Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Nasza Encyklopedia- komentarze, uwagi, kwestie formalne

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Uwaga: proszę o nie prowadzenie dyskusji w tym temacie, dopóki jej nie wznowię. Sprawy bieżące omówiliśmy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dział się nazywa "Enckylopedia" a nie "Encyklopedia"? ;) Wiem, to jest niewielka literówka, za wskazanie przepraszam. ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Narya- słuszna uwaga. Proszę o tym powiadomić Administratora. Powtarzam: proszę o nie prowadzenie dyskusji w tym temacie, dopóki jej nie wznowię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Wznawiam dyskusję. Czy ktoś chce zgłosić jakiś wniosek, problem, poprawkę czy też uwagę? Zapraszam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Czy można zakładać kolejne litery? Czy od razu lepiej założyć cały "alfabet"? Czy można sobie literę wybrać? (Kolejność i tak nie odgrywa roli, bo przy pisaniu postów samo to się ułoży)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Uważam, że stopniowe zakładanie liter, a mianowicie po dwie góra, jest dobrym rozwiązaniem. Stopniowo, spokojnie skompletujemy wszystkie litery. Możemy teraz skupić się nad każdą, opracowywać każdą z osobna w sposób staranny. Będziemy przerabiać po dwie litery jednocześnie na chwilę obecną Zakładanie nowych może nastąpić, kiedy "stare" będą w miarę opracowane- tzn. tak jak litera A. Przynajmniej ja to tak widzę. Chociaż opcja wszystkich liter jest kusząca, a nawet mogłaby być wygodna...

Ale możemy rozważyć inne opcje. Jestem otwarta na propozycję i dyskusje. Zapraszam! Narya podjął ważną kwestię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Witam.

Sądzę, że byłoby rzeczą ciekawą, stworzyć kalendarium wydarzeń "napoleońskich, na podstawie relacji w prasie polskiej.

Poniżej próbka z roku 1810.

[center:397a9af788]Z Paryża d. 1 Maia.[/center:397a9af788]

Wiadomo, iż Cesarzowa nasza miała w Wiedniu ulubionego pieska i ptaka. Xżę Neufszatelski nie zaniedbał przesłać tak pieska, iako i ptaka do Compiegne, gdzie za przybyciem zastała Cesarzowa niespodziewanie w obozie. P. Brugiere opisał lube to zdarzenie wierszem w 4 pieśniach.

1810.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja się tylko zapytałem, bo ja tu w tym dziale jako gość występuję. :) Z tym zapytaniem, czy by nie założyć wszystkich tematów z literami to było związane z tym, że zawsze się będzie uzupełniać. ;) Np. Będąc już przy literze Z (to taki przykład), ktoś zauważy nagle, że w literze A pominięto coś lub kogoś i dopisał. ;)

Mam nadzieję, że zrozumiale to napisałem. :arrow:

Dysten, nie wiem czy to przejdzie, bo nie wszyscy mają dostęp do prasy polskiej (tej historycznej bo pewnie o tą ci chodziło) z XIX wieku. Zresztą tu jest forum dyskusyjne (portal jest połączony z forum i tam są informacje). Ale nic nie szkodzi założyć ci takiego tematu "czasy napoleońskie w prasie polskiej" i tam się tym zająć.

Możesz też współpracować z Portalem i stworzyć takie kalendarium, jako artykuł na portalu. To byłoby ciekawe (jak współpracować to zajrzyj na portal).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Myślę wyłącznie o prasie tzw. codziennej. Jest tam mnóstwo informacji, i co ważne, sporo ciekawych szczególików, które pewnikiem większości znawców tematu chyba(?) nie są znane.

[center:2599e391c0]Z Paryża d. 8. Stycznia.[/center:2599e391c0]

W dniu nowego roku Nayiaśnieyszy Cesarz odwiedził Cesarzową Jozefę. Na mieyscu pierwszey iey honorowey damy Pani Rochefoucault, która dla słabości zdrowia tę godność złożyła, ieſt znowu pani d’Adberg.

1810

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, wiem, że o prasie codziennej też, ale sęk w tym, czy chodzi ci o prasę dzisiejszą czy tą z XIX wieku.. :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Będąc już przy literze Z (to taki przykład), ktoś zauważy nagle, że w literze A pominięto coś lub kogoś i dopisał.

Tylko, że jak dodaje się po 2 litery łatwiej zapamiętać o kimś/czymś, a i tak zawsze można poźniej do nich wrócić ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Tylko, że jak dodaje się po 2 litery łatwiej zapamiętać o kimś/czymś, a i tak zawsze można poźniej do nich wrócić ;)

Przekonałeś mnie. ;)

Dysten w takim razie podtrzymuję moją propozycję, które jest zarazem zapytaniem. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Zatem ogłaszam co następuje:

a) ewentualne dodawanie liter- maksymalna ilość dwie litery w kolejności alfabetycznej

B) co do "przeglądu prasy", "kalendarium" najlepsze rozwiązanie wskazał Narya:

Ale nic nie szkodzi założyć ci takiego tematu "czasy napoleońskie w prasie polskiej" i tam się tym zająć.

Możesz też współpracować z Portalem i stworzyć takie kalendarium, jako artykuł na portalu. To byłoby ciekawe (jak współpracować to zajrzyj na portal).

Możesz założyć temat, możesz tworzyć artykuł. Proponuje skupić się na artykule- byłaby to rzecz na Portalu niezwykła, wspaniała perełka!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

Artykuł - nie bardzo widzę, raczej kalendarium. Trudno te perełki połączyć w całość. A i straciło by się wiele - głównie język, składnię, pisownię. Problem, bo nie ma możliwości używać liter występujących w dawnych tekstach. Na razie "wyszła" mi jedna taka literka.

[center:9b38a2b365]Z Bajony d. 18. Marca.[/center:9b38a2b365]

D. 27 Lutego przybył Król Józef do Arcos, gdzie znaydował się na Te Deum. Wychodząc z kościoła proſiła go iedna kobieta, która niedawno bliźnięta powiła, aby ie do chrztu trzymał. J. K. Mość przyiął łaskawie zaproszenie.

1810.

W dzień nowego roku około południa deputacya starych żołnierzy cesarstwa, w swoich klassycznych mundurach ciągnęła przez cały Paryż z kolosalnym bukietem niesionym przez 16 ludzi. Ta deputacya udawała się do Elisée National dla złożenia życzeń nowego roku p. Ludwikowi Bonaparte.

1849.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.