Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon w sztuce i kulturze

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Error. Obraz jest "not found" :razz: Spróbuj raz jeszcze :D

O obrazie koronacji mogę powiedzieć, że Napoleonowi nie podobało się, że na pierwotnej wersji papież siedzi bezczynnie. Malarz zmienił ten szczegół- papież błogosławi Napoleona. Bonaparte stwierdził, że nie po to go sprowadzał [papieża] by nic nie robił.

Na uroczystości nie było chyba też matki Napoleona. Na obrazie się znalazła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Znam ten obraz :D Chciałam, żeby w temacie wszystko grało. Tyle z kwestii formalnych. Może wyjaśnisz teraz zagadkę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie wiem, liczyłem że ktoś pomoże mi ją rozwiązać. Kiedyś na wykładach z powszechnej XIX wieku profesor zwrócił na to uwagi (coś w tłumie za Napoleonem tyle zapamiętałem). Myślałem, że ktoś będzie wiedzieć.

(Proszę lepiej nie pytać co robiłem w tym czasie kiedy profesor o tym mówił. :D Ścisłe tajne przez poufne, hr hr)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Nie wiem, liczyłem że ktoś pomoże mi ją rozwiązać. Kiedyś na wykładach z powszechnej XIX wieku profesor zwrócił na to uwagi (coś w tłumie za Napoleonem tyle zapamiętałem). Myślałem, że ktoś będzie wiedzieć.

Postaram się dowiedzieć czegoś na ten temat- poszukam :D To co wiedziałam o tym obrazie to powiedziałam.

(Proszę lepiej nie pytać co robiłem w tym czasie kiedy profesor o tym mówił. :P Ścisłe tajne przez poufne, hr hr)

Ekhm ;)

Kolejny obraz: tym razem malarstwo polskie: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DN

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zastanawiam się dlaczego Bonapartyści (do nich zaliczam Polaków, którzy pokochali Napoleona) zwykle kojarzą swojego wodza jako jeźdźca na pięknym rumaku.

(Czapkę to akurat zrozumiem, bo nosił.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Zastanawiam się dlaczego Bonapartyści (do nich zaliczam Polaków, którzy pokochali Napoleona) zwykle kojarzą swojego wodza jako jeźdźca na pięknym rumaku.

On lubił jeździć konno. Konno też objeżdżał pola bitewne. Zresztą- na koniu prezentował się dumnie.

Kolejny obraz: Napoleon I Cesarz Francuzów na tronie w królewskich szatach.

http://img209.imageshack.us/my.php?image=p...17856857ae9.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tutaj doszukałem się obrazu młodziutkiego Napoleona, jeszcze pułkownika:

Napoleon.por..jpg

Jako młody był chyba przystojniejszy niż później, ale ja się tam nie znam. Jednakże, czy możliwe jest by ten obraz zakłamał rzeczywistość?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jako młody był chyba przystojniejszy niż później, ale ja się tam nie znam. Jednakże, czy możliwe jest by ten obraz zakłamał rzeczywistość?

Co do zakłamania- nie sądzę, żeby malarz miał zakłamywać obraz pułkownika. To nie był jeszcze cesarz. Zdaje się, ze jeden z pierwszych portretów Napoleona, namalował jego rodak, kiedy Bonaparte przebywał w swoim pułku. Bonaparte dowiedział się, że gdzieś blisko jest jego rodak- Korsykanin, udał się do niego. Zdaje się, że Gallo to opisał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to w jednym z odcinków "Wojny Domowej" główny bohater ( tata Jankowski) rozgrywa żołnierzykami syna bitwę pod Waterloo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chciałem też zauważyć, że Napoleon i epoka jaką zainicjował dała robotę całej rzeszy malarzy.

No bo gdyby nie on co co malowałby David? albo nasz Kossak. A co dziergał by w marmurze Canova?

Dla rozwoju sztuk wszelkich Napoleon był niezbędny. Gdyby nie istniał trzeba by było go wymyślić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W debiucie literackim Susanny Clarke pt. "Jonathan Strange & Mr Norrell" (Nagroda Hugo w 2005 r., w kategorii powieść) dzielni Anglicy walczą z napoleońską armią... za pomocą magii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wielce uczony Jean-Baptiste Pérès wskazuje (w: "Comme quoi Napoléon n'a jamais existé ou Grand Erratum, source d'un nombre infini d'errata à noter dans l'histoire du XIX e siècle"), że jak łatwo zauważyć "Napoleon" to przekształcone imię "Apollon" - słońce. "Apollon" to "niszczyciel ludzi" - za sprawą swych postępków pod Troją. Matka cesarza to Letycja - czyli radość, co znaczyć ma: "jutrznia rodząca słońce", a jak wiadomo matka Apolla to - Leto. Syn Letycji miał trzy siostry, nie trudno się w nich domyśleć - trzech gracji, czterej bracia - obrazują cztery strony świata i cztery pory roku. Trzech braci zostało królami: jeden - to wiosna, władająca kwiatami, drugi - to lato, mające rząd nad zbożami, trzeci - to jesień, władająca owocami. Czwarty nie został królem, bo zima niczym nie włada.

Dwunastu czynnych marszałków, stojących przy Napoleonie - to dwanaście znaków Zodiaku, czterech nieczynnych marszałków - to cztery punkty kardynalne. Napoleon miał miał urwać łeb hydrze rewolucji. A ta, to - wąż Python, który pustoszył antyczną Helladę i wreszcie zabił Apolla. Rewolucja zaś, pochodzi od słowa: "revolutus", co znaczyć miało: "wąż zwinięty w kłębek" itd. itd.

Czy rzeczywiście fizyk ów sądził, że w roku 1827 ludzie uwierzą mu, ze Napoleon nigdy nie istniał i jest jedynie wyrazem mitu solarnego?

:B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak wykorzystał Żeleński motyw Napoleona w swej szkicowej polemice z Pigoniem, a chodziło o pewne mózgoczaszki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.