Jump to content

artifakt

Użytkownicy
 • Content count

  79
 • Joined

 • Last visited

About artifakt

 • Rank
  Ranga: Technik
 1. W 1636r. podczas trwania sejmu, posłowie litewscy mieli zażądać prawa szlachty litewskiej do urzędów w Prusach Królewskich.
 2. Może trochę prawa: Zygmunt August ustanowił w lipcu 1571 dokument "ordynację" - artykuły okrętowe dla załóg polskich. W 1628r. komisarze królewscy uzupełnili ten dokument 11 artykułami: Art.1 - obowiązki wobec Boga. Art.2 - kara za kobiety lekkich obyczajów na okręcie. Kara również za sprowadzenie żony, bez zgody szypra. Art.3 - instancją w sporach jest kapitan lub szyper, odwoławczą - komisarze Art.4 - sobota jako dzień apelu na okrętach. Nieobecność surowo karana. Art.5 - kara za spóźnienie na alarm lub musztrę (utrata żołdu). Gdy działo się to na morzu, karą była śmierć, gdy nie mógł usprawiedliwić przy świadkach swojej nieobecności. Art.6 - liczba wacht na okrętach - 6 na dużych, 4 na mniejszych. Życiem odpowiadał wartownik za mienie na okręcie. Art.7 - kontrola 2 x w tygodniu wacht przez kapitanów i szyprów floty królewskiej. Art.8 - na "Królu Dawidzie" cały czas oddział zbrojny. Art.9 - wszelkie zawinione szkody na okręcie, grożą utratą żołdu. Art.10 - praca i obowiązki ochmistrza Art.11 - praca i obowiązki cyrulika. We flocie polskiej żołd kapitana wynosił od 40 do 60 florenów polskich. Poruscznik 40 florenów. Oficerowie otrzymywali również coś a'la "dieta" na czas pobytu na możu.
 3. Kandydaci do elekcji

  Nawet nie z głowy, a z "czuba". 1. A kto przy zdrowych zmysłach ogranicza sobie na start władzę? Polecam Ci biografię Henryka Walezego, zobaczysz jak sprytnie wykorzystał niesmaski między posłami polskimi, którzy odstąpili od kilku dobrych Rzeczypospolitej postanowień. 2. Zarzuty przeciw nic nie robieniu króla są śmieszne. A ile miał w ciągu tych kilku miesięcy zrobić? Rozumiem, że miał wygrać kilka wojen, zreformować skarb, mianować super urzędników i jeszcze głaskać różnowierców. Król który był wychowywany na tego "drugiego" we Francji - skąd miał znać Rzeczpospolitą i jej zwyczaje? Batory też nie znał języka polskiego a jemu z tego zarzutu nie robisz...
 4. Elekcja roku 1669

  Mi chodziło raczej o to, że książąt legnickich nie stać było na kupienie sobie poparcia. Argumenty które podaliście są równie ważne.
 5. Elekcja roku 1669

  Przykład Henryka IX Legnickiego, który zbankrutował próbując kupować głosy szlachty przed elekcją Walezego mi wszystko tłumaczy...
 6. Sposoby finansowania armii RON - u

  Czasami wypłacano żołd w suknie. Do tego dochodził chleb zimowy, czyli hiberna. Z tego co kojarzę oficer dostawał również "strawowe".
 7. Zgadzam się. Tak samo robili kolejny hospodarzy mołdawscy. Zmieniając nawet podczas bitwy front.
 8. Zygmunt III Waza-reformator czy fanatyk?

  Co jawnie kontrastruje, z wypowiedzią poselską kozackiego pod przewodnictwem Piotra Odincewa, które zimą i wiosną 1620r. przebywało w Moskwie. Kozacy pytani, czy król zagraża ich wierze, odpowiedzieli przecząco. PS. Czy faktycznie schwytano tych władyków prawosławnych czy król celowo spowolnił te działania?
 9. Smoleńsk

  Przyznam szczerze, że tak było napisane w artykule P. Krolla w "Staropolskiej sztuce wojennej". Piechota polska: Oddziały rtm. Madaskiego i Dziatkowskiego Chorągwie kozackie są niestety ciężkie do zidentyfikowania. [/u]
 10. Zygmunt III Waza-reformator czy fanatyk?

  Pancerny: Oczywiście: -Konstytucje Sejmowe pod inspiracją Zygmunta III Wazy biorące w obronę przez majestrat prawosławie: 1618,1620,1623,1627, 1631 (Za tą ostatnią podziękował mu patriarcha konstantynopola Cyryl) - próby zwołania synodu unicko-prawosławnego: 1626 Kobryń, 1629 Lwów (prawosławni nie chcieli).
 11. Smoleńsk

  Właśnie tu jest pies pogrzebany. Dane jakimi dysponuję to: 2 regimenty piechoty niemieckiej + piechota polska = 1500 żołnierzy trzy chorągwie Kozaków + chorągiew bojarów gruntowy = 410 osób mieszczanie - 600 osób wolontariusze - 600 osób Jedynę co mogę dodać to fakt, że po kapitulacji Korff wyruszył z 300 osobowym oddziałem na Litwę oraz około 115 osób wolontariuszy (35 szlachciców wraz z pocztami).
 12. Kadrinazi, i nie oszukujmy się - brakowało jakiejś Akademii Wojskowej...
 13. Zygmunt III Waza-reformator czy fanatyk?

  Zdania mówiące o fanatyźmie i nienawiści religijnej Zygmunta III Wazie przeczą jego zmysłowi politycznemu. Zdawał sobie dobrze sprawę z problemów z Kozakami stąd jego inicjatywy doprowadzenia do pojednania unitów z dyzunitami i oraz obejmowaniem opieką religii prawosławnej.
 14. Ja raczej widziałbym awans z regimentarza na hetmana polnego, chociaż awans na linii strażnik --> hetman polny też nie jest pomysłem głupim - strażnik odpowiadał za podjazdy i uczył się operować grupą 500-1000 ludzi.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.