Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Szkoccy i angielscy najemnicy w armii RON

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując, ale jednocześnie odbiegając od głównego tematu. Czy była jakaś armia na zachodzie, która mogła by rywalizować z nami w polu, na pocz. XVIIw. ?

Wydaję mi się, że nie. Większość krajów nastawiała się na flotę, słusznie zresztą, kolonie czekały. Husaria z litości mogła by ino płazować każdego kto ruszył by w szranki.

Sorki za wypadnięcie z tematu, poniosła mnie atmosfera olimpijskich rywalizacji. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na początku XVII wieku? Wydaje mi się że Hiszpanie. Dobrze wyszkolone tercio, niezła artyleria i solidna (jak na warunki zachodnioeuropejskie oczywiście) jazda mogłaby nam dotrzymać pola.

// Pancerny - proszę nie odbiegać od głównego wątku!!! Można założyć oddzielny temat ( a jest to temat bardzo ciekawy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Kadrinazi, że wpadłeś w wilczy dołek, wykopany przeze mnie :mrgreen:

Wiemy, że Jakub I Stuart zezwolił Polakom na zaciąg swych poddanych oraz obiecał na własny koszt dostarczyć do Gdańska 5000(!) angielskich żołnierzy. Wiemy również, że dotarli oni już po zakończeniu kampani 1621r. Czy wie ktoś, co w tak dość niezręcznej sytuacji, zrobili owi najemnicy, z wyjątkiem tego, że zapewne rozeszli się po mieście ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Już wyłażę z dołka. Pisałem o tych najemnikach w pierwszym poście:

po klęsce pod Cecorą Jerzy Ossolinski został wysłany do Londynu by najmować żołnierzy do walki z Turkami. Zaciągnął ok.2000 Irlandczykow i Anglikow, ale wyprawa na tyle się przeciągnęła, że rekruci dotarli do Polski już po zakończeniu kampanii chocimskiej

Niestety nie wiem co się stało z tymi najemnikami - podejrzewam jednak, że znaleźli nader chętnego najemcę w postaci Gustawa II Adolfa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz może na ktorej stronie jest to opisane? Pamiętam tylko o grupie Szkotow i Anglikow ktora przyłączyła się do Lisowskiego w 1610, ale jakoś nie kojarzę wzmianki o innej grupie najemnikow po 1621 roku :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem książkę i chyba ślepnę na starość, bo nic nie znalazłem :D Z tego co mi wiadomo jedyną formacją z Wysp służacą wtedy w Inflantach po jedynej słusznej stronie :D była rota 500 muszkieterow dowodzona przez Artura Astona Starszego. Od 1626 roku rota dowodzona już przez Artura Astona młodszego walczy w armii koronnej, np. pod Gniewem.

Miała miejsce proba zaciągnięcia 8000 Szkotow (sic!) przez Roberta Stewarta (wrzesień 1623 r) dla armii litewskiej. Szwedzi torpedowali te plany jak mogli, udało im się dzięki temu zwiększyć 'przydział' własnych najemnikow (zaciągi Jamesa Spensa. Nie wiem ilu żołnierzy zaciągnął dla RON Stewart, żaden z nich jednak nie dotarł do Inflant. Krol Christian IV Duński odmowił bowiem przepuszczenia najemnikow dla RON przez cieśniny duńskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

W 1589 roku, na zagrożenie wojną z Turcją, zaciągnięto w Szkocji, oddział piechoty liczący 600 ludzi pod dowództwem Andrzeja de Concreur.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, o tym nie słyszałem... Nazwisko d-cy trochę mało szkockie, czy oddział był rekrutowany tylko na Wyspach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Niestety, tylko to co napisałem, o dalszych losach tej jednostki nic nie wiem, jeżeli tylko dotarła do kraju, to mam nadzieję, że jeszcze gdzieś wypłynie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Mówiąc o Szkotach w armii Rzeczypospolitej nie sposób nie wspomnieć pewnego nazwiska. Hugo de Montgommery- szkocki żołdak, walczący początkowo w armii Rzeczypospolitej przechodzi później na stronę moskiewską i wreszcie przyjmuje służbę u elektora Fryderyka Wilhelma.

Był głównym wykonawcą zamachu na Kalksteina i dostarczenia go z Warszawy do elektorskiego więzienia w Kłajpedzie. Ujęcie Kalksteina było zabójczym ciosem dla opozycji antyelektorskiej w Prusach, śmiało wiec można powiedzieć, że ten jeden Szkot więcej wyrządził szkody Rzeczypospolitej, niż wszyscy inni razem wzięci przynieśli jej pożytku.

//Pancerny - Tekst edytowałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Trafiłem na ciekawą informację z bardziej politycznego punktu widzenia, mianowicie, król Jakub I w liście do Zygmunta III w 1620 r. obiecując mu pomoc, pisał, że Anglicy dobrze znają się na sztuce wojennej, a Szkoci i Irlandczycy dzielnie walczą, z tym, że co do Szkotów dodał, że ci w RON będą się bić najdzielniej, "jakoby za drugą ojczyznę" - ciekawe skąd taki pogląd?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego że tak dużo Szkotow osiedliło się do tego czasu w Koronie i dobrze się tam czuli? Chociaż z drugiej strony jeszcze więcej możnaby ich znaleźć wtedy po stronie szwedzkiej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

W 1592 r. chciano utworzyć ze Szkotów "zakon rycerski", który mieszkałby na kresach i był trzonem sił przeciwko Tatarom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.