad 70 haseł na literkę A dotyczących tego okresu historycznego. Do takiej Encyklopedii każdy może zajrzeć. Mam nadzieję, że stanie się ona znana. Poza tym, to spore oraz bardzo ciekawe wyzwanie. Mam też nadzieję, że skłania ona do poszukiwań, odświeżania sobie wiedzy. Wierzę też, że pewne hasła rozbudzą ciekawość niejednego czytelnika. Ta Encyklopedia to także perełka działu, którym się zajmuje.

Czy przeciętny user musi czytać wtórne hasała użytkownika tego forum ?

Pokaż mi drogi adwersarzu gdzie jest napisane, że musisz to czytać? W Konstytucji? Nie. A wiesz co jest najpiękniejsze? Kiedy dochodzą do mnie opinie użytkowników, że czytają, nie tworzą haseł, ale czytają. Piękne jest też to, że wielu pogratulowało mi tego pomysłu.

Poza tym, w szybkim tempie stworzyliśmy sporo haseł tylko na jedną literkę. Po dyskusji z Adminem o formie, przyjdzie czas na B. Planuje wzbogacenie niektórych tworzonych przeze mnie haseł o tabele, daty etc.

Jeżeli odpowiedź mnie przekona to mogę produkować do woli .

To jak? 200% normy? Nie wiem czy moja odpowiedź Cię przekona, czy nie. Ja wierzę w sens tej Encyklopedii. Widzę cel Encyklopedii- nie ja jedna. Jestem z niej dumna. Ogromną radość sprawia mi fakt, że Encyklopedię tworzą: Vissegerd, Kadrinazi, Narya, Adam1234, Pancerny. Dołączy również Amilkar. Oczywiście ja też tworzę hasła ;) Dziękuję Wam Encyklopedyści! Uczestniczymy w niezwykłym przedsięwzięciu.

Amon dołączasz? Mam nadzieję, że ujrzę hasła stworzone przez Ciebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Popieram projekt.

Powody?

Oto one:

1W Wiki nie znajdzie się wiele haseł bardzo zaawansowanych dla znawców epoki, a tu będą , gdyż posiadamy dużą naprawdę wiedzę i korzystamy z dużej ilości źródeł.

2 Jest to duże przedsięwzięcie , które zapewni nam szybki dostęp do haseł , gdy w dyskusji braknie wiedzy na temat danego zagadnienia.

3Projekt łączy wielu ludzi i sprzyja pracy zbiorowej, będzie on dziełem wielu z nas i powiększy więzi naszej tutaj wspólnoty.

4 Jak Estera mówi ludzie czytają! O to chodzi , bo powiększamy i utrwalamy wiedzę posiadaną.

5 Brakuje takich pozycji w literaturze , Wikipedia nie jest wystarczającym źródłem , a Bielecki jest drogi , nie każdy ma. Skoro już jest tyle haseł na A to co będzie niedługo?

6Powód szósty to to że robi to Estera hehe , naprawde potrafi ludzi mobilizować i prowadzić do ukończenia dobrej rzeczy.

7 Ostatni siódmy (szczęśliwy) jest to jak Estera mówi ewenement wśród for i może być czynnikiem powiększającym w małym ale zawsze stopniu, ilość nowych userów i gości- to ciekawa rzecz, bo skupia zainteresowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
1W Wiki nie znajdzie się wiele haseł bardzo zaawansowanych dla znawców epoki, a tu będą , gdyż posiadamy dużą naprawdę wiedzę i korzystamy z dużej ilości źródeł.

Brakło mi tylko porównania do Kukiela...

Osobiście projekt popieram :lol: Ale może darujmy sobie to samouwielbienie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.