Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Absolutyzm

Recommended Posts

Estera   

Jak się narodził? Czym różnił się absolutyzm francuski, rosyjski oświecony i pruski oświecony? Jakich władców absolutystycznych w czasach nowożytnych uznajecie za najpotężniejszych i dlaczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Granat   

Chyba najpotężniejszym był Fryderyk II zwany Wielkim ;) Pod jego panowaniem Prusy stały się mocarstwem, choć tak naprawdę to jego ojciec zbudował silną armię.

Ciekawi mnie co masz na myśli mówiąc absolutyzm rosyjski oświecony ? To był raczej despotyzm oświecony ;) Przecież Katarzyna trzymała wszystkich krótko :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Jakich władców absolutystycznych w czasach nowożytnych uznajecie za najpotężniejszych i dlaczego?

Ludwika XIV, bo był pełną istotą absolutyzmu (ale gościa i tak nie lubię). Wszystkie jego zachcianki miały być spełniane, on miał ostatnie słowo, każdy ruch w Wersalu miał być wykonany wg etykiety sporządzonej przez niego, Król Słońce, Arcychrześcijański Król...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Granat   

Czy absolutyzm w wykonaniu Ludwika był oświecony ? Bo zdaje się że nie... ;) Proszę o odpowiedz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Ciekawi mnie co masz na myśli mówiąc absolutyzm rosyjski oświecony ? To był raczej despotyzm oświecony ;) Przecież Katarzyna trzymała wszystkich krótko

W literaturze można spotkać takie określenie drogi Granacie. Piotr I Wielki oraz Katarzyna II mieszczą się w ramach tego właśnie pojęcia.

Cechy rosyjskiego absolutyzmu oświeconego:

1) centralizacja władzy państwowej

2) prawosławie jedną z podpór caratu

3) sprawnie działające administracja, wojsko, policja zabezpieczały interesy caratu oraz szlachty, dbały o porządek w państwie, pilnowały ludności z ziem świeżo zdobytych

4) oparcie władzy na drobnej szlachcie zwłaszcza urzędniczej

5) osłabienie pozycji bojarów

6) powstanie biurokracji

7) silna ramia, rozbudowana flota

8) wprowadzenie tabeli rang jako formy ścieżki kariery urzędniczej i wojskowej

9) ekspansywność terytorialna

10) tworzenie wielonarodowego imperium- narody podbite nie miały pełni praw

11) w porównaniu z innymi monarchiami oświeconymi: w Rosji większy nacisk kładziono na absolutyzm, mniejszy na oświecenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Czy absolutyzm w wykonaniu Ludwika był oświecony ? Bo zdaje się że nie... ;) Proszę o odpowiedz.
No dobrze, ale co z Ludwikiem ?

Spójrz:

Czym różnił się absolutyzm francuski, rosyjski oświecony i pruski oświecony?

Przymiotnik oświecony dodałam do absolutyzmu rosyjskiego i pruskiego. Naturalne, że Ludwika tak nie określamy, bo to zupełnie inne czasy. Czy teraz już jasne?

Zaś co do samego absolutyzmu. Założenia określił Jean Bodin w II połowie XVI wieku, choć teorii absolutyzmu doszukać się można u Machiavellego. Pierwszym politykiem, który teorie przekładał na praktykę okazał się Richelieu. Absolutyzm z czasem się umacniał, w dobie oświecenia zaś ujawnił się w wydaniu rosyjskim i pruskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukass   
To był raczej despotyzm oświecony :P

No raczej Despotyzm nie, w despotyzmie uważa się władcę za syna Boga lub nawet Boga vide. Faraon.

Do tematu:

Absolutyzm najlepiej sprawdził się w Rosji, jest to typowy przykład jak z zapyziałej prowincji powstaje najbardziej znaczące mocarstwo w historii.

Za najlepszego władcę absolutystycznego uznaje Piotra Wielkiego, potrafił doskonale wykorzystać swoją władzę do celów umacniania swoje pozycji i odnowy Rosji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sebas   

Natomiast w Rosji za najlepszego władcę oświeconego absolutyzmy uznaję się Aleksandra I (przynajmniej spotkałem się z taką opinią). W Rosji sprawdził się zarówno absolutyzm jak i absolutyzm oświecony, gdyż społeczeństwo przez swą mentalność uważało, że najważniejszy jest silny władca. Utrzymanie absolutyzmu wiązało się jednak często z powodzeniem kraju bo gdy zaczynało się dziać źle to winę zwalano na absolutyzm. Moim zdaniem absolutyzm oświecony był o wiele lepszy bo zakładał pełnie władz króla czy cara jednak przy istnieniu pewnej administracji państwowej i przy założeniu, że władza którą on wypełnia pochodzi od ludu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

Absolutyzm ma swoje początki jeszcze w koncepcjach Jeana Bodina, którymi pod koniec życia zainteresował się Henryk IV - król Francji. (poza tym oczywiście "Książe" Machiavellego) Absolutyzm Bodina był raczej łagodny. Rozwinął go znany wszystkim kardynał Richelieau. Za rządów Ludwika XII absolutyzm miał bardzo silną postać chociaż sam władca nie korzystał z niego tak bardzo jak jego następcy. Rządy kardynała Mazzariniego i matki Ludwika XIV spowodowały ostateczne ukształtowanie się absolutyzmu. Pełna kontrola władcy nad państwem (słynne: "Państwo to ja"), pozbawienie wpływów arystokracji, wysokie cła zaporowe i zniwelowanie ceł wewnętrznych. To tak z głównych założeń...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.