Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Smoleńsk

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Ten ODB akurat mam, bardziej mnie interesuje ten z 1654 roku - generalnie armia litewska w XVII wieku coraz bardziej mnie 'wciąga' ;)

Oczywiście, wiem, że masz, to bardziej dla tych co nie mają ;)

I błagam - nie piszcie 'Kozacy' jeżeli chodzi Wam o jazdę kozacką (poźniejszych pancernych) - duża litera jest dla Zaporożcow.

Ale wielka litera jest chyba zarezerwowana dla każdego słowa po kropce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to informacja dla tych ktorzy jej nie znają, chciałem tylko podkreślić że szukam tej z 1654 roku ;)

Ale wielka litera jest chyba zarezerwowana dla każdego słowa po kropce?

I dlatego lepiej pisać 'Jazda kozacka' czy "Jazda typu kozackiego' jeżeli masz początek zdania i potrzebujesz wielkiej litery ;) Dzieki temu uniknie się problemu z identyfikacją. To coś z czym można się spotkać w wielu pracach anglojezyczych - każda jazda polska nie będąca husarią to 'Cossacks' - co za bzdura :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
artifakt   

Przyznam szczerze, że tak było napisane w artykule P. Krolla w "Staropolskiej sztuce wojennej".

Piechota polska:

Oddziały rtm. Madaskiego i Dziatkowskiego

Chorągwie kozackie są niestety ciężkie do zidentyfikowania.

[/u]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Piechota polska:

Oddziały rtm. Madaskiego i Dziatkowskiego

Mam spis litewskiej armii polowej z września 1653 roku, ale niestety nie figurują w nim oddziały garnizonowe, stąd brak tam tych rotmistrzowi i ich oddziałow.

Czy w artykule są podani dowodcy chorągwi jazdy kozackiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
I dlatego lepiej pisać 'Jazda kozacka' czy "Jazda typu kozackiego'

Ewentualnie "kozacy" dla określenia formacji i Kozacy Zaporoscy dla określenia grupy społecznej (że to tak nazwę) :roll:

Zresztą, najłatwiej byłoby chyba używać nazwy "pancerni" również w odniesieniu do jazdy z I poł. XVII wieku - tylko, że używanie nazwy "pancerny" ma chyba związek z przemianami pod względem uzbrojenia (? - nie wiem, nie znam się na tym ;) ) - czyż nie?

P.S. A tak w ogóle, co to ma do Smoleńska? :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zresztą, najłatwiej byłoby chyba używać nazwy "pancerni" również w odniesieniu do jazdy z I poł. XVII wieku - tylko, że używanie nazwy "pancerny" ma chyba związek z przemianami pod względem uzbrojenia (? - nie wiem, nie znam się na tym ;) ) - czyż nie?

P.S. A tak w ogóle, co to ma do Smoleńska? :mrgreen:

Pojęcie 'jazda pancerna' weszło do użycia dopiero w 1648 roku, przedtem go nie używano (a i pojęcie 'jazda kozacka' było uzywane jeszcze w latach 70-tych).

Co ma to wspolnego ze Smoleńskiem? Bardzo dużo, staramy się ustalić kto go bronił w 1654 roku - litewska jazda kozacka czy Kozacy? :tongue:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W 1654 szybka kapitulacja była wynikiem katastrofalnego zaopatrzenia twierdzy, fatalnego stanu umocnień i dodatkowo swoistego sabotażu Janusza Radziwiłła.

W kluczowym momencie gdy podejmowano decyzję czy się bronić czy poddać - mieszkańcy Smoleńska sami zaproponowali, że żywić będą obrońców.

Inwentarz miasta jego Królewskiej mości Smoleńska wymienia takie usterki umocnień: na ogólną ilość 29 baszt, 5 bram, 2 wałów iłączących je kwater wymienionych zostało 10 uszkodzeń pokryć baszt i kwater, 12 uszkodzeń pomostów przy kwaterach, 6 nieszkodliwych zarysowań muru, 4 poważne uszkodzenia baszt (w tym jedna baszta groząca zawaleniem), oraz kompletnie zrujnowany wał wielki. Dodatkowo wymieniane sa uszkodzenia mostów, bram i schodów.

Warto wspomnieć jeszcze że Radziwiłł zabrał ze Smoleńska część prochu i nie oddał o który tak Obuchowicz się u niego dopominał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.